Izvor: Blic, 27.Feb.2009, 21:37   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Profit "Gorenja" 57 odsto manji u 2008.

Slovenački proizvođač kućnih uređaja, "Gorenje", ostvario je u 2008. neto profit od 10,2 miliona evra, što je 57 odsto manje u odnosu na prethodnu godinu, ali su zato prihodi istovremeno porasli tri odsto, na 1,33 milijarde evra, pokazali su preliminarni podaci.

Predsednik uprave "Gorenja", Franjo Bobinac, izjavio je da je rast prihoda rezultat preuzimanja holandskog rivala "ATAG Jurop", dok je pad profita posledica globalne finansijske i ekonomske krize, prenela je agencija >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << STA. Bobinac je istakao da je najveći pad prihoda, od čak 80 odsto, zabeležen u Ukrajini, a prodaja je takođe pala u Rusiji i Hrvatskoj.

Prvi čovek "Gorenja" je, govoreći o merama koje ta firma preduzima protiv aktuelne ekonomske krize u svetu, istakao da će ove godine biti ostvarena ušteda od 15 do 20 miliona evra. Uprava slovenačke firme sa sedištem u Velenju je uverena da je na krizu odgovorila brzo i odlučno.

"Gorenje" traži načine da poveća tražnju i smanji troškove materijala, usluga i rada.

Broj zaposlenih u toj firmi je između januara 2008. i istog meseca 2009. smanjen za 300, a rukovodstvo planira da postojeću brojku smanji za dodatnih 400 do 500 radnika.

Bobinac je dodao se njegova kompanija prijavila za državne subvencije zato što je skratila radnu nedelju za 4.800 od ukupno 5.200 radnika. Proizvodnja u "Gorenju" je u prva dva meseca ove godine pala za 25 odsto na godišnjem nivou, ali se u martu očekuje više porudžbina, naveo je Bobinac i dodao da će u 2009. investicije kompanije biti prepolovljene u odnosu na 2008, na 37,9 miliona evra.

Nastavak na Blic...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.