Prkose, a SAD ih želi po svaku cenu

Izvor: B92, 08.Nov.2015, 17:45   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Prkose, a SAD ih želi po svaku cenu

Oko 50 američkih kompanija došlo je u Havanu na sajam trgovine, zaintrigirani za osvajanje kubanskog tržišta.

Međutim, i dalje nemaju jasnu viziju o tome kako da zarade novac u komunističkoj zemlji od 11 miliona žitelja koji imaju nisku kupovnu moć, piše agencija Rojters.

Nakon što su letos ponovo uspostavljeni diplomatski odnosi između Havane i Vašingtona, koji su bili u prekidu pola veka, porasla je nada da može doći i do obnavljanja trgovinskih odnosa, >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << što je američke kompanije privuko na Kubu.

Međutim, to je tržište čija atraktivnost, kako navodi britanska agencija, prkosi konvencionalnostima, s obzirom na to da se strane kompanije žale na neuobičajen dvovalutni sistem ostrva, rigidnost tržišta rada i nejasne pravne garancije.

Neke američke firme ipak privlači “zabranjeno voće”, budući da je ostrvo uglavnom bilo nedostupno preduzećima iz SAD-a više od pet decenija.

Kažu - možemo da zauzmemo prazan prostor, ili da pustimo da SAD ustupaju komšijsko tržište ostatku sveta. Jedna kompanija iz SAD-a, koja namerava da otvori prvu američku fabriku na Kubi posle više od 50 godina, zainteresovana je za to ostrvo samo zato je jedan od njenih osnivača rođen tu, navodi Rojters.

Iz preduzeća Kleber LLC, sa sedištem u Alabami, kažu da su dobili dozvolu kubanskih vlasti za sklapanje traktora u specijalnoj razvojnoj zoni koja okružuje luku Marijel. Međutim, kako je američki trgovinski embargo nastavljen, Kleberu će biti potrebna posebna dozvola SAD-a za otpočinjanje trgovine.

"Možemo da otvorimo firme bilo gde u svetu. Ali, Kuba nam je značajna iz ličnog razloga", kaže Amerikanac kubanskog porekla, Saul Berental, koji je napustio ostrvo 1960, godinu dana nakon što je Fidel Kastro došao na vlast.

Došljacima može značiti i iskustvo brodske kompanije u privatnom vlasništvu Krouli maritajm korporejšen, koja već 14 godina na Kubi posluje s gubitakom ili na pozitivnoj nuli.

Kompanija Krouli iz Džeksonvila, sa sedištem na Floridi, došla je na Kubu 2001. godine, nakon što je Vašington počeo da odobrava prodaju hrane na ostrvu, uglavnom zato što se DŽej Brikman zaljubio u Kubu 1978, kada ga je njegov šef Tomas Krouli prvi put poslao tamo da istraži poslovne mogućnosti.

Brikman, koji je sada potpredsednik sektora za upravljenje uslugama Kroulija, kaže da uskoro očekuje ubiranje plodova od prijateljskih promena u trgovinskim odnosima između SAD-a i kubanskih vlasti.

"Da li se to odnosti samo na poslovni aspekt? Ne", rekao je Brikman na godišnjem Međunarodnom sajmu u Havani. Njegove plodove, kako dodaje, predstavljaju mnogobrojna prijateljstva i autorska knjiga

Poput “Kroulija”, evropski, kanadski i latino-američki investitori treba sami da se uvere da li je poslovna klima na Kubi nesigurna.

"Kako se garantuje vaša investicija? Jeste li sigurni da možete napraviti profit? Jeste li sigurni da neće biti konfirskovanja vaše proizvodnje?", predočio je Brikman investorima pitanja na koja treba da nađu odgovore.

Ima američkih kompanija s čvrstim poslovnim planom. Firma “Sprint korp” (SN) je potpisala sporazum s kubanskim državnim telekomunikacionim monopolistom “Eteksa” 25. septembra ove godine, a sutra očekuje sporazum o roming uslugama.

Drugi globalni giganti smatraju da svako tržište zavređuje osvajanje. Među američkim kompanijama koje su orisutne na sajmu u Havani ove nedelje su i PepsiCo, Amerikan Eirlajns, Boing, Cargil i Katerpilar.

Američke firme su na sajmu nastupile ujedinjene u znak protivljenja embargu. Zagovornici embarga u Kongresu tvrde da on treba da ostane na snazi kao vrsta pritiska na Kubu zbog, kako kažu, ljudskih prava.

"Nije pošteno da nas naši političari blokiraju u tome da se bar upoznamo sa prilikama (na Kubi)", rekao je Majkl Mejzel, zadužen za međunarodno poslovanje u “Komonvelt pekidžing kompaniji”, dodajući da je na firmama odgovornost da "preuzmu rizik u određenom trenutku, i da treba da im se dozvoli da do takve odluke uopšte i dođu".

Nastavak na B92...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.