Na Balkanu može biti smrznutih

Izvor: B92, 16.Sep.2014, 17:08   (ažurirano 02.Apr.2020.)

"Na Balkanu može biti smrznutih"

Češki ministar industrije i trgovine Jan Mladek pozvao je Evropsku uniju da ubrzano rešava probleme oko isporuka ruskog gasa.

Prema njegovim rečima, repriza gasne krize iz 2009. godine predstavljala bi po njegovoj oceni za Balkan ozbiljnu humanitarnu pretnju.

Mladek je u Pragu na konferenciji Biznis foruma o snabdevanju Evrope gasom upozorio da balkanske zemlje kao Bugarska, Bosna i Hercegovina ili Moldavija dobijaju gas samo preko >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << Ukrajine a nemaju dovoljne kapacitete da uskladište dovoljne količine gasa.

"Rizik humanitarne katastrofe i smrznutih ljudi na Balkanu je realan", kazao je Mladek i pozvao EU da rešava situaciju oko isporuka gasa u Evropu već sada, a ne da čeka januar.

Češki specijalni ambasador za energetiku Vaclav Bartuška, složio se na konferenciji da Evropa mora da bude solidarna sa zemljama koje bi bile osetno pogođene eventualnim prekidom ili smanjenjem isporuka ruskog gasa ali je naglasio da je svaka zemlja sama odgovorna za svoju energetsku bezbednost.

"Većina Evrope, uključujući tu i Češku i Slovačku učinila je dosta da smanji zavisnost od ruskog gasa, ali tu su i zemlje, recimo kao Bugarska, koje nisu učinili baš puno", kazao je Bartuška, javlja češka agencija ČTK.

Češka uvozi iz Rusije oko 75 odsto svoje potrošnje gasa a od 1997. godine ima mogućnost uvoza i dopremanja gasa iz Norveške.

Iako većina gasa za Češku ide preko Ukrajine preko gasovoda Gazela može da prima gas iz gasovoda kojima Rusija zaobilazi Ukrajinu, preko Belorusije i Poljske a i najpouzdanijom trasom ispod Baltika, gasovodom Severni tok kojima se doprema u Nemačku.

Ministar Mladek je danas izjavio da je situacija u Ukrajini i sa isporukama ruskog gasa preko to zemlje dodatni argument da Češka dogradi još reaktora u svojim nuklearnim elektranama Dukovani i Temelin.

Tender za dogradnju još dva reaktora u novijoj češkoj nuklearnoj elektrani Temelin zaustavio je proletos češki državni elektroenergetski gigant ČEZ, zato što je država odbila da garantuje visoke otkupne cene a dogradnja bi bila izuzetno skupa, oko 11 milijardi evra u preračunu.

Iako svi češki reaktori koriste rusko nuklearno gorivo, Mladek je ocenio da to ne bi bio problem, zato što ono može da se nabavi tri godine unapred, a Temelinu je ranije gorivo isporučivao Vestinghaus.

Nastavak na B92...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

PANIKA U EVROPI: Putin zavrće gas, ceo Balkan čeka humanitarna katastrofa!

Izvor: Kurir, 17.Sep.2014, 08:00

Letonija jedina zemlja sposobna da pregura zimu bez ruskog gasa, a najugroženije su Srbija i Bugarska, rekao Mihail Korčemkin..PRAG/VARŠAVA - Zbog razmirica Evropske unije i Rusije oko Ukrajine moguće je da će ruski predsednik Vladimir Putin ove zime zavrnuti dotok gasa Poljskoj, Slovačkoj i Mađarskoj,...

Nastavak na Kurir...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.