Izvor: S media, 16.Jun.2010, 11:59 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Fejt ne sumnja u dokaze Euleksa
Medjunarodni civilni predstavnik na Kosovu Piter Fejt izjavio je da nimalo ne sumnja da će istraga koju je počeo Euleks o proneverama javnog novca i korupciji doneti rezultate, ističući da u demokratskim društvima zvaničnici protiv kojih se vodi istraga podnose ostavke.
Fejt je u intervjuu listu "Koha ditore" rekao da ne želi ni da zamisli situaciju koja bi nastala ukoliko se pokaže da nakon sve ove istrage koju vodi Euleks u "slučaju Ljimaj" nema dovoljno >> Pročitaj celu vest na sajtu S media << dokaza i da je istraga bila neosnovana.
"Doći će trenutak kada će tužilac dati sudiji sve dokaze koje ima i onda će kosovske sudije biti informisane koji zločini, ili zloupotrebe, su počinjene", rekao je Fejt.
On je poručio da je pogrešno voditi javnu raspravu oko sadržine dokaza koje ima Euleks.
"Ne može se negirati da su izneti neki stavovi oko načina rada Euleksa, ili oko kvaliteta njegovih dokaza. Greška je misliti da je kvalitet dokaza nešto oko čega se može voditi javna rasprava.
Na sudiji je da odluči o kvalitetu dokaza. Moramo da shvatimo da u demokratiji postoji podela vlasti. Postoji podela izmedju zakonodavne i izvršne vlasti i pravosudja", kazao je Fejt.
On je rekao da u zapadnim demokratijama "postoji tradicija da kada se pokrene istraga, ili tužba, protiv nekog zvaničnika, taj zvaničnik podnese ostavku".
Medjutim dodao je Fejt, na premijeru Kosova je je da izabere sa kime će da saradjuje.
Fejt je pohvalio kosovskog premijera Hašima Tačija zbog uključivanju vlade u "rat protiv korupcije", rekavši da "premijer zna da je ovo pitanje koje treba završiti do kraja".




