Izvor: Blic, 18.Dec.2007, 13:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Trening menadžera u virtuelnom preduzeću

Virtuelno preduzeće je izdanak najnovijeg trenda savremenih obrazovnih sistema. Podrazumeva naučno zasnovanu metodologiju osmišljenu da podstakne preduzetničko ponašanje i kompetencije u različitim poslovnim situacijama, snažno podstiče interaktivno učenje i brzo sticanje praktičnih znanja i veština potrebnih za biznis po konceptu tržišne ekonomije u svakodnevnoj praksi realnog preduzeća.



Ovaj vid nastave se, uz korišćenje iskustva iz privatnih firmi, >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << realizuje na Fakultetu za menadžment malih i srednjih preduzeća u Beogradu na principima koji važe za realno preduzeće, ali funkcioniše simulirano jer protoka realne robe i novca nema.

Učesnici obrazovanja simulacijom izvođenja poslovnih funkcija praktično upoznaju poslovne procese u preduzeću, a povezani su i sa realnim okruženjem posredstvom elektronske opreme i telekomunikacija. Primenjuju se savremeni integrisani informacioni sistemi u formi programskih paketa koji obezbeđuju simulaciju poslovnih procesa i funkcija, elektronskog poslovanja i automatizovanu podršku odlučivanju.

- Model simuliranog preduzeća se zasniva na primeni savremenih nastavnih metoda i tehnika očiglednosti nastavnog procesa u kojem studenti stiču i integrišu praktična znanja iz malog biznisa u oblastima upravljanja svim relevantnim poslovnim funkcijama, kao modularni skup instrumenata svih nastavnih predmeta, u obuci za praktično rešavanje poslovnih zadataka i problema, koristeći metode eksperimentalnog učenja i principe aktivnog i dinamičkog pristupa radu, u cilju razvoja i poboljašanja menadžerskih i liderskih sposobnosti preduzetnika. Krajnji cilj i rezultat učenja u virtuelnom preduzeću je da student postaje motivisan i na odgovarajući način potpuno stručno i psihološki pripremljen za budući realni poslovni proces - objašnjava za Blic inženjer, prof. dr Svetomir Minić, šef katedre za menadžment FMMSP.

Pored ostvarene saradnje sa drugim obrazovnim ustanovama u segmentu koji se odnosi na zajednički nastup u vezi sa edukovanjem studenata, fakultet je ostvario odgovarajuću saradnju sa stejholderima malog biznisa, kao što su Republička agencija za razvoj malih i srednjih preduzeća i preduzetništva, Agencija za privredne registre, Nacionalna služba za zapošljavanje, Institut za razvoj malih i srednjih preduzeća, zatim sa stranim obrazovnim institucijama i asocijacijama, posebno sa „Franklin Pierce Collegeom" iz SAD, i GTC nemačkom agencijom za naučnotehničku saradnju u oblasti menadžmenta, navode na ovom fakultetu.

Na osnovu elektronske baze podataka registra privrednih subjekata, u Srbiji trenutno aktivno posluje oko 96.000 malih i srednjih preduzeća i 206.000 preduzetničkih radnji, što predstavlja respektivnu „biznis bazu", pravi multiplikator i pokretačku snagu nacionalne ekonomije i privrednog razvoja. Na FMMSP očekuju da ovaj fakultet postane njihova svojevrsna „naučna baza" školovanih menadžera.

Nastavak na Blic...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.