Izvor: Glas javnosti, 18.Mar.2011, 07:11 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Zabranjen izvoz pšenice i brašna
BEOGRAD - Vlada Srbije na telefonskoj sednici donela je odluku o potpunoj restrikciji izvoza pšenice i brašna, izjavio je ministar poljoprivrede, trgovine, šumarstva i vodoprivrede Dušan Petrović, ocenjujući da će ta mera stabilizovati snabdevanje na domaćem tržištu i povoljno uticati na cenu hleba.
Pralica: To ne znači da hleb neće poskupeti
Zabrana izvoza pšenice iz Srbije koju je uvela Vlada ne znači da hleb neće poskupeti, to je samo početna mera da >> Pročitaj celu vest na sajtu Glas javnosti << se stabilizuje tržište hlebnog žita u zemlji, izjavio je predsednik Udruženja pekara Srbije Zoran Pralica.
On je kazao da bi cena hleba u Srbiji ostala nepromenjena, navažnije je da se izmeni uredba Vlade Srbije da se cena hleba koji se pravi od pozajmlejne pšenice iz robnih rezervi vezuje za cenu od 44 dinara, a ne za cenu iz avgusta 2010. godine, odnosno za 38 dinara.
Predsednik Udruženja pekara Srbije je naglasio i da treba da se ukinu carine na uvoz pšenice i brašna, kako se preostale količine tog žita ne bi monopolski koristile.
Pralica je dodao i da treba produžiti za još šest meseci važenje Uredbe o hlebu, koja predviđa ograničenje marži.
"Ukoliko do svega ovog ne dođe, hleb će morati da poskupi na oko 70 dinara, jer se očekuje i poskupljenje struje i nafte", kazao je on.
Petrović je u izjavi televiziji B92 u sredu rekao da su bilansi postali zabrinjavajući početkom godine, jer je bio planiran ovogodišnji izvoz oko 500.000 tona pšenice, a početkom marta izvezeno je skoro 650.000 tona, tako da je mera vlade o zabrani izvoza pšenice bila nužna.
Mera zabrane izvoza pšenice je privremenog karaktera i trajaće najviše tri meseca, najavio je Petrović i dodao da je ta mera doneta uz konsultacije sa zvaničnim Briselom i sa zemljama potpisnicima CEFTA sporazuma.
Petrović je najavio razgovore sa svim relevantnim udruženjima privrednika i prerađivačima, zbog najava o poskupljenju hleba na čak 70 dinara i nagovestio da će država intervenisati na tržištu koliko to propisi dozvoljavaju i učiniti sve da zaštiti standard najugroženijih građana.
Fond za žito i Unija pekara su tražili da se zabrani izvoz pšenice iz Srbije da bi se regulisalo stanje na tržištu.
Prema podacima udruženja Fonda za žito, iz Srbije je od prošlogodišnje žetve do početka marta izvezeno 615.000 tona pšenice što je 115.000 tona više nego što je planirano.









