NBS intervenisala sa 10 miliona evra

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 07.Okt.2008, 19:37   (ažurirano 02.Apr.2020.)

NBS intervenisala sa 10 miliona evra

BEOGRAD - Narodna banka Srbije (NBS) saopštila je da je intervenisala danas, na međubankarskom deviznom tržištu, sa 10 miliona evra, kako bi predupredila prekomernu dnevnu oscilaciju kursa.

Na osnovu prepodnevne direktne trgovine između banaka, dakle bez učešća NBS na deviznom tržištu, a pri prometu od 162 miliona evra, formiran je indikativni kurs od 79,9212 dinara za evro, navodi se u saopštenju.

Saradnik Prirvredne komore Srbije Goran Nikolić ocenio je >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << da će zaustavljanje slabljenja dinara zavisiti od razvoja svetske krize.

"Spremnost Narodne banke Srbije da i deviznim rezervama brani kurs je pozitivna. Kurs je najvažnija cena u srpskoj privredi pošto zemlja koja je skoro 70 godina imala problema sa kursom ne sme da se igra sa njim", kazao je on agenciji Beta.

Lagano uravnoteženje kursa

Nikolić je naveo da je ključni razlog koji je doveo do slabljenja kursa dinara smanjenje svetske likvidnosti, manjak kapitala i manje mogućnosti domaćih preduzeća da dobiju kredite iz inostranstva zbog čega raste tražnja za devizma na međubankarskom tržištu.

"NBS je zbog pritiska na kurs i manjeg priliva deviza spremna da intrveniše iz deviznih rezervi da bi sprečila snažno klizanje kursa dinara, ali je istovremeno spremna da dopusti lagano uravnotežavanje kursa", naveo je on.

Granica za intervencije NBS je visina deviznih rezervi, dodao je Nikolić, ali i visina bazne inflacije koja je određena na manje od devet odsto. Kako je precizirao, preveliko slabljenje dinara bi se preko cena uvoznih proizvoda prelilo na inflaciju.

Kritična granica 84 dinara za evro

"Kritična granica kursa koja bi ugrozila ostvarenje projektovanje bazne inflacije je oko 84 dinara za evro", naveo je Nikolić, ali je ocenio da je realno očekivati da će klizanje kursa biti zaustavljeno pre nego što dođe do tog nivoa.

Narodna banka Srbije prodala je danas 10 miliona evra na međubankarskom deviznom tržištu kako bi predupredila prekomernu dnevnu oscilaciju kursa. To je četiri puta manji iznos intervencije nego u ponedeljak.

Nikolić je kazao i da su restriktivna politika i snažna supervizija NBS zaslužni za to da su iznosi depozita i kredita u Srbiji približeni, što je dosta povoljnije nego u zapadnoj Evropi.

"Odnos kapitala i rizične aktive banaka je tri puta povoljniji nego u Evropskoj uniji", dodao je Nikolić.

Banke imaju dovoljno novca da isplate klijente

"To znači da nema potrebe da se gubi poverenje u bankarski sektor i da svaka banka ima dovoljno novca da isplati klijente", rekao je on.

Prema njegovoj oceni, Srbija je zbog visokog spljontrgovinskog deficita među državama srednje i istočne Evrope koje su više ugrožene svetskom krizom.

"Ako se kriza nastavi sličnim intenzitetom država bi trebalo da ubrza privatizaciju kako bi to bio jedan kanal finansiranja spoljnotrgovinskog deficita koji bi sprečio snažno smanjenje uvoza koji bi doveo u pitanje i izvoz Srbije i privrednu aktivnost", naveo je Nikolić.

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.