Izvor: Blic, 24.Okt.2016, 15:04 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Vučić na Poslovnom forumu Srbija-Slovenija: Nadam se da će razmena preći milijardu evra
Premijer Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas da Srbija i Slovenija nemaju otvorenih pitanja i da su odnosi dve zemlje sve bolji, a izrazio je nadu da će obim trgovinske razmene uskoro preći milijardu evra.
Nakon zajedničke sednice vlada Srbije i Slovenije i potpisivanja sporazuma dve zemlje, Vučić je rekao da je trenutni obim trgovinske razmene oko 870 miliona evra, ali da se nalazi u stalnom porastu od 12 do 16 odsto, zbog čega je realno očekivati da uskoro predje >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << i nivo od milijardu evra.
Slovenačke firme zapošljavaju 25.000 ljudi
Vučić je rekao da je treća zajednička sednica vlada protekla još uspešnije od prve dve i da su ministri pokušali da pokriju sve sfere društvenog života, iako je prioritet dat političkim i ekonomskim pitanjima.
Premijer je dodao da Srbija i Slovenija nemaju većih otvorenih pitanja a da je danas bilo reči o nekim manjim problemima po pitanju imovine i zaostavštine nekadašnje Jugoslavije, što će biti rešavano i u narednom periodu.
On je zahvalio slovenačkom kolegi Miru Ceraru na podršci Slovenije evropskom putu Srbije i dodao da je ta podrška važna jer Slovenija poznaje prilike na prostoru bivše Jugoslavije.
Vučić je podsetio da slovenačke kompanije u Srbiji zapošljavaju oko 25.000 ljudi, a da su iskustva te zemlje izuzetno važna jer je stopa nezaposlenosti mladih u Sloveniji znatno manja nego u Srbiji.
Bliže povezivanje Beograda i Ljubljane
"Razgovarali smo i o srpskim banjama, imamo ih mnogo... Razgovarali smo i o vojnoj, vojno-ekonomskoj i o vojno-obrazovnoj saradnji. Po pitanju migrantske krize radićemo zajedno. Oni su spremni da pošalju deo ljudi, ako bude potrebno, a mi smo to sa radošću prihvatili jer su Slovenci dobrodošli", rekao je Vučić.
On je dodao da je na sastanku bilo reči i o izgradnji infrastrukture, bližem povezivanju Beograda i Ljubljane, razvoju sistema elektronskog plaćanja i elektronske uprave, ali i o zajedničkom organizovanju sportskih takmičenja.
Vučić je rekao da Srbija misli da može da dobije organizaciju Evropskog prvenstva u ženskoj košarci, ali i da ima više koristi od zajedničkog nastupa sa Slovenijom na trećim tržištima po pitanju turizma.
Čadež: Sve više poslova
Predsednik Privredne komore Srbije Marko Čadež istakao je danas, otvarajući Poslovni forum Srbija-Slovenija u Beogradu, da su privrede dve zemlje odvek bile povezane, i da se nada da će još ove godine trgovina dostići nivo iznad milijardu evra.
On je, u svom izlaganju, rekao da je svake godine sve više učesnika na forumima i sve više poslova koji se sklapaju, što pokazuje velike interesovanje koje postoji.
Čadež je podsetio da je Slovenija u Srbiji medju prvih deset trgovinskih partnera, a među investitorima sa obimom od 1,2 milijardi evra samo je iza Italije i Austrije.
"Za Srbiju je Slovenija uvek bila u mnogo čemu uzor i njena iskustva su dragocena. U mnogim stvarima je Slovenija u bivšoj Jugoslaviji prednjačila, tako u malim i srednjim preduzećima, i to u vreme kada se na privatnike nije gledalo blagonaklono", ukazao je on.
Čadež je rekao da je i u odluci da krene evropskim putem Slovenija prednjačila, u vreme kada se politika drugih vodila oko nekih drugih tema.
Takođe i u turizmu, kako je konstatovao, Slovenija prednjači sa odličnim rezultatima, ali i u svesti o potrebi ulaganja u zaštitu životne sredine.
