Politička i finansijska stabilnost doprinele jačanju dinara

Izvor: RTS, 15.Nov.2017, 20:56   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Politička i finansijska stabilnost doprinele jačanju dinara

Dinar mesecima jača. Srednji kurs je 118,54 dinara za evro, što je najviše od 2014. godine. To je odraz političke i finansijske stabilnosti, a ne uticaja države ili dogovaranja, kaže guvernerka Jorgovanka Tabaković. Kao osnovni razlog navodi veći priliv stranih investicija, koje su za prvih devet meseci dostigle iznos očekivan za celu godinu.
S jeseni obično slabi >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << dinar, ali ne i ove godine, 4,2 odsto jači je nego u januaru – 118,54 dinara za evro gotovo je isti kurs kao pre pet godina i tri meseca.

"Ovaj kurs je odraz, pre svega, postignute političke i finansijske stabilnosti Srbije, koja je dovela do takve situacije da na međubankarskom deviznom tržištu ponuda evra daleko prevazilazi tražnju i dinar postaje sve traženija roba", objašnjava guvernerka NBS Jorgovanka Tabaković.
Od aprila do danas ponuda deviza bila je oko milijardu evra veća od tražnje. Kažu, zbog rasta kreditne aktivnosti, ali pre svega zato što su strane investicije premašile očekivanja.
"Najznačajniji razlozi jačanja dinara su bolja makroekonomska situacija u zemlji i bolje ekonomske perspektive iz percepcije stranih investitora i kada je reč o stranim direktnim investicijama, zatim povećane portfolio investicije stranih, odnosno nerezidentnih, investitora i o tome svedoče uspešne aukcije dinarskih hartija od vrednosti", ističe Nikola Dragašević, direktor NBS.
Zbog toga centralna banka diže projekciju očekivanih investicija za ovu godinu sa 1,7 milijardi evra na dve milijarde i sto miliona. A u rezervi ima 920 miliona evra, koliko je više kupila deviza nego što je prodala da bi očuvala relativnu stabilnost kursa, za odgovor na moguće izazove.
"Što bi rekao Meša Selimović: dok čekam da biju, boli unapred. Ja ne bih da se bojim unapred, nego bih da budem spremna za sve što se dešava, a pokazujemo koliko smo spremni", kaže Tabakovićeva.
Šef Kancelarije MMF-a u Beogradu Sebastijan Sosa naglašava da je jačanje dinara znak poverenja u Srbiju.
"Jačanje dinara u suštini je znak poverenja u Srbiju i niskih kamata na međunarodnom finansijskom tržištu. Očekujemo da se taj trend održi narednih meseci i da se nastavi priliv kapitala u Srbiju. Naravno, može doći i do nekih finansijskih šokova u inostranstvu, što bi dovelo do promena kursa, ali ako u zemlji postoji makroekonomska stabilnost, to je normalno. Mislim da to nije razlog za zabrinutost", dodao je Sosa.
Jačanje dinara dobro je za sve zadužene – od građana, privrede, do države, kažu ekonomisti. Neće mnogo naškoditi ni izvoznicima, jer na drugoj strani imaju povoljnu radnu snagu, državnih podsticaje, niske komunalne i druge troškove.
Pogledaj vesti o: Kurs dinara

Nastavak na RTS...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.