Usvojen Zakon o udžbenicima, prosvetnoj inspekciji...

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 05.Apr.2018, 15:53   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Usvojen Zakon o udžbenicima, prosvetnoj inspekciji...

Skupština Srbije usvojila je danas Zakon o udžbenicima kojima se omogućava digitalizacija nastavnog sadržaja, odnosno pravljenje i izdavanje digitalnih udžbenika.

Zakonom o udžbenicima uređuje se pripremanje, odobravanje, izbor, izdavanje, povlačenje i praćenje udžbenika i priručnika, kao i dodatnih nastavnih sredstava za osnovnu i srednju školu.

Sadržaji udžbenika biti utvrđeni planom i programom nastave i učenja, koji će biti odobreni u skladu sa tim >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << zakonom.

Predviđa se jeftinije, pravednije i dostupnije obrazovanje za sve učenike, ali i zanimljivije i funkcionalnije što dovodi do unapređivanja učeničkih kompetencija.

Pojednostavljena su rešenja i precizirani rokovi za podnošenje i odobravanje udžbenika, kao i mogućnost nabavljanja preko škole, odnosno đačke zadruge. To bi trebalo da ukine sivo tržište, razne posrednike i u jednoj meri bi uticalo povoljno na formiranje cene.

Ukida se procenat koji je doveo do ukrupnjavanja tržišta, konkurencija će biti veća, a sadržaj kvalitetniji.

Ostaje obaveza korišćenja odabranih udžbenika za ciklus od četiri godine, ali je u izuzetnim slučajevima na predlog škole, uz pribavljeno mišljenje Ministarstva, ostavljena mogućnost da u opravdanim slučajevima dođe do promene izabranih udžbenika.

Predviđeno je formiranje Centra za niskotiražne udžbenike na jezicima nacionalnih manjina, prilagođeni deci sa posebnim potrebama, za srednje stručne škole.

Usvojen Zakon o prosvetnoj inspekciji

Skupština je danas usvojila i Zakon o prosvetnoj inspekciji, koji na poseban način objedinjuje u jedan zakon sve odredbe koje se odnose na inspekcijski nadzor, po nivoima obrazovanja, iz posebnih zakona u oblasti obrazovanja i vaspitanja.

Zakon je propisao poslove prosvetnog inspektora, ovlašćenja i poveravanje poslova inspekcijskog nadzora opštinama, gradovima, odnosno pokrajini i donošenje rešenja ministra kojim se utvrđuje broj prosvetnih inspektora u lokalnim samoupravama.

Pored toga, propisani su uslovi za zapošljavanje prosvetnih inspektora koji rade poslove inspekcijskog nadzora u prosveti.

Skupština usvojila Zakon o e-upravi

Poslanici su danas usvojili Zakon o e-upravi, kojima se omogućava da se javne usluge u što većoj meri pružaju putem interneta i primenom informacionih tehnologija.

Na taj način građanima će biti olakšana komunikacija sa administracijom, a komplikovane upravne postupke moguće je dodatno pojednostaviti i ubrzati korišćenjem informacionih tehnologija.

Obezbediće se visok nivo sofisticiranosti usluga i time ostvariti efikasna elektronska uprava.

Smanjenjem dužine trajanja postupaka i papirologije štedi se i vreme i ljudski resursi i stvara se mogućnost alokacije i efikasnije upotrebe ovih resursa.

Digitalizacijom, kao jednim od prioriteta Vlade Srbije, modernizuje se način rada administracije i podiže kvalitet na nivo zemalja sa najbolje realizovanim servisima elektronske uprave.

Elektronska uprava ima za cilj da oslobodi građane brige oko procedura kod koga i na koji način mogu ostvariti svoja prava.

Smanjenjem troškova i ubrzanje postupka, uz povećanje transparentnosti i pravne sigurnosti, treba da se stvori bolji poslovni ambijent, koji će doprineti poboljšanju konkurentnosti i otvaranju novih radnih mesta.

Usvojen Zakon o NIGP, za bolje poslovno okruženje

Zakon o nacionalnoj infrastrukturi geoprostornih podataka, koji je danas usvojen u parlamentu, doprineće stvaranju boljeg i konkurentnijeg poslovnog ambijenta u Srbiji i unapređenju procesa rada javnog sektora uz smanjenje troškova i broja neophodnih procedura.

Trebalo bi da se poboljša poslovno okruženje za nove investicije, jer će investitori lakše i brže dolaziti do informacija o položaju, obliku i površini parcele, kao i mogućnosti gradnje na istoj kao i pratećih informacija od važnosti za donošenje odluka.

Njegova primena treba da omogući bolje donošenje odluka u kriznim situacijama što će za posledicu imati preventivno delovanje i smanjenje ljudskih žrtava i štete izazvane prirodnim katastrofama.

Primena zakona će direktno uticati na državne institucije i organizacije da unaprede svoj rad, komunikaciju i međusobnu saradnju na poslovima prikupljanja, održavanja i isporuke standardizovanih podataka i servisa državnoj upravi, privredi i građanima.

Nacionalna infrastruktura geoprostornih podataka (NIGP) predstavlja integrisani sistem geoprostornih podataka koji omogućava korisnicima da na jednostavan i efikasan način identifikuju, pristupe i koriste prostorne informacije dobijene iz različitih izvora, od lokalnog, preko nacionalnog do globalnog nivoa.

