Pad turističkog prometa od 60 do 80 odsto na globalnom nivou

Izvor: B92, 08.Maj.2020, 13:57

"Pad turističkog prometa od 60 do 80 odsto na globalnom nivou"

Beograd -- Turizam kao jedna od privrednih grana koja najviše puni budžete zemalja regiona, najugroženija je privredna grada usled pandemijske krize.

Procene Svetske turističke organizacije (WTO) su da će pad globalne turističke privrede, koja generiše preko 10 odsto svetskog BDP-a, ove godine iznositi neverovatnih 70 odsto, sa procenom da će potpuni oporavak ovog sektora uslediti tek 2023. godine.

Neki od vodećih eksperata iz javnog i privatnog sektora Hrvatske, >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << Crne Gore i Srbije sinoć su dali prve procene za sezonu pred nama na prvom regionalnom panelu poz nazivom Turizam na respiratoru koji je u okviru međunarodne onlajn konferencije EXIT Strategy u organizaciji EXIT festivala pratilo preko 20.000 ljudi.

Da turizam više neće u biti isti, kao što ni turizam 2019. nije bio isti kao pre 30 godina, istakla je Renata Pindžo, pomoćnica ministra zadužena za turizam, pri Ministarstvu trgovine, turizma i telekomunikacija Republike Srbije

Godina u turizmu počela dobro, šteta zbog festivala nemerljiva

"U narednom periodu moramo svi zajedno iz regiona da pronađemo izlaz", ocenila je prof. dr Renata Pindžo.

"Svetska turistička organizacija je izašla sa procenom da će ukupan pad turističkog prometa biti od 60 do 80 odsto na globalnom nivou", rekla je ona.

Dodala je i da, kada je u pitanju rezervacija hotela i drugih objekata, odziv turista u odnosu na prethodnu godinu je manji i do 80 odsto.

Godina počela dobro, loše vesti tek predstoje

Uprkos trenutnom stanju, godina je turistički počela veoma dobro za Srbiju.

"Prva dva meseca, iako je već bilo otkazivanja, pre svega turista iz Kine, bila su u plusu oko 23 odsto u odnosu na prošlu godinu, što je sjajno" ocenila je Pindžo.

Samim tim, gubitak u martu je amortizovan, ali ona prave gubitke očekuje tek kada stignu podaci za april, za koje smatra da će biti veoma loši.

"Nema informacija o tome koliki su gubici u privatnim smeštajima. Ono što nemamo, jesu i podaci upravo o šteti koju trpe ili koju će tek istrpeti jedni od najvećih učesnika, festivali i manifestacije", kaže Pindžo.

Šteta zbog festivala nemerljiva

Ona je dodala i da u ovom trenutku ne može da se izmeri kolika će šteta biti tačno, ali da će biti mnogo veća od 300 ili 400 miliona evra, što je novac koji se sada spominje.

Slično razmišlja i Dušan Kovačević, osnivač i direktor Exit festivala.

"Kada je u pitanju event industrija, to je jedna od ključnih grana omladinskog turizma, pa i turizma uopšte. Manifestacije su prve ugašene, i biće poslednje koje će se vratiti. Upravo zbog te neizvesnosti, manifestacioni turizam je na izdisaju" rekao je Kovačević.

Kako je objasnio, verovatno će milenijalci biti prvi koji će se odvažiti na putovanje, jer se smatra da je uticaj koronavirusa na ljude mlađe od 30 godina znatno niži nego na starije.

Nastavak na B92...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.