Oprostiće se od dolara? I šta onda?

Izvor: B92, 17.Sep.2023, 15:02

Oprostiće se od dolara? I šta onda?

Postoji rizik da bi Saudijska Arabija mogla da odbaci dolar u trgovini naftom.

BRIKS savez uveo je šest novih zemalja u blok na 15. samitu u Johanesburgu prošlog meseca. Od tih šest zemalja, pet su zemlje koje proizvode naftu i izvoze milione barela širom sveta svake godine. U pitanju su Saudijska Arabija, UAE, Egipat, Iran i Etiopija, dok je Argentina jedina zemlja koja ne proizvodi naftu.

Postoji veliki rizik da bi Saudijska Arabija i UAE mogle da počnu da prihvataju >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << lokalne valute za naftu i da odbace američki dolar.

Watcher.Guru piše da je nova misija BRIKS-a da okonča globalno oslanjanje na američki dolar i promoviše lokalne valute u svetskoj trgovini. Stoga su velike šanse da bi Saudijska Arabija mogla da razmotri prihvatanje lokalnih valuta kao plaćanja za naftu kako bi smanjila svoju zavisnost od američkog dolara, prenosi Capital.

BRIKS želi da kontroliše tržišta nafte, a uvođenje Saudijske Arabije bio je najbolji izbor. Watcher.guru u tekstu naglašava šta bi se moglo dogoditi s američkim dolarom ako Saudijska Arabija prihvati lokalne valute za podmirenje plaćanja nafte i gasa.

Pre svega, slabljenje američkog dolara bi počelo ako bi Saudijska Arabija prihvatila lokalne valute za trgovinu naftom. Ako Saudijska Arabija zahteva da druge zemlje plaćaju samo u lokalnim valutama, onda bi potražnja za američkim dolarom drastično opala. Ovaj potez bi mogao da dovede do toga da se dolar suoči sa depresijacijom na međunarodnom deviznom i deviznom tržištu. Slab dolar bi poskupio uvezenu robu u Sjedinjenim Državama i potencijalno bi uticao na ukupnu američku ekonomiju.

Drugo, druge zemlje će početi da diverzifikuju svoje rezerve i akumuliraju druge valute osim američkog dolara. Razvoj tih događaja bi povećao potražnju za drugim lokalnim valutama i stavio ih u direktnu konkurenciju dolaru. Centralne banke širom sveta će, posledično, čuvati rezerve svih valuta i roba poput zlata, čime će dolar dodatno opasti.

Treće, i zaključno, Saudijska Arabija možda neće doneti takvu odluku jer je njihova valuta, rijal, vezana upravo za američki dolar. Stoga, ako dolar padne, saudijska ekonomija bi se mogla suočiti s implikacijama koje bi mogle da ugroze bogatstvo i lokalnu valutu kraljevstva.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i uključite se u našu Viber zajednicu.

Nastavak na B92...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.