Euleks i Kfor na prelazima, Srbi i tokom noći na barikadama

Izvor: Blic, 16.Sep.2011, 22:40   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Euleks i Kfor na prelazima, Srbi i tokom noći na barikadama

Srbi sa severa Kosova i Metohije odlučni su da noć provedu na barikadama, koje su postavljene na više punktova. Najveći broj građana okupljen je na barikadama ka administrativnim prelazima Brnjak i Jarinje.

Kako "Blic" saznaje, na prelazu Brnjak sleteli su jedan vodnik i carinik albanske nacionalnosti, >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << kao i dva carinika Euleksa i jedan njihov policajac. Međutim sa njima nije došao nijedan carinik srpske nacionalnosti. Kako saznajemo, srpski carinici su odbili da dođu na Brnjak.

Srbi su naknadno na prelazu Brnjak istovarili oko 30 kamiona zemlje, čime je onemogućen svaki prelaz ovog punkta.

- Policajci iz noćne smene su hteli da odu kući, međutim kapetan srpske nacionalnosti vrši pritisak da ostanu i u ovoj jutarnjoj smerni i pridruže se Albancu cariniku koji tokom dana u zavisnosti od razvoja situacije treba da sleti na Brnjak - rekao je Blicov dobro upućeni izvor.

Pripadnici Euleksa pojavili su se jutros nešto pre osam časova na administrativnom prelazu Jarinje.

Oko osam sati helikopteri su dovezli pripadnike Euleksa i po jednog pripadnika kosovske carine i policije na administrativne prelaze Jarinje i Brnjak. Počelo je masovno okupljanje Srba na putevima koji vode ka ovim prelazima.

Saobraćaj je i dalje blokiran na Jarinju, a na barikadama od bodljikave žice istaknuti su natpisi na srpskom jeziku ćirilicom "Stop Kfor ili mi budemo pucali", kao i na engleskom jeziku.

U svim mestima na severu, građani su se okupili na protestnim skupovima.

Bogdanović i predsednici opština dogovorili mere za normalizaciju

Ministar za Kosovo i Metohiju Goran Bogdanović dogovorio se danas sa predsednicima četiri opštine na severu Kosova o merama za normalizaciju stanja u tom delu Kosova, posle današnje operacije Prištine i Euleksa.

Sastanak Bogdanovića i predstavnika lokalne samouprave završen je nešto 18 časova, posle nešto manje od četiri sata razgovora.

Sastanak Bogdanovića i njegovog savetnika Vlade Jovičića sa predsednicima opština u Zvečanu za temu je imao pitanje kako da se situacija na severu Kosova održi mirnom, nakon jednostranih poteza predstavnika kosovskih institucija.

Takođe, razgovara se o tome kako građanima na severu Kosova omogućiti normalan život.

Sastanku su prisustvovali predsednici opština Zvečan, Kosovska Mitrovica i Leposavić i načelnik kosovsko-mitrovičkog Okruga Radenko Nedeljković.

Prištinski čelnici u SAD

Premijer i predsednica Kosova Hašim Tači i Atifete Jahjaga putuju u SAD na sedam dana, saznaje "Blic”.

Iako ova informacija nije zvanično saopšteno, spekuliše se time da je reč o brifingu.

Za sada niko nije precizirao kakva će porukla biti preneta kosovskim liderima

Srbi na severu Kosova proveli su noć na barikadama koje su postavljene na nekoliko lokacija u opštini Leposavić, Zvečan, Kosovska Mitrovica i Zubin Potok.

U Kosovskoj Mitrovici barikade su postavljene na nekoiliko lokacija, a i dalje je zatvoren glavni most preko Ibra koji razdavaja južni i severni deo grada.

Situacija je slična i u opštini Leposavić gde su građani na više lokacija postavili barikade, a u mestu Sočanica jedinica poljskog Kfora je zaustavljena, jer je put poprečen kamionom.

Na putnim pravcima prema Jarinje noć je provelo više desetina građana opštine Leposavić, koje je sinoć obišao i ministar za Kosovo i Metohiju Goran Bogdanović.

Mihajlović: Na prelazima Kfor i Euleks

Vlada Srbije ima informacije da su na graničnim prelazima Brnjak i Jarinje pripadnici Euleksa i Kfora, a da kosovski carinici i policija nemaju nikakvu ulogu na tim prelazima, izjavio je danas direktor Vladine kancelarije za saradnju sa madijima Milivoje Mihajlović.

On je na konferenciji u Vladi Srbije rekao da su Kfor i Euleks na prelazima u skladu sa mandatom koje su im poverile Ujedinjene nacije.

"Naše informacije su da kosovski carinici i policija nemaju nikakvu ulogu na tim prelazima", dodao je Mihajlović.

Vlada Srbije, kako je rekao, poziva građane severa Kosova da ostanu mirni i ne nasedaju na provokacije.

"Vlada prati i u potpunosti kontroliše situaciju na Kosovu i Metiohiji. Stanje je mirno i sve vitalne funkcije se odvijaju nesmetanmo.Škole, zdravstvene ustanove i ostale institucije države Srbije su u potpunosti u funkciji stabilizacije i mira", kazao je Mihajlović.

Euleks preuzeo prelaze na severu Kosova

Portparol Euleksa Nikolas Hoton potvrdio je Tanjugu da je ta misija EU preuzela danas nadležnosti na administrativnim prelazima na severu Kosova.

