Euleks: Bez struje zbog opterećenja mreže

Izvor: RTS, 21.Okt.2009, 19:53   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Euleks: Bez struje zbog opterećenja mreže

Misija Euleksa saopštila da nema nikakve veze sa isključivanjem struje na severu Kosovu, a da je razlog prestanka snadbevanja preopterećenje mreže. Od 1. novembra počinje naplata elektične energije na severu Kosova.

Misija Euleks saopštila je da je preopterećenje mreže razlog prestanka snadbevanja električnom energijom severa Kosova i Metohije i da ta misija nema nikakve veze s isključivanjem struje 19. oktobra.

U Kosovskoj Mitrovici juče je, nakon >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << što građani 18 časova nisu imali struju, ponovo počelo snabdevanje električnom energijom.

"Preopterećenje elektro mreže je prouzrokovalo tehnički kvar na generatorima na severu Kosova i Metohije, uključujući i južnu Mitrovicu, Srbicu i Vučitrn, gde je postojao rizik da dođe do 'sloma' ukoliko se problem ne reši", navodi se u saopštenju Misije i dodaje da Euleks ohrabruje obe strane da reše problem snadbevanja strujom.

Euleks napominje da na sastanku, koji je u ponedeljak, 19. oktobra održan između predstavnika Kosovske energetske korporacije i srpske zajednice na severu, dogovor nije postignut, nakon čega je KEK prekinuo sa snadbevanjem električnom energijom "kako ne bi došlo do sloma nekoliko generatora".

Naplata struje na severu Kosova od novembra

Radnici Elektrokosmeta, javnog preduzeća čiji je osnivač Vlada Srbije, sutra će na severu Pokrajine početi da evidentiraju potrošače i brojila kako bi 1. novembra počela naplata elektične energije, zaključeno je na današnjoj sednici održanoj u Ministarstvu za Kosovo i Metohiju.

"Država Srbija će na polju snabdevanja struje učiniti sve da stvori uslove i nađe trajno rešenje, dok će JP Elektrokosmet omogućiti racionalno korišćenje raspoložive energije na svom potrošačkom području", navodi se u saopštenju Ministarstva za Kosovo i Metohiju u kome se dodaje da je sa sednice apelovano na žitelje severnog Kosova da ograniče potrošnju struje.

Sastanku su, osim ministra Gorana Bogdanovića, predstavnika Elektrokosmeta i EPS-a, prisustvovali su i načelnik kosovskomitrovačkog okruga i čelnici opština sa severa Pokrajine.

Problema u vezi sa isključenjem struje na severu Kosova juče je rešen tako što je EPS obezbedio humanitarnu struju preko dalekovoda Novi Pazar-Valač.

Stanovništvo u tom delu pokrajine sada se napaja isključivo iz centralne Srbije, preko dalekovoda iz Novog Pazara, snage od oko 20 megavata.

"Pozivaju se građani da razumeju aktuelni trenutak i da zbog stvaranja uslova za stabilno i redovno snabdevanje električnom energijom u narednom periodu, sarađuju sa radnicima Elektrokosmeta i ograniče potrošnju na osnovne potrebe", zaključeno je na sastanku.

U razgovoru je ocenjeno da je isključenjem struje stvorena humanitarna katastrofa jer su osim stanovništva, bez energije ostavljene zdravstvene, prosvetne ustanove i objekti od vitalnog značaja.

Nastavak na RTS...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.