Uspostavljanjem i efikasnim upravljanjem NIGP-a rešavaju se pitanja kvaliteta, pristupa, razmene i korišćenja harmonizovanih prostornih podataka u digitalnom obliku.

Poslanici o Vučiću, natalitetu, morbilama...

Poslanici su danas postavljali pitanja članovima vlade i državnim organima, a interesovale su ih različite stvari - od medijskih napada na predsednika Aleksandra Vučića do akcije žandarmerije i policije u kojoj je pronađena laboratorija marihuane.

Poslanik SNS Marko Atlagić imao je pitanje za Tužilaštvo, a u vezi sa "medijskim napadima na predsednika Aleksandra Vučića".

"Građani Srbije su svedoci svakodnevnih zlonamernih, brutalnih, tendecioznih medijskih napada na predsednika Republike, njegovu porodicu i saradnike. Ti brutalni napadi delo su sprege domaćih politikansko-kriminalnih grupa i pojedinaca potpomognutih određenim centrima iz inostranstva", rekao je Atlagić.

Zajednički im je cilj, kaže, finansijsko, bezbednosno i političko slabljenje Srbije i uloge predsednika, a zarad opšte destabilizacije i zaustavljanje ekonomskog razvoja Srbije.

"Određeni lideri političkih grupa i stranaka, kao što su Janković-Sale prangija, Vuk Jeremić - Vuk potomak, Saša Radulović - kralj stečaja, Zoran Živković - poljoprivrednik u pokušaju, Dragan Đilas - Điki mafija, Boris Tadić - lipicaner, glumci kao što su Sergej Trifunović zvani 'pišoje' ili 'pišanović', analitičari, šarlatani...u tablodima i sa TV ekrana neistinama o Vučiću svakodnevno truju građane", rekao je Atlagić.

Samostalnu poslanicu Marinku Tepić je interesovala zajednička akcija Žandarmerije i policije u Somboru u nekadašnjem objektu gakovačkog Graničara kada je otkrivena laboratorija marihuane u vrednosti od preko 50 miliona dinara. Ona je navela da je policija o tom događaju izdala saopštenje tek posle šest dana.

"Onda je bez ikakvog preciziranja saopšteno da je u pitanju imovina nekadašnjeg giganta koja je 2016. godine prešla u vlasništvo preduzeća Vladimira Vrbaškog, koji je blizak SNS, mada su ti detalji i tada prikrivani", rekla je Tepić.

Tepić kaže i da su krajem 2017. godine iz centralnog katastra "nestali" prepisi o promeni vlasničke strukture nad Graničarem, te da se kao novi vlasnici pojavljuju lica koja su, tvrdi, najdirektnije povezana sa SNS.

Ona je pitala ministra unutrašnjih poslova kako je moguće da je Više javno tužilaštvo saopštilo da je povodom otkrivanja te laboratorije jedino identifikovano i privedeno osumnjičeno lice za koje se veruje da je iz Zemuna, a koje je "zarad opšteg dobra unutar SNS preuzelo na sebe odgovornost"

Poslanicu SPS Snežanu Paunović je interesovalo koje će normativne izmene predložiti Vlada Srbije kako bi se primenile mere u vezi sa povećanjem nataliteta, jer, kako kaže, radi se o više zakonskih propisa.

Poslanik Dveri Dragan Vesović pitao je da li je tačno da su specijalne jedinice iz Prištine na sever Kosova ušle samo dva puta u 19 godina i to kada je na Kosovo trebalo da ode specijalni voz i kada je hapšen Marko Đurić.

"Kako je moguće da sa Đurićem nije priveden i nasilno lišen slobode (Nikola) Selaković i da li to znači da je on uživao neki poseban imunitet", pitao je on, kao i da li su "za taj scenario znali predstavnici međunarodne okupatorske administracije".

Poslanica DS Aleksandra Jerkov imala je pitanje za ministra zdravlja i ministra prosvete u vezi sa dva zakona koji su, primetila je, u suprotnosti jedan sa drugim.

Kako je navela, prema Zakonu o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti previđeno je da se nevakcinisana deca ne mogu upisati u osnovnu školu, dok Zakon o osnovama sistema obrazovanja navodi da je osnovna škola obavezna za sve.

Zakon o osnovama sistema obrazovanja, kako kaže, ne predviđa mogućnost da dete koje nije vakcinisano ne može da se upiše u školu.

Upitala je predstavnike vlasti na koji način misle da reše taj problem, imajući u vidu da se povećava broj žrtava od bolesti za koje smo mislili da su iskorenjene.

Poslanicu SRS Nataša Jovanović je zanimalo koje će korake da preduzme vlada da se spasi kraljevačka privreda budući da su naprednjaci u kampanji, kako kaže, obećavali da će se revitalizovati fabrike u tom gradu.

Ona je navela i da ministarka Zorana Mihajlović sabotira otvaranje aerodroma "Morava" za civilno vazduhoplovstvo.

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...






Povezane vesti

Usvojeni zakoni o udžbenicima i prosvetnoj inspekciji

Izvor: Radio 021, 05.Apr.2018

Skupština Srbije usvojila je danas Zakon o udžbenicima kojim se omogućava digitalizacija nastavnog sadržaja, odnosno pravljenje i izdavanje digitalnih udžbenika...Zakonom o udžbenicima uređuje se pripremanje, odobravanje, izbor, izdavanje, povlačenje i praćenje udžbenika i priručnika, kao...

Nastavak na Radio 021...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.