
Izvor: B92, Tanjug, 20.Feb.2009, 15:37 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Odluka o otkupu mleka kratkoročna?
Beograd -- Odluka Vlade Srbije da Direkcija za republičke robne rezerve, otkupi 300 tona mleka u prahu domaće proizvodnje, dobra je, ali će imati kratkoročan efekat.
Ukoliko u narednih 90 dana ne bude rešen problem sa cenom mleka odluka će biti kratkoročna
"Odluka je dobra, a ta količina mleka u prahu je inicijalna i nije dovoljna", rekao je Tanjugu sekretar Odbora za poljoprivredu Privredne komore Srbije Milan Prostran i dodao da bi, ukoliko u narednim mesecima >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << ponuda mleka i dalje bude velika, država trebalo da donese novu odluku o otkupu veće količine mleka u prahu.
On je naveo da je "najzad prihvaćeno logično rešenje" i da je država postupila po Zakonu o robnim rezervama po kome treba da interveniše na tržištu kada se pojavi višak nekog proizvoda ali i da sa tim proizvodima interveniše na tržištu kada dođe do nestabilnosti njihovih cena.
Ta odluka će imati kratkoročan efekat ukoliko u narednih 90 dana ne bude rešena problem sa cenom mleka, izjavio je predsednik Asocijacije poljoprivrednika opštine Nova Crnja Pera Milankov.
Vlada bi trebalo da reši problem sa cenom mleka, koje je za građanstvo preskupo, a za proizvođače premalo košta, naveo je Milankov i dodao da bi rešenjem tog problema građanstvo kupovalo mleko i ne bi se stvarale zalihe.
"Cena mleka u maloprodaji je 80 dinara za litar, otkupna cena je 20 dinara, a prerađivačima i trgovcima ide 60 dinara i to je problem koji treba rešiti", precizirao je Milankov.
On je ocenio da je mera Vlade samo "gašenje požara" i da bi situaciju dugotrajno trebalo sanirati uvođenjem kvota pa bi se znalo koliko je mleka potrebno proizvesti i ne bi se stvarali viškovi.
Milankov je naveo da je mlekara "Somboled" nakon dvodnevnog prekida nastavila da otkupljuje mleko od proizvođača u Srednjebanatskom okrugu i to u Melencima, Aradcu, Jankov Mostu, Tarašu.
Zbog problema sa otkupom mleka u Srednjebanatskom okrugu Vlada Srbije je, na predlog Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, donela odluku da Republička direkcija za robne rezerve otkupi 300 tona mleka u prahu domaće proizvodnje.
Otkupna cena tog mleka je 291,6 dinara po kilogramu s PDV-om, a plaćanje je u roku od 10 dana od isporuke i dostavljanja kompletne dokumentacije. To mleko će biti otkupljivano od mlekara koje dnevno otkupljuju najmanje 150.000 litara sirovog mleka, a zalihe mleka u prahu biće im obračunate na dan 17. februara ove godine.
Po odluci Vlade od mlekara će se najviše moći otkupiti do 100, a ukoliko konkurišu mlekare iz istog sistema biće otkupljivano najviše do 80 tona po mlekari.
Mlekare od kojih bude otkupljeno mleko u prahu u obavezi su da nastave otkup svih ponuđenih količina sirovog kravljeg mleka od proizvođača i imaće obavezu da otkupljene količine mleka u prahu čuvaju i skladište prema propisanim uslovima.
Problem na tržištu mleka nastao je 2007. godine kada je doneta odluka da se uveze velika količina mleka u prahu, pa su zbog velikih zaliha pojedine mlekare otkazale proizvođačima ugovore o otkupu svežeg kravljeg meka.
I pored te mere Vlade "Subotička mlekara" je najavila da će od 1. marta otkazati otkup mleka od 500 manjih individualnih proizvođača.
U toj mlekari su kazali da u zalihama imaju 700 tona mleka u prahu, što u litrima iznosi sedam miliona litara, a dnevno prodaju svega 80.000 litara mleka. Onis u naveli da će se situacija na tržištu smiriti jedino ukoliko robne rezerve otkupe 2.000 tona mleka u prahu.