
Izvor: Glas javnosti, 04.Jun.2008, 10:37 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Pozivni kod 069 dodeljen nezakonito?
BEOGRAD - Ministarstvo telekomunikacija naložilo je Republičkoj agenciji za telekomunikacije da pozivni kod 069, koji je RATEL nedavno dodelio „Telenoru“, oduzme od te kompanije i vrati ga na raspolaganje državi, uz pretnju da će u suprotnom Ministarstvo preuzeti sve nadležnosti Agencije. Upravni odbor RATEL-a je, prema tvrdnjama iz Ministarstva, nezakonito dodelio norveškom mobilnom operateru prefiks 069, bez javnog nadmetanja i pored prethodnog upozorenja, čime je prekršio Zakon o telekomunikacijama.
>> Pročitaj celu vest na sajtu Glas javnosti << />
Sukob između ove dve državne institucije se tu ne završava, pošto je Ministarstvo u isti mah zabranilo RATEL-u da objavljuje i primenjuje sve pravilnike, za koje mu nije dalo pozitivno mišljenje.
Na prvom mestu reč je o Predlogu pravilnika o uslovima i postupku izdavanja odobrenja operaterima za povezivanje domaće telekomunikacione mreže sa mrežom druge države koji, prema tvrdnjama Ministarstva, nije u skladu sa Ustavom i zakonima Srbije, zatim o Pravilniku o opštim uslovima za interkonekciju i Pravilniku o upravljanju planom numeracije, koje je RATEL objavio bez dobijenog mišljenja Ministarstva.
Agenciji je ostavljen rok od 10 dana, koji ističe ovog vikenda, da oduzme pozivni kod 069 od „Telenora“ i da se povinuje nalozima iz kabineta ministarke Aleksandre Smiljanić, kako sve RATEL-ove poslove sledeće nedelje ne bi preuzelo Ministarstvo.
PRESPAVALI
Mobilni operater „Telenor“ nedavno je pokrenuo veliku marketinšku kampanju kojom promoviše kupovinu paketa sa brojevima koji počinju sa 069. Ukoliko Ministarstvo telekomunikacija uspe u nameri da ovaj pozivni kod oduzme norveškom operateru, postavlja se pitanje ko će mu nadoknaditi štetu zbog troškova kampanje, gubitka ugleda, štampanja i distribucije brojeva i tako dalje, ali i građanima koji su kupili brojeve. Na kraju nejasno je i zašto je Ministarstvo čekalo da novi brojevi stignu na kioske kako bi reagovalo i tražilo oduzimanje prefiksa.
U „Telenoru“ koji će najviše biti pogođen ovakvom odlukom, pošto je već počeo da prodaje brojeve sa prefiksom 069, juče nisu želeli da komentarišu sukob, kao ni to da li su znali da kod dobijaju mimo propisa i da li će eventualno tražiti odštetu zbog nastalih gubitaka ali su rekli da se neće mešati u spor.
S druge strane, iz RATEL-a poručuju da su oni nezavisno regulatorno telo, kojem je Zakonom o telekomunikacijama iz 2003. godine data nadležnost da deluje mimo uticaja bilo kog državnog organa, uključujući tu i Ministarstvo telekomunikacija.
Međutim, ministarstvo svoju nadležnost zasniva na Zakonu o državnoj upravi, za koji u Agenciji kažu da ne ukida sva njihova ovlašćenja.
- Bilo kakva nakaradna ili neosnovana primena Zakona o državnoj upravi koja bi Agenciji uskratila nadležnosti predstavlja grubo kršenje Zakona o telekomunikacijama, odnosno njegovo stavljanje van snage. Time se narušavaju svi ugovori koje su naši organi potpisali u vezi sa harmonizacijom regulative u oblasti telekomunikacija sa Evropskom unijom - uzvraćaju iz RATEL-a i odbacuju optužbe da je za dodelu prefiksa 069 bio potreban tender, nazivajući ih neosnovanim, tako da ne treba očekivati da Agencija oduzme ovaj pozivni kod od „Telenora“.
Revoltirani ponašanjem Ministarstva, koje nazivaju uzurpacijom vlasti, u RATEL-u poručuju da, kada je reč o tenderima, oni već devet meseci mole Ministarstvo da raspiše tender za fiksnu telefoniju, ali da do sada ništa na tom planu nije urađeno.