Izvor: Svet, 16.Okt.2014, 21:39   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Vek i po u Srpskoj Atini: Galerija Matice srpske sutra obeležava svoj dan

Dan Galerije Matice srpske sutra će biti obeležen svečanom akademijom i prigodnom izložbom. Ovogodišnja Svečana sednica posvećena je obeležavanju jubileja “Vek i po Matice srpske u Srpskoj Atini (1864-2014)” i tim povodom je priređena izložba “Preseljenje Matice srpske iz Pešte u Novi Sad (1864-2014)”.
Svečanu sednicu će pozdravnim govorom otvoriti mr Tijana Palkovljević Bugarski, upravnica Galerije Matice srpske, a zatim će dr Đorđe Đurić, generalni >> Pročitaj celu vest na sajtu Svet << sekretar Matice srpske održati besedu.
Izložbu će otvoriti Dejan Ristić, državni sekretar Ministarstva kulture i informisanja Republike Srbije.
Povodom jubileja, ustanovama i istaknutim pojedincima koji su doprineli radu Galerije Matice srpske biće uručena Spomenica Preseljenja Matice srpske iz Pešte u Novi Sad (1864-2014).
Kao i svake godine, sednica će se završiti dodelom zahvalnica Kluba prijatelja Galerije Matice srpske institucijama i pojedincima koji su tokom protekle godine učestvovali u programima Galerije i doprineli njenom uspešnom radu na očuvanju i prezentaciji nacionalne umetnosti.
Matica srpska, najstarija nacionalna književna, kulturna i naučna institucija osnovana je kao društvo srpskih intelektualaca i privrednika 1826. godine u Pešti.
Ideja o preseljenju u Novi Sad potekla je još 1852. godine jer je kulturni život Srba u glavnom gradu Ugarske jenjavao, dok je sa druge strane, Novi Sad jačao kao nacionalni, ekonomski i kulturni centar srpskog naroda u kome se okuplja mlada i poletna inteligencija.
Matica srpska je, nakon dužeg nastojanja, preseljena 1864. godine u dvor vladike Platona Atanackovića – Platoneum u Novom Sadu. Prelazak Matice srpske u Novi Sad bio je od presudnog značaja za razvoj ovog grada kao srpskog kulturnog i intelektualnog središta. Od toga vremena Novi Sad nosi epitet Srpske Atine.
Izložbom “Preseljenje Matice srpske iz Pešte u Novi Sad (1864-2014)” koju čine rukopisi, prepiske i fotografije iz Rukopisnog odeljenja Matice srpske i eksponati koji pripadaju Matičinim ustanovama i ustanovama u čijem je osnivanju učestvovala – Biblioteke Matice srpske, Galerije Matice srpske, Muzeja Vojvodine i Srpskog narodnog pozorišta, dokumentovan je istorijat nastanka Matice srpske u Pešti, nastavak njenog delovanja i prosperiteta u Novom Sadu, kao i istorijat pomenutih ustanova.
Autori koncepta izložbe su dr Đordje Đurić, generalni sekretar Matice srpske i mr Tijana Palkovljević Bugarski, upravnica Galerije Matice srpske.
Izvor: Tanjug
Foto: maticasrpska.org.rs

Nastavak na Svet...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

Dan Galerije Matice srpske

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 17.Okt.2014, 04:39

Galerija Matice srpske danas će obeležiti Dan Galerije svečanom akademijom i prigodnom izložbom...Ovogodišnja Svečana sednica posvećena je obeležavanju jubileja "Vek i po Matice srpske u Srpskoj Atini (1864-2014)" i tim povodom je priređena izložba "Preseljenje Matice srpske iz Pešte u Novi...

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Svet. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Svet. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.