Najgore da imate sreće i odmah dobijete posao, a to nije to VIDEO

Izvor: B92, 15.Nov.2018, 16:18   (ažurirano 02.Apr.2020.)

"Najgore da imate sreće i odmah dobijete posao, a to nije to" VIDEO

Mladi često nailaze na nedoumice u vezi sa obavljanjem prakse, probnog rada i volontiranja.

Kandidati nekada nisu ni sigurni u čemu je u stvari razlika, pa samim tim nisu upoznati sa svojim pravima i obavezama, isto je i sa poslodavcima.

Gostujući u emisiji 150 minuta, ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Zoran Đorđević pojasnio je razliku između prakse i volontiranja.

Oni koji volontiraju rade za opšte dobro i prema zakonu >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << volonteri nemaju pravo na novčanu nadoknadu. Ugovor volontera se razlikuje od ugovora stručne prakse i ugovora o radu, kaže ministar Đorđević.

Poslodavci ne smeju sticati dobit radom volontera, dok sa obavljanjem stručne prakse to nije slučaj. Koliko god da vi kao praktikant obavljate posao u određenoj kompaniji, vi svojim radom doprinosite dobiti poslodavca.

Volontiranje se gleda kao rad na crno ukoliko ne doprinosi opštem dobru i kažnjivo je zakonom po poslodavca.

Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja pruža šansu za volontiranje i praksu, koja se organizuje u dogovoru sa fakultetima. Mladi lutaju i treba im dati mogućnost da probaju, kaže ministar Đorđević.

"Najgore što možete je da imate sreće da vam se pruži mogućnost da završite studije, kojim slučajem dobijete odmah posao i ispadne da to nije ono što ste zamislili. I sad imate nekoga ko će raditi to jer glupo je da izgubi posao jer ga je jedva i dobio i imao je i sreće, a nije zadovoljan. Znači on od prvog dana vidi sebe da izađe i ode. Bolja varijanta je ako prepozna sebe u tome. Takav čovek karijerno napreduje.“

Opština Čukarica daje mogućnost studentima da volontiraju, a 17. novembra održaće se i sajam zapošljavanja u zgradi opštine. Biće preko 35 preduzeća koja su iskazala potrebu za preko 400 radnih mesta.

Mladi uglavnom smatraju da im je pre zaposlenja neophodna praksa ili volontiranje, jer fakulteti ne daju veliku mogućnost sticanja praktičnih znanja tokom studiranja.

Opširnije u video-prilogu:

Nastavak na B92...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.