Pad agrarne proizvodnje u 2010.

Izvor: B92, 04.Feb.2011, 10:30   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Pad agrarne proizvodnje u 2010.

Beograd -- Procene ukazuju da će pad agrarne proizvodnje u 2010. godini, posle verifikacije proizvodnih rezultata u stočarstvu, iznositi tri do 3,5 odsto.

Bruto vrednost poljoprivredne proizvodnje u Srbiji u 2010. godini bila je 5,21 milijardu dolara, što je za 0,25 odsto manje od ostvarene u 2009. godini.

Istovremeno neto ostvarena vrednost agrarne proizvodnje u visini od 4,13 milijardi dolara manja je za 1,71 odsto u odnosu na prethodnu godinu, pokazuju podaci Republičkog >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << zavoda za statistiku.

Saradnik Privredne komore Srbije (PKS) Vojislav Stanković kaže da ovakve procene ukazuju da je izvesno da će poljoprivredna proizvodnja u Srbiji u prošloj godini ostvariti stopu pada, dodajući da prethodne procene takođe ukazuju da će pad agrarne proizvodnje, posle verifikacije proizvodnih rezultata u stočarstvu iznositi tri do 3,5 odsto.

U 2010. godini ukupna vrednost realizovane biljne proizvodnje u Srbiji procenjena je na 3,64 milijarde dolara, što je predstavljalo rast od 1,05 odsto u odnosu na 2009. godinu, sa učešćem od 69,9 odsto u ostvarenoj vrednosti ukupne poljoprivredne proizvodnje.

Stanković je naglasio da je vrednost realizovane proizvodnje u stočarstvu Srbije procenjena na 1,57 milijardi dolara, što je po prethodnim procenama pad za 1,57 odsto u odnosu na 2009. godinu.

Učešće stočarstva u ukupnoj vrednosti bruto poljoprivredne proizvodnje iznosi 30,1 odsto, što je na nivou nerazvijenih zemalja, kazao je Stanković.

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.