Stariji odustali od traženja posla

Izvor: B92, 25.Nov.2011, 18:30   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Stariji odustali od traženja posla

Beograd -- Gubitak zaposlenja i njegovo nenalaženje u godinama u kojima čovek još može da radi punim kapacitetom dovodi do socijalne izolacije i gubitka samopoštovanja.

"Mladost je sve duža, starost sve brža, a zlatne, srednje godine sve kraće", kazao je sociolog Srećko Mihailović, govoreći o zaključcima istraživanja sprovedenog u okviru projekta Centra za demokratiju.

Devedeset odsto ljudi starosti od 50 do 65 godina su "digli ruke" od traženja posla, 37 >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << odsto starijih nezaposlenih bi radilo bilo šta da im se ponudi, a 83 odsto nije zainteresovano za stručno usavršavanje.

Srbija je zemlja starih i ona će to sve više da bude

Predsednik Unije poslodavaca Nebojša Atanacković kaže da je privatizacija, zbog načina na koji je sprovedena u Srbiji, izrodila poslodavce i navodne poslodavce, odnosno one koji se bave isključivo otpuštanjima. "Srbija je zemlja starih i ona će to sve više da bude. S jedne strane imamo siromašno društvo, a sa druge strane povećane potrebe", rekao je Atanacković.

"Teško je svima bez posla. Ali tu besposlicu teže doživljavaju oni koji su posao imali pa izgubili, nego oni koji ga nikada nisu imali. Ako ni zbog čega drugog, onda zbog nade (da će pronaći posao)", rekao je Mihailović.

U Srbiji je više od 190.000 nezaposlenih starije od 50 godina, a najmanje 120.000 žena u svojim pedesetim godinama nema posao.

Istakavši da se jezik kojim se govorilo u vreme socijalizma smatrao ideologizovanim, odnosno onim koji prikriva stvarnost, Mihailović je ocenio je i današnji jezik "isti takav, ako ne i još gori".

On je, kao neke od termina koji su uvezeni iz Evropske unije, a neprimenjivi su na domaće radno okruženje, naveo 'fleksibilnost' i 'fleksisigurnost'.

"Niko vam neće reći da 'fleksibilnost' i 'fleksisigurnost' ne otvaraju nova radna mesta", kazao je Mihailović i upozorio da je se za lokalnu upotrebu potrebno koristiti terminima prilagođenim domaćem kontekstu.

Negativne implikacije nezaposlenosti primetne su i u odnosima unutar primarnih grupa - ona razara porodice i dovodi do nerazumevanja izmedju različitih starosnih grupa, ali isto tako neretko uništava i brakove.

Sve razvedene osobe sa kojima su autori projekta "Zaustavimo diskriminaciju starijih i podržimo aktivne forme starenja" razgovarali kao glavni razlog za razvod naveli su upravo nezaposlenost.

Nastavak na B92...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.