Prosveta:Plate i nagrade ili štrajk

Izvor: B92, Beta, Tanjug, 02.Sep.2010, 14:50   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Prosveta:Plate i nagrade ili štrajk

Beograd -- Zaposlenima u prosveti sledeće godine biće povećane, dogovoreno je na sastanku predstavnika Vlade i četiri sindikata obrazovanja.

Iznos povećanja plata biće određen Protokolom koji će biti potpisan pre donošenja budžeta za sledeću godinu, kaže Predsednik Sindikata obrazovanja Srbije Branislav Pavlović.

Sindikati su tražili da se ponovo uvede isplata jubilarnih i godišnjih nagrada i bonusa, i najavili štrajkove ukoliko im se taj zahtev >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << ne ispuni.

Prema rečima predsednika Sindikata obrazovanja Srbije Branisalva Pavlovića, taj sindikat je delimično zadovoljan izveštajem premijera i prihvata model povećanja zarada u narednoj godini.

"Međutim, nismo zadovoljni što nije bilo odmrzavanja plata u ovoj godini i to već od septembra", rekao je Pavlović i naglasio da taj sindikat insistira ne ukine član 15. Zakona o budžetu.

"Nećemo potpisati Protokol o zaradama dok se ne odmrznu jubilarne nagrade", rekao je Pavlović i dodao da "štrajk ostaje kao uslov ako se ništa ne uradi".

Na problem realnog smanjenja zarada u prosveti u protekle dve godine ukazali su i predstavnici Sindikata radnika u prosveti Srbije i sindikata Nezavisnost".

Predsednik Glavnog odbora sindikata "Nezavisnost" Tomislav Živanović i generalni sekretar Republičkog odbora Sindikata zaposlenih u prosveti Zdravko Kovač rekli su da su plate prosvetnih radnika u protekle dve godine realno manje izmedju 11 i 22 odsto i da to mora

biti uzeto u obzir kada se bude odlučivalo o povećanju zarada.


"U momentu zamrzavanja plata, za prosvetni radnicke nije bilo povećanja, za razliku od drugih budžetskih korisnika. Sada smo pali na jedva malo iznad prosečne plate u Srbiji", kaže Živanović, navodeći da bi povećanje trebalo da bude okvirno za šest odsto u celoj narednoj godini.

Obradović: Plate će biti veće, a jubilarne nagrade su diskutabilne

Ministar prosvete Srbije Žarko Obradović rekao je da je postignuta saglasnot da bude potpisan protokol o zaradama u prosveti kojim će biti rešeno pitanje načina povećanja zarada i to pre usvajanje budžeta za narednu godinu, do 15. novembra, a ukazano je i da su potrebna veća izdvajanja za obrazovanje.

"Dogovoreno je (da naredne godine) tri puta budu povećane zarade i da to prati inflaciju i rast brutodruštvenog proizvoda", rekao je on i

dodao da će u zavisnosti od rasta bruto društvenog proizvoda biti povećana izdvajanja za obrazovanje.

Ministar je dodao da je još "ostalo otvoreno pitanje jubilarnih nagrada i bonusa" koji su ukinuti Zakonom o budžetu, a za koje predstavnici četiri reprezentativna sindikata traže da budu ponovo vraćene.

U oblasti obrazovanja deluju četiri reprezentativna sindikata, Sindikat obrazovanja Srbije, Unija sindikata prosvetnih radnika Srbije, GSPR "Nezavisnost" i Sindikat radnika u prosveti Srbije.

Vraćanje jubilarnih nagrada zavisiće od ekonomske situacije, rekao je Obradović i naveo da su na sastanku upoznati sa sadržajem pregovora sa MMF-om i okvirom ekonomske politike vlade za 2011. i 2012. godinu.

Upitan da li sve škole u Srbiji redovno izvode nastavu, Obradović je rekao da se, prema podacima ministarstvam nastava odvija bez problema u svim školama.

Obradović je rekao i da su predstavnici sindikata na sastanku sa premijerom upoznati sa pregovorima Vlade Srbije sa Međunarodnim monetarnim fondom.

Pratite specijal: NIS na berzi
Pogledaj vesti o: Štrajk prosvetnih radnika

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.