Izvor: RTS, 16.Apr.2009, 17:43   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Vlada usvojila Predlog rebalansa budžeta

Vlada Srbije jednoglasno usvojila Predlog rebalansa budžeta za 2009. godinu. Uz štednju države, dodatno oporezivanje luksuza i povećanje akciza, manjak u državnoj kasi sveden na 70 milijardi dinara. Neće biti ekonomskih šokova, tvrdi ministarka Diana Dragutinović.

Vlada Srbije jednoglasno je na današnjoj sednici usvojila Predlog rebalansa budžeta za 2009. godinu i prateće zakone, među kojima su i zakonski predlog o ograničenju zarada u državnoj administraciji, koji >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << će imati privremeni karakter - do kraja godine.

Ministarka finansija Diana Dragutinović izjavila je da će vlasnicima automobila sa crnogorskim tablicama u Srbiji biti omogućeno da u roku od tri meseca plate carinu i porez na dodatu vrednost, na tržišnu vrednost svojih vozila kako bi mogli da ih preregistruju u zemlji.

Procenjuje se da takvih automobila u Srbiji nema više od 40.000 i da su to uglavnom stara vozila.

Dragutinović je dodala da građani koji imaju takva vozila sada imaju mogućnost da biraju da li će da plate carinu i PDV, ili da ih možda izvezu.

Ministarka finansija je objasnila da je vlasnicima vozila s crnogorskim tablicama ta pogodnost omogućena Uredbom Vlade Srbije, u sklopu Predloga rebalansa budžeta u uslovima ekonomske krize.

Građani Srbije koji voze automobile sa crnogorskim tablicama u prethodnom periodu više puta su protestvovali zbog nemogućnosti da svoja vozila preregistruju u Srbiji.

Ukupan budžet kojim će Ministarstvo kulture raspolagati u ovoj godini, kako je odlučeno na današnjoj sednici Vlade, iznosiće oko 5,35 milijardi dinara, jer je Vlada usvojila primedbu tog ministarstva i uvećala prvobitno planirana sredstva za oko 50 miliona dinara.

Nacrtom zakona o izmenama i dopunama Zakona o budžetu Republike Srbije za 2009. godinu, povećana su sredstva za Ministarstvo kulture , koja su prvobitnim predlogom rebalansa bila planirana na oko 5,3 milijardi dinara, saopšteno je iz Ministarstva kulture.

Prema oceni ministarke finansija Diane Dragutinović poslednji predlog je bilo najteže doneti, jer je troškove iz državne kase trebalo smanjiti za rekordnih 100 milijardi dinara.

Usvojenim rebalansom su predviđeni prihodi od 649,4 milijarde dinara i rashodi od 719,9 milijardi dinara, tako da će budžetski deficit iznositi 70,5 milijardi dinara. 

Ministarka Dragutinović rekla je da će u odnosu na prvobitni budžet prihodi biti smanjeni za 49,4 milijarde dinara odnosno za 7,1 odsto, a rashodi za 28,9 milijardi dinara odnosno za 3,9 odsto.

"Deficit je uvećan za oko 20,5 milijardi dinara, pošto je prvobitno bio planiran deficit od 50 milijardi dinara", rekla je Dragutinović novinarima nakon sednice Vlade.

Rebalans budžeta je pravljen na osnovu procene da će bruto domaći proizvod biti za dva odsto manji nego u 2008. godini i da će inflacija biti 10 odsto.

Ministarka finansija najavila je i da će biti formiran specijalni budžetski fond čija će se sredstva koristiti za socijalne izdatke.

Taj fond će se puniti sredstvima prikupljenim iz posebnog oporezivanja zarada većih od 40.000 dinara, kao i onih koje su veće od 100.000 dinara.

"Posebno će se oporezivati zarade veće od 40.000 dinara, a biće primenjena još viša stopa na iznos od 100.000 dinara koji primaju oni koji rade za državu", rekla je ministarka.

Zarade od 40.000 do 100.000 dinara biće umanjene za 10 odsto, a od 100.000 do maksimalnih 180.000 dinara, za 15 odsto.

