Izvor: RTS, 01.Nov.2020, 00:04

Šta dovodi strane investitore u Srbiju

Do sada sporvedene reforme već su otvorile vrata investitiorima iz, pre svega, evropskih zemalja ali i iz drugih delova sveta. Prema podacima Agencije za privredne registre, u Srbiji posluje 18.000 komapnija sa većinskim stranim vlasništvom, koje zapošljavaju oko 350.000 radnika. U protekloj deceniji, direktno su u Srbiji uložili 24,5 milijardi evra.
Počeli su kao najveća američka grinfild investicija, a sada su u godini jubileja.

"Proizveli >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << smo 18 milijardi limenski za piće i zaposlili 400 ljudi. Pored toga, Beograd je postao i operativni centar za čitav niz globalnih biznis usluga. Limenke iz naše fabrike u Beogradu izvozimo na preko 20 tržišta", navodi Branislav Savić, direktor fabrike "Bol pekidžing".
Aleksandar Jakovljević, direktor fabrike "Filip Moris", kaže da je kompanija izrasla u jedan veliki regionalni proizvodni centar odakle se proizvodi izvoze u više od 50 zemalja sveta.
"Takođe u Beogradu je centar za jugoistočnu Evropu odakle koordiniramo rad većeg broja tržišta", napominje Jakovljević.
Prema istraživanju koje Američka privredna komora sprovodi već osam godina među članicama, kompanije su zadovoljne makroekonomskom stabilnošću u Srbiji, smanjenim budžetskim deficitom, smanjenjem administriranja, posebno u delu izdavanja građevinskih dozvola, i reformom e-uprave.
Zamerke idu na račun efikasnosti pravosuđa, vladavine prava, borbe protiv korupcije, transparentnosti poreske politike.
Nema nagoveštaja da će strani ulagači napustiti Srbiju Zbog pandemije kovida-19, kompanije beleže manje profite, smanjene su ambicije u pogledu širenja poslovanja, novih investicija i zapošljavanja, i svakako da će konačan poslovni rezultat biti lošiji.
Na pitanje da li ima nagoveštaja da neke kompanije planiraju da napuste tržište Srbije, predsednik UO Nemačko-srpske privredne komore Udo Ajhlinger kaže da trenutno nema nikakvih nagoveštaja o tome.
"Upravo obrnuto, imamo više kompanija koje kucaju na vrata i proveravaju mogućnosti poslovanja u Srbiji", dodaje Ajhlinger.
Za Nemačku privrednu komoru značajno je da se sve dogovoreno, nekad istina sa zakašnjenjem, ipak realizuje, zbog čega je Vlada Srbije partner od poverenja. Možda se i zbog toga mogu čuti kritike da su strane firme privilegovane.
"Ne mislim da neko dođe i kaže ‘otvaram stotine radnih mesta i hoću drugačiji tretman od Vlade'. Ozbiljno sumnjam u to", kaže Ajhlinger.
Predsednik Privredne komore Srbije Marko Čadež kaže da je PKS vrlo jasno u komunikaciji sa stranim investitorima.
"Dakle, oni ne dolaze ovde iz nekih apstraktnih razloga nego zato što imaju određenu viziju kako mogu da naparave dobar posao", smatra Čadež.
Narodna banka Srbije procenjuje da će ove godine direktne strane investicije dostići 2,3 milijarde evra, zbog pandemije manje nego prošle godine kada su iznosile rekordnih 3,8 milijardi evra.

Nastavak na RTS...






Povezane vesti

Zbog čega strani investitori dolaze u Srbiju?

Izvor: B92, 01.Nov.2020

Beograd -- Do sada sporvedene reforme već su otvorile vrata investitiorima iz, pre svega, evropskih zemalja ali i iz drugih delova sveta...Prema podacima Agencije za privredne registre, u Srbiji posluje 18.000 komapnija sa većinskim stranim vlasništvom, koje zapošljavaju oko 350.000 radnika. U protekloj...

Nastavak na B92...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.