Postkrizni model za Srbiju

Izvor: B92, 04.Okt.2010, 11:10   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Postkrizni model za Srbiju

Beograd -- Vlada Srbije pripremila novi postkrizni model ekonomskog rasta i razvoja Srbije od 2011. do 2020, koji predviđa prosečni realni rast BDP od 6 odsto godišnje.

Novi model, prema rečima ekonomskog savetnika premijera Jurija Bajeca, takođe predviđa stvaranje novog čvršćeg i sigurnijeg ambijenta za ulaganje u Srbiji.

Minimum direktnih stranih investicija predviđen godišnje u novom modelu razvoja je oko 2,3 milijarde evra, kaže Bajec.

Pri čemu >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << se, objašnjava on, računa i na oporavak i rast domaće štednje, koja bi se u dužem periodu izjednačila sa ulogom stranih investicija.

"Jedan je zaokret od nerealne osnove u potrošnji ka investicijama i drugi zaokret je da se izvrši restrukturiranje privrede, gde je veći naglasak na takozvanim razmenljivim dobrima. Znači, više na industriji, poljoprivredi, na produktivnim servisima i sve što može da se izvozi i to je povezano sa onim drugim zaokretom, a to je veoma ozbiljan nastavak reformi i proevropskog puta", kazao je Bajec.

U Upravi za javni dug kažu da Srbija, sa oko 11 milijardi evra javnog duga, što čini oko 36 odsto bruto domaćeg proizvoda, ne spada u red visoko zaduženih zemalja.

Direktor Uprave za javni dug Branislav Tončić kaže da smo najveći poverioci sami sebi, imajući u vidu da je više od polovine poverilaca države sa domaćeg tržišta.

"Najveća pojedinačna stavka našeg duga su obveznice stare devizne štednje, koje dospevaju do 2016. godine. U ovom trenutku to je nešto oko 2,3 milijarde evra", rekao je on.

"Sa stanovišta deficita koji naravno direktno utiče na povećanje javnog duga i svake godine deficit koji planiramo u budžetu i koji ostvarimo u budžetu moramo da isfinansiramo - kako drugačije nego zaduživanjem, takođe smo u relativno dobroj situaciji", dodao je Tončić.

Tončić je najavio da bi Skupština Srbije uskoro trebalo da odobri kredit od domaćih banaka u iznosu od 250 miliona evra za finansiranje deficita budžeta.

Nastavak na B92...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.