Slovaci protiv evra

Izvor: Politika, 19.Dec.2007, 13:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Slovaci protiv evra

Specijalno za "Politiku"
Bratislava, decembra – Godinu dana uoči uvođenja evra, sasvim neočekivano, u Slovačkoj je više protivnika nego pristalica zajedničke evropske valute, pokazuje najnovija anketa agencije za istraživanje javnog mnjenja "Fokus". Protiv prelaska na evro izjasnilo se 52 procenta ispitanika, dok je takvih u prethodnom istraživanju u aprilu ove godine bilo 43 posto. Istovremeno, postotak onih koji su za evro pao je sa 49 na 43 odsto, dok su ostali >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << neopredeljeni. Pre toga u anketama je još ubedljivija bila prevaga pristalica zajedničke evropske valute.

Ispitanici se najviše plaše negativnih posledica uvođenja evra po porodične budžete, polazeći od iskustava zemalja koje su ranije prihvatile valutu ujedinjene Evrope. Na primer, u Nemačkoj se evro u šali naziva "teuro". Upravo zato što je sve poskupelo kad ja uveden.

Poslednjih nedelja ovde se, međutim, naročito uzima u obzir ubrzanje inflacije u Sloveniji, koja je u 2007, prvoj godini primene evra, premašila pet odsto. Slovenija je, inače, bila prva među novim članicama EU koja je uvela euro, a Slovačka, koja namerava da ga uvede od 1. januara 2009, biće druga. Izgledi da će ispuniti takozvane Mastrihtske kriterijume i biti primljena u zonu evra su sve bolji – trenutno ih vlada procenjuje na oko 90 odsto – iako je izvesno vreme bilo napetosti u odnosu sa Evropskom centralnom bankom i Evropskom komisijom koje su imale utisak da Slovačka "nategnuto" ispunjava uslove i da je pitanje da li će ih ispunjavati kad uvede zajedničku valutu. Zbog toga je čak neformalno uveden dodatni kriterijum – "održivost ispunjavanja kriterijuma".

S druge strane, procenat pristalica evra u Slovačkoj smanjuje se verovatno još više zbog toga što zajednička vrednost evropske valute već nekoliko godina pada prema slovačkoj nacionalnoj valuti. Tako je u poslednje tri godine izgubila gotovo četvrtinu vrednosti. I preovladala je logika da se treba držati valute koja jača.

U baltičkim zemljama koje su pre godinu i po do dve bile blizu ispunjavanja kriterijuma za evro, sada se, pre svega zbog visoke inflacije (Letonija je čak na neslavnom, prvom mestu u EU sa 13,7 posto), ne pominje uvođenje zajedničke evropske valute pre 2011. Posle tog roka predviđa se prihvatanje evra i u ostalim zemljama koje su primljene u EU 2004. Tako bi Bugarska, članica od ove godine, to mogla učiniti pre nego većina drugih zemalja koje čekaju ulazak u zonu evra.

[objavljeno: ]

Nastavak na Politika...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Politika. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Politika. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.