Veće akcize, nema poreza na mobilne

Izvor: B92, 01.Jan.2011, 19:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Veće akcize, nema poreza na mobilne

Beograd -- Specifična akciza na cigarete u Srbiji od danas je povećana sa 17,2 na 26 dinara po paklici.

Prema izmenama Zakona o akcizama, povećana je i akciza na motorne benzine na 45 dinara po litru, dok akciza na evro bezolovni motorni benzine (BMB) 98 i evro premijum BMB 95 iznosi 49,5 dinara po litru.

Akciza na dizel goriva je 35 dinara po litru, na evro dizel 37 dinara po litru, a na tečni naftni gas 17,95 dinara po kilogramu, objavljeno je u Službenom >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << glasniku.

Kako se navodi, akciza na ostale derivate nafte iznosi 53,34 dinara po kilogramu.

Slobodno telefonirajte

U Srbiji od danas više ne važi porez od 10 odsto na mobilnu telefoniju, koji je Vlada Srbije uvela u junu 2009. godine, kao jednu od antikriznih mera za smanjenje deficita budžeta. Porez se obračunavao na razgovore, poruke, prenos podataka i ostali mobilni saobraćaj, a od danas će se plaćati samo realan, ostvareni mobilni saobraćaj i porez na dodatu vrednost.

Istovremeno, U Srbiji je od danas slobodan uvoz i formiranje cena naftnih derivata.

Ministar rudarstva i energetike Petar Škundrić pozvao je sve naftne kompanije koje posluju u Srbiji da u slobodnoj konkurenciji i tržišnoj utakmici pokažu svoje mogućnosti i kvalitete", istakavši da od njih očekuje da od 1. januara snize cene goriva na svojim pumpama.

"Ukoliko to ne bude rezultiralo nešto nižom cenom derivata u odnosu na sadašnju, to će govoriti o nesposobnosti, ili o netržišnom ponašanju učesnika na tržištu nafte i naftnih derivata u Srbiji," rekao je Škundrić.

Naftna industrija Srbije je tokom novogodišnjih i božićnih praznika snizila cene benzina BMB 95 za jedan dinar po litru, a evro BMB 95 za dva dinara po litra na svim benzinskim stanicama NIS-a u Srbiji.

U toj kompaniji ističu da se od početkom primene liberalizacije tržišta naftnih derivata može očekivati njihovo pojeftinjenje u veleprodaji, ali da se ne može sa sigurnošću reći da li će naftne kompanije sniziti cene derivata i u maloprodaji, jer će to zavisiti od kretanja na tržištu.

Predsednik Upravnog odbora AD "Nafta" Nebojša Atanacković ocenio je da uprkos liberalizaciji tržišta naftnih derivata, cene goriva neće biti niže odmah, već za dva do tri meseca.

"Činjenice da će biti više ponuđača i otvoreno tržište govori da bi trebalo da imamo jeftinije gorivo nego do sada, medjutim, neposredno posle Nove godine sledi povećanje akciza za benzine, za oko šest dinara, a za dizel za oko 4,5 dinara", rekao je Atanacković.

Konkurencija spušta cene?

U naftnoj kompaniji "Eko Srbija" kažu da je neizvesno da li će derivati biti jeftiniji nakon liberalizacije, da benzin ima potencijal da bude jeftiniji, ali da će to zavisiti od niza uslova, kao što su kurs dolara, odnos cena na svetskom i domaćem tržištu, fiskalna politika i visina nameta države. "Na tržištu Srbije posluju NIS, OMV, MOL, EKO i brojni drugi distributeri naftnih derivata koji će se boriti za tržište i samim tim svojim kupcima nuditi niže cene", kažu u toj kompaniji.

On je objasnio da je proizvođačka cena goriva u Srbiji i u regionu manje-više ista i da visinu cene odredjuju poreska zahvatanja, po čemu je Srbija negde u sredini, pa će cene biti slične onima u Hrvatskoj, ili Sloveniji.

U naftnoj kompaniji "Lukoil -Beopetrol" ističu da će cene goriva u Srbiji u 2011. godini biti na nivou cena u regionu, ali da one mogu biti i niže, ako ne bude nekih ograničenja.

U Srbiji postoji 226 licenciranih preduzeća koja se bave prometom nafte i naftnih derivata i njih 413 koji se bave trgovinom na malo naftnih derivata. Oni će se u konkurentskim uslovima boriti za što bolju poziciju na tržištu i privlačenje što većeg broja potrošača.

Uredba o zabrani uvoza derivata u Srbiji počela je da se primenjuje pre 10 godina, sa ciljem da se NIS zaštiti, do obnove i modernizovanja rafinerijskih postrojenja i do početka proizvodnje goriva evropskog kvaliteta.

U Srbiji se tako do sada mogla uvoziti nafta, a sve uvezene količine preradjivane su u rafinerijama NIS-a.

Nastavak na B92...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.