Dragutinovićeva je navela i da je rebalansom budžeta i pratećim zakonima predviđeno da se zarade zamrznu na nivo od decembra 2008. godine.

Neće biti ekonomskih šokova

"Predlog rebalansa budžeta i prateći poreski zakoni, koje je Vlada utvrdila podržavaju stabilnost i neće biti uzrok ekonomskih šokova", ocenila je ministarska finansija.

Na osnovu zakonskog predloga najviši iznos neto plate u državnoj administraciji biće ograničen na šestostruku sumu prosečne zarade u Srbiji, odnosno na oko 190.000 dinara.

Vlada očekuje da će kroz smanjenje zarada, materijalnih troškova i otpuštanje viška zaposlenih u državnoj administraciji narednih deset meseci uštedeti oko 85 milijardi dinara.

Ministarka finansija Diana Dragutinović izjavila je i da neće biti promenjena poreska stopa na imovinu već poreska osnova za stambene objekte.

Do sada je poreska osnova bila imaginarna vrednost stana pa su postojala brojna oslobođenja od plaćanja poreza, rekla je ministarka.

Dragutinovićeva je navela da će na taj način oni koji imaju vile i kuće na ekskluzivnijim lokacijama, poput Senjaka, plaćati porez više nego do sada.

Tržišnu vrednost stana će određivati Poreska uprava.

Dragutinovićeva je dodala da Poreska uprava već zaračunava porez na prenos apsolutnih prava u slučujevima kupoprodaje stambenih objekata pa ima i uvid u te cene.

Porez na automobile sa više od 2.000 kubika

Ministarka je najavila da će se na automobile sa više od 2.000 kubika plaćati dodatni porez.

Automobili snage od 2.000 do 2.500 kubika biće oporezovani sa 37.000 dinara, a vlasnici takvih vozila su do sada plaćali porez koji je bio tri puta manji.

Dragutinovićeva je navela da će za automobile snage od 2.500 do 3.000 kubika biti plaćana naknada od 75.000 dinara, a za vozila snage preko 3.000 kubika - luksuzne džipove i slične automobile, 150.000 dinara.

Ministarka je dodala da automobili snage manje od 2.000 kubika nisu obuhvaćeni ovim izmenama, koje su inače u skladu sa Zakonom o porezu na upotrebu, držanje i nošenje dobara.

Dragutinović je rekla da je Vlada usvojila i amandmane na predlog izmena Zakona o akcizama, koji je već u skupštinskoj proceduri.

Tim amandmanima se za dva dinara povećava akciza nagorivo, tečni nafni gas, a za četiri dinara na dizel.

Predloženo je i da se specifična akciza na cigarete poveća za jedan dinar po paklici.

Vlada je usvojila Predlog zakona o izmenama i dopunama zakona o rudarstvu, Predlog zakona o žigovima, Predlog zakona o potvrđivanju statuta Međunarodne agencije za obnovljivu energiju, kao i Predlog zakona o izmeni i dopuni Zakona o mirovanju i otpisu duga po osnovu doprinosa za obavezno zdravstveno osiguranje.

Uvodi se i porez na upotrebu mobilnih telefona po stopi od 10 odsto na osnovicu iznosa računa, povećava porez na upotrebu plovnih objekata (čamci, brodovi i jahte dužine 15 i više metara sa motornim pogonom kao i ploveća postrojenja - ugostiteljski objekti), kao i vazduhoplova i letelica na motorni pogon kada se koriste za sopstveni prevoz, odnosno, za rekreativne aktivnosti.

Vlada je usvojila i mere za smanjenje nelikvidnosti domaće privrede, između ostalog dozvolila je "Putevima Srbije" da se zaduže u inostranstvu kako bi već u maju putarima mogli da vrate oko 20 milijardi dinara dugova.

U Vladi najavljuju da će u drugoj polovini godine doneti novi Zakon o porezu na dohodak građana. Najverovatnije će biti uvedene 2 poreske stope za različite visine prihoda od kojih bi niža bila 10 odsto, a godišnjeg poreza više ne bi bilo.