Svojim uspešnim poslovanjem slovenačke firme su promovisale Srbiju kao poslovnu destinaciju, naglasio je Čadež, dodajući da su Slovenci na vreme došli na naše tržsiste, prepoznali njen potencijal, i uključili u privatizacijul, ali i počeli da grade uspešne priče.
"Iako srpski izvoz u Sloveniju polako raste naša želja i interes jeste da u trgovini prevazidjemo deficit, da razmenu uravnotežeimo, da srpska roba bude na slovenackcom trzištu i da dovedemo još investitora iz Slovenije, ali i srpskih investitora na slovenačko tržište", ukazao je on.
Ući u dobavljačke lance slovenačkih firmi
Takođe je istakao da je cilj i da mala i srednja predzeća iz Srbije udju u dobavljačke lance slovenačkih firmi, te da zajedno ozbiljnije krenemo u infrastrukturne i biznis projekte kojima bi gradili još bolje veze, ali i zajednički nastup na trećim tržistima, tako i zajedničkom turističkom ponudom privučemo zajedno turiste.
Predsednik Privredne komore Slovenije Marja Mačkošek ocenio je da je današnje zajedničko zasedanje vlada prilika da privredne komore informišu o poslovnim mogućnostima, te upozore na potrebe privree, kao i zahtevaju pravljenje stimulativnog okruženja u našim državama.
"Sada je vreme da politika uzvrati uslugu", uveren je on.
Mačkošek je rekao da je Slovenija danas u odličnom ekonomskom stanju, sa dobrim izgledima za budućnost, to jest rastom iznad proseka EU.
Ti dobri rezultati se, kako je dodao, temelje na razudživanju privrede, sanaciji bankarskog sistema i vitalnosti slovenačkog izvoza.
"Nažalost politika ne prati dovoljno brzo privrednike. Oporezivanje nije stimulativno, kao ni zakonodavstvo", kritikovao je on.
"Svesni smo da nismo država ni ekonomija jeftinijh cena, ali želimo da budemo aktraktivni i agilni. Povećana dodatna vrednost, konkurentnost i inovativnost slovenačke ekonomije odražava se i na Srbiju. Prošle godine dostigli najveći obim razmene", naveo je Mačkošek.
Zakazano 150 poslovnih razgovora
On je dodao da je Srbija deveti najveći spoljnotrgovinski partner Slovenije, a da svojim investicijama slovenačke firme i dalje osiguravaju više desetina hiljada radnih mesta.
Govoreći o EU on je kazao da se Unija nalazi na raskrsnici, i da se čini da evropski narodi manje u nju veruju, ali da slovenačka zastupa stav da je za opastanak i proširenje EU doprinos blagostanju.
Mačkošek je dodao da slovenački privrendici žele da ojačaju svoj položaj na tržištu Srbije, a prednost je što se privrendici razumeju i poznaju.
Inače na poslovnom forumu, kako je saopšteno, zakazano je 150 poslovnih razgovora.
Trgovinska razmena Slovenije i Srbije od januara do avgusta iznosila je 623,7 miliona evra i beleži povećanje od 9,9 odsto u odnosu na isti period prošle godine.
Izvoz Srbije u Sloveniju iznosio je 281,6 miliona evra, što je rast od 12,3 odsto, a uvoz iz Slovenije je povećan za osam odsto u odnosu na isti period 2015. i iznosio je 342,1 milion evra.
Deficit u robnoj razmeni je 60,5 miliona evra.
Dačić i Erjavec: Nema otvorenih pitanja između dve zemlje
Izvor: Blic, 24.Okt.2016
Šefovi srpske i slovenačke diplomatije Ivica Dačić i Karl Erjavec konstatovali su danas da bilateralni odnosi Srbije i Slovenije razvijaju u svim segmentima saradnje, da nema otvorenih pitanja koja opterećuju odnose...Dačić i Erjavec razgovarali su u Beogradu, na marginama treće zajedničke sednice...







