Plata taman za golu egzistenciju

Izvor: B92, 07.Dec.2011, 15:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Plata taman za golu egzistenciju

Beograd -- Za osnovne životne potrebe građana u narednoj godini će biti potrebno više od jedne i po prosečne zarade.

Prema analizi Instituta za tržišna istraživanja (IZIT) nema signala da će se u 2012. bolje živeti, izjavio je saradnik instituta Saša Đogović.

"Struktura potrošnje je takođe veoma nepovoljna, jer poslednji podaci govore da oko 44 odsto raspoloživih primanja tročlanog domaćinstva odlazi na pokriće troškova hrane, a negde još oko 15 odsto >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << na režije, tako da 59 odsto raspoloživih primanja odlazi na pokriće egzistencijalnih životnih potreba", rekao je Đogović.

"Čak i sa ovakvim postojećim trendovima u ukupnim privrednim aktivnostima, treba računati da nema poboljšanja životnog standarda ni u sledećoj godini. U najmanju ruku on će ostati na postojećem nivou", kazao je Đogović. On je ukazao da je i pad godišnjeg prometa u trgovini na malo od 16,2 odsto jedan od pokazatelja pada životnog standarda.

On je dodao da u razvijenim zemljama Evropske unije svega 15 odsto raspoloživih primanja odlazi na pokriće troškova za kupovinu hrane, podsetivši da je u Srbiji prosečna neto zarada u oktobru iznosila 38.167 dinara.

Za utehu je jedino projekcije da ne treba očekivati "eksplozivni rast inflacije" kako do kraja ove godine, tako i u narednoj godini.

"Imamo nisku agregatnu tražnju, pad cena sirovina, a to sve zajedno sa boljim poljoprivrednim rodom ove godine, predstavlja protivtežu eventualnom jačanju pritisaka na inflaciju", naveo je Đogović.

"Ovogodišnja inflacija bi mogla da se završi na kvoti od blizu osam odsto, što je iznad projektovane gornje granice od šest odsto", naveo je on.

Đogović je naglasio da samo početkom naredne godine treba očekivati "jednokratne inflacione stumulanse", odnosno da je moguć rast cena koje su pod ingerencijom države - komunalne usluge, akcizni proizvodi, cena struje....

Govoreći o standardu, ovaj ekonomista je istakao da je kupovna moć stanovništva u Srbiji i dalje ima opadajuću tendenciju, što je posledica pada privrednih aktivnosti u zemlji ali i ekonomske situacije u evro-zoni, na koju je privreda Srbije upućena.

Đogović je istakao da je verovatno da će u 2012. godini privredni rast biti manji od projektovanog od 1,5 odsto.

Nastavak na B92...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

ZA ŽIVOT U 2012. POTREBNO VIŠE OD JEDNE I PO PLATE

Izvor: Kurir, 07.Dec.2011

BEOGRAD - Saradnik Instituta za tržišna istraživanja (IZIT) Saša Đogović izjavio je da za osnovne životne potrebe građana u narednoj godini će biti potrebno više od jedne i po prosečne zarade, ističući da da prema analizi IZIT-a nema signala da će se u 2012. bolje živeti...BEOGRAD - Saradnik...

Nastavak na Kurir...

Sigurno nećemo bolje živeti 2012. godine

Izvor: Economy.rs, 07.Dec.2011

Katastrofalan životni standard građana Srbije je toliki, da čak 44 odsto primanja odlazi na hranu i čak 15 odsto na račune i režiju, čime se Srbija svrstava u red zemalja sa veoma niskim životnim standardom.

Nastavak na Economy.rs...

Za život u 2012. potrebno više od jedne i po plate

Izvor: Glas javnosti, 08.Dec.2011, 07:16

BEOGRAD - Saradnik Instituta za tržišna istraživanja (IZIT) Saša Đogović izjavio je da za osnovne životne potrebe građana u narednoj godini će biti potrebno više od jedne i po prosečne zarade, ističući da  da prema analizi IZIT-a nema signala da će se u 2012. bolje živeti..."Struktura...

Nastavak na Glas javnosti...

Plata 2012. neće biti dovoljna ni za hranu

Izvor: TvojPortal.com, 08.Dec.2011

/vesti online/ Za podmirenje osnovnih životnih potreba, kupovinu hrane i plaćanje mesečnih računa građanima će u narednoj godini biti potrebno više od jedne i po prosečne zarade, pokazuje analiza Instituta za tržišna istraživanja (IZIT), prenosi "Novi magazin".. . Na "evropskom putu" građani...

Nastavak na TvojPortal.com...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.