Srbija se sama odrekla dobiti NIS-a

Izvor: B92, Tanjug, 31.Mar.2009, 12:37   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Srbija se sama odrekla dobiti NIS-a

Beograd -- Srbija se kupoprodajnim ugovorom odrekla neraspoređene dobiti Naftne industrije Srbije od 100 miliona evra iz prethodnih nekoliko godina, piše Blic.

Kada je shvatila šta je uradila, uzela je novac, ali se to nije dopalo Gaspromnjeftu, koji je tužio NIS pozivajući se na ugovor. U toku su pregovori dve strane, a u pomoć Dušanu Petroviću, Dušanu Elezoviću, Biserki Jevtimijević, pulenima DS, i Nikoli Martinoviću, kadru SPS, pristiže Danica Drašković, kao >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << peti član Upravnog odbora.

Država je ugovorom potpisanim 24. decembra 2008. godine garantovala Gaspromnjeftu da dividende neće biti podizane od 25. januara prošle godine do zaključenja transfera. Rusi su zvanično ušli u NIS 12. februara, a desetak dana ranije država je preko skupštine akcionara uzela dividende.

Da sve bude gore, novi gazda NIS prema ugovoru ima pravo da od Srbije zbog neispunjavanja obaveza traži nadoknadu štete. Ovo je prvi konkretan primer loših odredaba kupoprodajnog ugovora o prodaji NIS i pokazuje kako je traljavo država prodala jednu od najvrednijih kompanija.

I stručnjaci, dobro upućeni u ovu oblast, kažu da ruska strana ima puno pravo da se buni. Zorana Mihajlović-Milanović kaže da nije normalno da se u završnom računu jedne kompanije najpre pojavi toliki dobitak, pa zatim gubitak. Ona ističe da se sada dovode u pitanje investicije u ovu kompaniju, koje su nam preko potrebne i ne isključuje mogućnost da će one biti finansirane isključivo našim parama.

„Pitanje je sada ko će da odgovara za ovakvu situaciju jer je narušen ugled kompanije. Ono što je, takođe, vrlo bitno jeste i to da se novi vlasnik obavezao da će u NIS investirati putem zaduživanja, a kako sada da uzme kredit kompanija koja je poslovala sa gubitkom. Mislim da je naša strana napravila puno pogrešnih koraka, a najgori mogući scenario je da zbog nadoknade štete za isplaćivanje dividendi na kraju mi snosimo trošak investicija u NIS", objašnjava ona.

Ministar rudarstva i energetike Petar Škundrić izjavio je da je Trgovinski sud u Novom Sadu odbacio tužbu "Gaspromovog" člana Upravnog odbora Naftne industrije Srbije Jelene Iljuhine, koja je tužila Skupštinu akcionara NIS-a zbog odluke o oprostu 100 miliona evra duga javnih preduzeća prema toj kompaniji. "Trgovinski sud je dao svoje mišljenje da nije napravljen nikakav prekršaj energetskog sporazuma niti ugovora. Postoji mogućnost da Gasprom preda tužbu višoj instanci, ali mislim da se to neće desiti", rekao je ministar rudarstva i enrgetike Petar Škundrić. Ministar je dodao da je kao predsednik Skupštine akcionara razgovarao s ruskim menadžmentom da se "više ne vuče nijedan radikalan potez".

Ako bi trebalo potražiti odgovornog za propust spisak je podugačak. Vlada Srbije formirala je ni manje ni više nego pet komisija, timova, radnih grupa, za pregovore sa ruskom stranom, ali umesto da njihov broj utiče na kvalitet ugovora sve se završilo po principu „mnogo babica kilavo dete".

Tim koji je priveo kraju pregovore, formiran je 6. novembra prošle godine i činili su ga: Biserka Jeftimijević-Drinjaković, savetnica predsednika Srbije i predsednica UO NIS, dva savetnika premijera Tatjana Isaković i Dušan Nikezić, zatim Janko Guzijan i Dušan Mrakić, državni sekretari ministra finansija i energetike, zatim Milutin Prodanović, pomoćnik ministra energetike, Borislav Stefanović, šef kabineta Ministra spoljnih poslova, direktor NIS-a Miloš Saramandić, direktor Srbijagasa Dušan Bajatović. Većina članova ovog tima nije htela da komentariše odredbu o dividendama iz kupoprodajnog ugovora.

„Održano je nekoliko neformalnih sastanaka Dušana Petrovića sa ruskim predstavnicima o rešavanju ovog problema koji bi se pre mogli nazvati njihovim lobiranjem. Prva sednica novog UO trebalo bi da se održi za neki dan. Tada će se zvanično raspravljati o završnom računu, a pitanje je kako će se sa veoma stručnim ruskim pregovaračima izboriti naša strana koja nema puno iskustva u ovim stvarima jer je sastavljena po političkoj liniji", kaže sagovornik lista.

Kako dodaje, Gaspromnjeft može da traži da mu se novac nadoknadi tako što će se država narednih nekoliko godina odreći svojih dividendi. U skoroj budućnosti očekuje se i dolazak Sergeja Šojgua, ruskog ministra za vanredne situacije, koji će pojačati pritisak da se stvar reši u njihovu korist.

Država je krajem prošle godine shvatila da na ime neraspoređene dobiti u NIS ima oko 17 milijardi dinara. Kada se od toga oduzmu gubici od 9,8 milijardi, ostaje nešto manje od 100 miliona evra.

Na drugoj strani Jat, Putevi Srbije i Srbijagas u skoro istom iznosu bili su dužni NIS-u. Država je uzela dobit i dala je ovim firmama da vrate dugove. Tako je spasla dužničkog ropstva tri javna preduzeća i sprečila rusku kontrolu nad njima.

Nastavak na B92...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.