Hoton je rako da se pored pripadnika Euleks policije i carine na prelazim nalaze i njihove lokalne kolege, i Srbi i Albanci, ali, kako je naglasio, operativno su u funkciji samo pripadnici Euleksa.

Hoton je precizirao, da među lokalnim carinicima i graničnim policajcima ima i Srba i Albanaca.

On je kazao da je prisustvo lokalnih carinika i pograničnih policajaca na prelazima na severu Kosova simbolično i da operativni deo posla obavlja Euleks.

Na Kosovo i Metohiju su došli i poslanici Srpske radikalne stranke u Narodnoj i Skupštini AP Vojvodine da bi kako kažu dali podršku srpskom narodu.

– Na prelazu Jarinje, koji je zatvoren, sačekala nas je bodljikava žica, ograda od čeličnih rešetki, tenkovi i borna kola sa ispisanim pretećim porukama srpskom narodu. Međutim, uz pomoć meštana, naša grupa poslanika, uspela je da pređe granicu na alternativnom prelazu, čiju lokaciju ne mogu da saopštim - javio je telefonom Milorad Bojin, poslanik SRS u Skupštini AP Vojvodine juče oko 13,00 časova.

Tači: Uspešno sproveden plan

Premijer Kosova Hašim Tači izjavio je danas na vanrednoj sednici Vlade da je uspešno izveden operativni plan za uspostavljanje kontrole na prelazima 1 i 31 na severu Kosova, prenosi RTK.

Tači je precizirao da je na prelazima uspostavljena carina, na kojoj su kosovski policajci, pripadnici Euleksa i Kfora. Tači je pozvao Beograd da odustane od destabilizacije situacije i prihvati nezavisnost Kosova, dok bi Srbi sa severa trebalo da prihvate kosovske institucije.

Tači je građanima na severu poslao poruku "saradnje, razumevanja i međuetničke tolerancije". On je zahvalio predstavnicima Kfora, Euleksa, zemljama Kvinte, koju čine Velika Britanija, Francuska, SAD, Nemačka i Italija, za podršku operativnom planu Vlade Kosova da stavi pod kontrolu prelaze Jarinje i Brnjak.

Tači je zahvalio i Savetu ministara Bosne i Hercegovine za odluku o priznavanju carinskih pečata Kosova.

Bugarska zabrinuta zbog Kosova

Bugarski ministar inostranih poslova Nikolaj Mladenov izjavio je da je njegova zemlja zabrinuta zbog rastuće napetosti tokom poslednjih nekoliko dana na severu Kosova i pozvao Beograd i Prištinu da pokažu uzdržanost i izbegavaju pooštravanje tenzija.

"To je od životnog značaja za bezbednost, prosperitet i na kraju, za evropsku perpsektivu regiona", naveo je Mladenov u pisanoj izjavi, ukazujući na značaj nastavka razgovora na konstruktivan i pragmatičan način.

"Bugarska je zabrinuta zbog jačanja napetosti tokom poslednjih nekoliko dana. Euleks, koji se prihvatio odgovornosti u vezi sa primenom vladavine prava od UNMIK-a tokom 2008. godine, deluje saglasno mandatu i treba da pomogne u primeni sporazuma u vezi sa carinskim pečatima, koji je postignut u okviru dijalog Beograda i Prištine uz posredovanje EU", naveo je Mladenov.

Prema njegovim rečima, kako bi se smanjila napetost, i Beograd i Priština trebalo bi da se uzdrže od akcija i izjava koje mogu da ugroze postignuti napredak.

Povezane vesti: Predsedništvo BiH prihvatilo kosovske carinske pečate Ruski mediji o Kosovu: NATO će prekoračiti mandat, UN to ignorišu Šest šlepera prešlo na Kosovo, kamion s Kosova vraćen iz Srbije Dežer: Na Brnjaku i Jarinju treba da budu albanski carinici Bogdanović: Rešenja EU i Euleksa vode u nova krvoprolića
Pogledaj vesti o: Eulex

Nastavak na Blic...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

Srbi sa Kosova noće na barikadama

Izvor: B92, 16.Sep.2011

Leposavić -- Građani na severu Kosova odlučni su da noć provedu na barikadama, koje su postavljene na više punktova...Najveći broj građana okupljen je na barikadama ka administrativnim prelazima Brnjak i Jarinje...Blokade puteva ka tim prelazima postavljene su sinoć, a danas su ojačane, nakon...

Nastavak na B92...

Noć na barikadama

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 16.Sep.2011

LEPOSAVIĆ -..Građani na severu Kosova i Metohije odlučni su da noć provedu na barikadama, koje su postavljene na više punktova...Najveći broj građana okupljen je na barikadama ka administrativnim prelazima Brnjak i Jarinje...Blokade puteva ka tim prelazima postavljene su sinoć, a danas su ojačane,...

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...

Kosovo: Srbi ojačali barikade (FOTO)

Izvor: S media, 17.Sep.2011, 09:58

Tokom noći barikade dodatno ojačane. Noć protekla mirno, a svi važni putni pravci i dalje su blokirani. .. GALERIJA SLIKA ..Srbi na severu Kosova i Metohije proveli su noć na barikadama, koje su dodatno ojačane, zbog čega je blokiran magistralni put Kosovska Mitrovica - Raška, kao i svi drugi...

Nastavak na S media...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.