Šantić: Lalovac se ne bi trebao hvaliti, rashodovna strana je problem

Izvor: SEEbiz.eu, 07.Avg.2015, 14:49   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Šantić: Lalovac se ne bi trebao hvaliti, rashodovna strana je problem

ZAGREB - Treba li na optimistične najave ministra financija Borisa Lalovca o mogućem smanjenju proračunskog deficita s planiranih pet na četiri posto BDP-a, potaknute boljom naplatom poreza u prvih sedam mjeseci, gledati s nepovjerenjem? Tportal je za pojašnjenje o tome što zapravo znače dobri trendovi koje prezentira ministar financija pitao Zdeslava Šantića, analitičara Splitske banke ali i podsjećamo što o svemu misle kreditne agencije.

Za Zdeslava Šantića bolje >> Pročitaj celu vest na sajtu SEEbiz.eu << punjenje proračuna u odnosu na prošlu godinu je očekivano s obzirom na nešto povoljniju situaciju u gospodarstvu i niže deflacijske pritiske, piše Tportal.

Međutim, on ne vjeruje u značajnije smanjenje deficita zbog izostanka reformi koje bi značajnije utjecale na smanjenje proračunskih troškova.

- Nije problem javnih financija prihodovna strana proračuna, nego rashodovna. Treba smanjiti razinu javne potrošnje, a još važnije je promijeniti strukturu te potrošnje, ističe Šantić.

Iako Lalovac tvrdi da su i rashodi pod kontrolom, Šantić smatra da bez značajnijeg rezanja rashoda nije moguće smanjiti deficit i stvoriti perspektive za gospodarski rast.

Najveći probleme Šantić vidi u troškovima zdravstvenog i mirovinskog sustava.

- Zdravstveni sustav je veliki generator javnog duga i ne može opstati u ovakvom obliku, ističe Šantić.

Upozorava i na neprovođenje reformi javne i lokalne uprave gdje postoje veliki prostori za uštede. Stoga Šantić ne odstupa od svojih ranijih prognoza za proračunski deficit.

- Po metodologiji Eurostata deficit će biti između 5,5 i 6 posto BDP-a, uvjeren je Šantić, koji iduće godine očekuje jači pritisak Europske komisije na Vladu da se naprave značajnije uštede.

Nepovjerenje prema Vladinoj fiskalnoj politici ovih su dana iskazale i rejting agencije Standard&Poor's i Fitch smanjujući izglede za hrvatski kreditni rejting sa stabilnih na negativne.

U obrazloženju negativne ocjene, analitičari S&P-a naglasili su da je teret javnog duga za Hrvatsku sve veći dok su ekonomske i fiskalne reforme 'mlake'. Analitičari S&P-a u ovoj godini očekuju deficit opće države na približno istoj razini kao i lani (5,6 posto BDP-a) zbog predizbornih mjera Vlade poput promjena stopa poreza na dohodak, opraštanja dugova najsiromašnijima kao i vrlo sporih reformi u državnim poduzećima.

Za razliku od ministra Lalovca, Fitch je povećao procjenu proračunskog deficita sa 4,5 na 5 posto BDP-a. Predizborne poteze vlade i neispunjavanje planova ušteda u državnim poduzećima ističu kao glavne razloge za pogoršane prognoze.

Nastavak na SEEbiz.eu...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta SEEbiz.eu. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta SEEbiz.eu. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.