
Izvor: Vostok.rs, 29.Mar.2020, 10:49 (ažurirano 02.Apr.2020.)
RT: Kriza sa koronavirusom mogla bi izazvati globalni nedostatak hrane - UN
Ako vas infekcija koronavirusa zaobiće zahvaljujući merama prevencije i naporima vlada, nedostatak je što bi vam ovi koraci mogli oduzeti svežu hranu, uključujući voće i povrće.
Dok su ljudi požurili da se zatrpaju toaletnim papirom i drugim potrepštinama, dok je koronavirusna kriza eskalirala, neke zemlje su odlučile da primene protekcionističke mere, uključujući zabranu izvoza određenih proizvoda, kako bi zadovoljile rastuću domaću potražnju.
RT: Rusija predstavila tretman lečenja koronavirusa zasnovan na postojećem leku protiv malarijehttps://t.co/vCGgqh4xZx
— VOSTOK vesti (@vostokvesti) March 29, 2020
„Najgore što se može dogoditi je da vlade ograniče protok hrane“, rekao je Maksimo Torero, glavni ekonomista Organizacije za hranu i poljoprivredu UN-a za Gardian, dodajući da ćemo se uskoro možda suočiti sa posledicama ovih koraka.
Na primer, Rusija je zaustavila izvoz heljde i drugih žitarica na 10 dana, počev od 20. marta, a zatim je susedni Kazahstan uveo ograničenja na isporuke pšeničnog brašna, heljde, šećera, nekoliko vrsta povrća i suncokretovog ulja.
RT: Podrška ruske vojske „preko potrebna“ u borbi Italije protiv koronavirusa, a situacija je „kritična“https://t.co/JwyHcFwxvW
— VOSTOK vesti (@vostokvesti) March 28, 2020
Zvaničnik UN-a upozorava da protekcionističke mere i trgovinske barijere samo pogoršavaju situaciju, stvarajući "ekstremnu nestabilnost".
Drugi problem je što nekim zemljama sada nedostaje radna snaga za sakupljanje useva, delimično i zbog zatvaranja granica i domaćih ograničenja. Dok koronavirus prolazi kroz Evropu, poljoprivrednici u Francuskoj, Španiji i Italiji žale se da voće i povrće brzo sazreva i da će biti ostavljeno da istrune ako se situacija ne promeni, prenosi Blumberg. Uzgajivači jagoda i asparagusa već ne mogu da beru svoje useve, dok bi sve od zelene salate i paradajza, do luka i graška moglo biti sledeće na redu.
"Koronavirus utiče na radnu snagu i logistički problemi postaju veoma važni", dodao je Torero. On je dodao da bi trebalo uvesti posebne politike kako bi se održavao lanac snabdevanja hranom.
Kako ne bi protraćila tone žetve, Nemačka, kojoj nedostaje oko 300.000 radnika, stvorila je posebnu veb stranicu koja će okupiti poljoprivrednike i one koji mogu pomoći. Studenti i oni koji su prisiljeni da napuste posao, na primer u sektoru usluga, su dobrodošli da se pridruže inicijativi. Slična platforma pokrenuta je i u Austriji.
Prosečni građani sami doprinose povećanoj nestašici tako što skladište hranu u količinama koju ne mogu ni pojesti pre nego što istekne rok trajanja. Panična kupovina samo produbljuje krizu, saopštila je Organizacija za hranu i poljoprivredu UN-a savetujući ljudima da izbegavaju nagomilavanje hrane.
Izvor: Vostok / RT
UN upozorava na moguću nestašicu hrane zbog pandemije
Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 29.Mar.2020
Specijalizovana Agencija Ujedinjenih nacija za hranu i poljoprivredu, FAO, upozorila je na potencijalnu nestašicu hrane u svetu, jer su neke zemlje u okviru mera za borbu protiv pandemije Covid-19 uvele protekcionističke mere, uključujući zabranu izvoza određenih proizvoda kako bi zadovoljile rastću...