Najmanje se isplati grejanje na gas

Izvor: B92, 22.Avg.2011, 22:15   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Najmanje se isplati grejanje na gas

Beograd -- Najmanje troškove za grejanje tokom zimske sezone imaće domaćinstva koja se greju na ugalj i drva koja će za šest meseci morati da izdvoje oko 47.000 dinara.

Najmanje se isplati grejati se na prirodni gas, koji će jedno domaćinstvo za sezonu koštati 51.000 dinara.

Od jeseni se, međutim, očekuju i nova poskupljenja energenata, i to uglja i gasa, pa je preporučljivo da oni koji mogu, nabave ogrev već sada.

Oni koji propuste priliku da to urade >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << u letnjim mesecima, suočiće se sa višim cenama, ali i nestašicama, koje po pravilu počinju na stovarištima u novembru, kada je tražnja mnogo veća. Prodavci najavljuju da će ove godine biti manje uglja iz Kolubare, ali ono što je još lošija vest jeste da će ova vrsta uglja od oktobra biti još skuplja.

Bilo kako bilo, građanima Srbije ostaje da se pripreme za zimu i odluče na koji će se energent grejati. Kako sada stvari stoje najjeftinije će biti na drva, ali još nije izvesno šta će još od energenata do zime poskupeti. Za sada se zna da će najjeftiniji, kolubarski ugalj od oktobra biti skuplji za oko 1.000 dinara, dok struja verovatno neće poskupljivati ove godine. Električna energija poskupela je već u 2011. u martu mesecu i to za oko 13 odsto, pa se ne očekuje da Vlada odobri još jedno poskupljenje pre kraja naredne grejne sezone.

Kolubarski lignit biće skuplji 9,7 odsto od 1. oktobra. Ovo nije i prvo poskupljenje kolubarskog uglja za ovu godinu. Ovaj energent poskupeo je već 1. marta za 20 odsto, a pre toga u avgustu 2009. godine za oko 10 odsto.

Prema podacima o maloprodajnoj ponudi u Srbiji, tona uglja "kolubara” je pre najnovijeg poskupljenja koštala između 4.900 i 5.500 dinara, a "sušene kolubare” 10.500 - 11.000 dinara. Sa druge strane, mnogi građani odlučuju da se greju na drva, a za metar ovog ogreva u zavisnosti od vrste, treba izdvojiti od 4.000 do 4.500 dinara.

Kada je prirodni gas u pitanju, Vlada je rešena da ne dozvoli poskupljenje od oko 30 odsto koliko traži Srbijagas. Poskupljenje se očekuje u septembru, i trebalo bi da iznosi oko 15 odsto.

Generalni direktor Srbijagasa Dušan Bajatović kaže da će Vlada Srbije, zajedno sa tim preduzećem, morati da pronađe način kako da bude rešeno pitanje osam milijardi dinara dugovanja daljinskih sistema grejanja, budući da nije došlo do realnog poskupljenja cene gasa.

"Vlada će ponovo morati sa Srbijagasom da iznađe način kako da zaštiti standard stanovništva, ali i da bude rešeno pitanje dugova. Daljinski sistemi grejanja u ovom trenutku duguju osam milijardi dinara", rekao je on. Prema Bajatovićevim rečima, Srbijagas te pare nema, i moraće ponovo da se kreditno zadužuje kako bi "preskočila” sledeću sezonu.

Poskupljenje gasa povućiće za sobom i više cene centralnog grejanja, što su već najavili iz Udruženja toplana Srbije. "Ako gas drastično poskupi, onda će i toplane morati da usaglase cene grejanja da bi mogle da funkcionišu", izjavio je Milovan Lečić, predsednik ovog udruženja.

Nastavak na B92...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.