Kalanović: Rebalansom smanjena sredstva NIP za 37 odsto

Ministarka za Nacinalni investicioni plan (NIP) Verica Kalanović izjavila je da su Predlogom rebalansa budžeta za 37 odsto smanjena sredstva za finansiranje projekata iz NIP-a, a da su za 28 odsto smanjeni troškovi za funkcionisanje ministarstva.

Ministarka je novinarima u parlamentu rekla da će i pored smanjenja sredstava u NIP-u za razvoj 40 najugroženijih opština u Srbiji biti uloženo dve milijarde dinara, kako je i prvobitno bilo planirano, ističući da zbog smanjenja sredstava projekat izgradnje Koridora 10 neće biti ugrožen.

Kalanović je objasnila da će za taj projekat biti potrošeno onoliko sredstava koliko je predviđeno akcionim planom koji je vlada usvojila, ali da izvori tih sredstava mogu da budu delimično izmenjeni.

U cilju uštede, pojedina ministarstva, poput ministarstva odbrane i nauke i tehnološkog razvoja odlučila su da zamrznu projekte iz NIP-a, tako da ove godine oni neće biti realizovati.

Kalanović je rekla da je njeno ministarstvo predlogom rebalansa budžeta prošlo kao i ostala ministarstva - sa značajnim smanjenjem sredstava za funkcionisanje.

"Za 28 odsto su smanjeni troškovi za funkcionisanje ministarstva, a što se projekata iz NIP-a tiče za 2009. godinu imamo 12,9 milijardi dinara, odnosno 37 odsto je manji NIP nego što je bio predviđen", rekla je Kalanović.

Budžetom za ovu godinu za NIP je bilo predviđeno 20,5 milijardi dinara, a zbog ekonomske krize i većih rashoda u budžetu bilo je realno za očekivati da će i NIP podneti svoj deo tereta u rebalansu budžeta, navela je ministarka.

Poštovan dogovor sa MMF-om

Ministarka finansija Diana Dragutinović ocenila je da će Međunarodni monetarni fond odobriti aranžman Srbiji, pošto je Vlada rebalansom prilagodila budžet za dogovorenih 100 milijardi dinara.

"Ne bi trebalo da bude bilo kakvih problema jer smo se prilagodili za onoliko koliko smo se dogovorili", rekla je ministarka.

Vlada Srbije je sa Misijom MMF-a krajem marta postigla sporazum o kreditnom stend baj aranžmanu od oko tri milijarde evra koji će trajati do aprila 2011. godine. Uslov za odobravanje tog aranžmana je da se usvoji rebalans budžeta za 2009. godinu i izmene zakoni kojima se omogućava ušteda od 100 milijardi dinara u srpskom budžetu.

Diana Dragutinović je negirala navode da će na se sednicu Odbora direktora MMF-a otputovati 10 ministara srpske vlade i dodala da ni ona neće ići u Vašington.

Rok od tri meseca za carinu i PDV za crnogorska vozila

Ministarka finansija Diana Dragutinović izjavila je da će vlasnicima automobila sa crnogorskim tablicama u Srbiji biti omogućeno da u roku od tri meseca plate carinu i porez na dodatu vrednost, na tržišnu vrednost svojih vozila kako bi mogli da ih preregistruju u zemlji.

Procenjuje se da takvih automobila u Srbiji nema više od 40.000 i da su to uglavnom stara vozila.

Dragutinović je dodala da građani koji imaju takva vozila sada imaju mogućnost da biraju da li će da plate carinu i PDV, ili da ih možda izvezu.

Ministarka finansija je objasnila da je vlasnicima vozila s crnogorskim tablicama ta pogodnost omogućena Uredbom Vlade Srbije, u sklopu Predloga rebalansa budžeta u uslovima ekonomske krize.

Građani Srbije koji voze automobile sa crnogorskim tablicama u prethodnom periodu više puta su protestvovali zbog nemogućnosti da svoja vozila preregistruju u Srbiji.

Nastavak na RTS...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.