Mihajlović: Novi energetski objekti i okončanje reformi

Izvor: Studio B, 07.Avg.2013, 17:58   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Mihajlović: Novi energetski objekti i okončanje reformi

Ministarka energetike, razvoja i zaštite životne sredine Zorana Mihajlović izjavila je da će zadatak ministarstva u narednih godinu dana biti zaključivanje predugovora i ugovora za nove energetske objekte i zavrsetak reformi javnih preduzeća.

Ona je, na konferenciji za novinare povodom godinu dana rada tog ministarstva, rekla da su za svaki planirani projekat formirani timovi u Ministarstvu, a to su Termoelektrana toplana Novi Sad, Termoelektrana (TE) Štavalj, TE Despotvac, >> Pročitaj celu vest na sajtu Studio B << Hidroelektrana (HE) Bistrica i HE Đerdap 3. 

Mihajlović je navela da je plan da do 1. novembra 2013. godine bude potpisan ugovor za TE toplanu Novi Sad i predugovori za TE Štavalj i Despotovac, a da do 31. decembra bude potpisan predugovor za HE Bistrica i Đerdap 3. Realizacijom ovih projekata Srbija bi dobila 2.200 megavata novih kapaciteta, i investicije u iznosu od 2,5 milijarde evra. 

Ministarka je, takođe, kazala da će biti utvrđeni rokovi za završetak reforme javnih preduzeća i ocenila da nije bilo dovoljno efikasnosti u njihovom sprovođenju. Za reorganizaciju Srbijagasa pripremljen je plan koji još nije usvojila Vlade Srbije, saopštila je Mihajlović i poručila da mora da dođe do promena u tom javnom preduzeću.

"Ja neću odustati od toga da reformisanje i reorganizaciju Srbijagasa iniciram svaki put, na svakoj sednici Vlade, jer mislim da to nema nikakve veze ni sa kakvim stručnim i partijskim interesima, nego samo sa interesima građana i privrede Srbije", rekla je. Prema njenim rečima, Elektroprivreda Srbije je "krenula u restrukturiranje, možda ne dovoljno brzo", ali, kako je naglasila, nema više priča o bankrotu. 

Mihajlović je dodala i da je pripremljen plan konsolidacije preduzeća "Resavica" i da se usvajanje očekuje na nekoj od narednih sednica Vlade Srbije. Dosadašnjim i planiranim projektima ministarstva, precizirala je ona, procenjene su uštede u stotinama miliona evra i investicije koje se mere milijardama evra. Kako je navela, u planu je usvajanje izmena i dopuna pet sistemskih zakona iz oblasti životne sredine, a to su: Zakon o zaštiti prirode, Zakon o zaštiti prirodne sredine, Zakon o uprvljanu otpadom, Zakon o hemikalijama, Zakon o biocidnim proizvodima i formiranje budžetskog fonda za energetsku efikasnost. Takođe je navela da je u planu je povećanje energetske efikasnosti, a od 1. januara 2014. će na osnovu Zakona o racionalnoj upotrebni energije početi da radi Fond za energetsku efikasnost. 

Ministarka je najavila da će do 2018. godine uštede energije dostići devet odsto ili 600 miliona evra, a do 2020. se očekuje 27 odsto energije u finalnoj potrošnji iz obnovljivih izvora, oko dve milijarde evra investicija i 1.092 megavata (MW) novih kapaciteta. U narednih mesec dana trebalo bi da bude pripremljen novi tender za dodelu lokacija za gradnju mini hidroelektrana, kazala je Mihajlović i precizirala da bi na tom tenderu trebalo da bude 100 lokacija, koje nisu dobile investitore u prvom javnom pozivu, ali i nove lokacije koje prijavljuju lokalne samouprave. 

Ministarstvo energetikle, prema njenim rečima, planira i modernizaciju 20 toplana u okviru četvrte faze projekta rehabilitacije sistema daljinskog grejanja, kao i sprovođenje centralnog tendera za nabavku kalorimetara. Mihajlović je najavila i pripreme za otvaranje poglavlja 27, odnosno pripreme za pregovore sa Evropskom unijom koji se odnose na ubrzano otpočinjanje rada deponija, rešavanje pitanja crnih tačaka i jasno utvrđenih pravila za izdavanje dozvola. Mihajlović je izjavila i da Naftna industrija Srbije (NIS) sada ima 4.500 zaposlenih, što je manje nego u trenutku privatizacije kada ih je bilo 10.000. 

Mihajlović je rekla da je Ministarstvo ragovaralo sa sindikatima NIS-a koji imaju primedbe da veliki broj zaposlenih odlazi u registrovane lizing kompanije. Ona je dodala da to jeste po zakonu i da Ministarstvo ne može da reaguje. "Država može da ima informaciju i da o tome razgovara sa poslovodstvom NIS-a i mi to radimo. Država može da u odnosu na određene starteške pravce NIS-a daje komentare", rekla je Mihajlović. 

Ona je dodala da su Vlada Srbije i NIS napravili plan investicija u narednom periodu. "Mi koji smo u Skupštini NIS-a i Upravnom i Nadzornom odboru treba da se pobrinemo da se taj plan investicija realizuje", smatra Mihajlović. Ona je rekla da je NIS-u na predlog Ministarstva rudarstva odobreno da rudna renta do 2023. godine bude tri odsto, ali da se ona zalagala za drugačiji iznos rente.

MinistarZorana Mihajlović ocenila je da socijalne karte u energetici ne koristi dovoljan broj ljudi. "Socijalne karte u energetici koristi oko 55.000 ljudi, a naša očekivanja su bila da će ih biti najmanje 150 hiljada", rekla je Mihajlović, na konferenciji za novinare povodom godinu dana rada Ministarstva. 

Ona je navela da razlog nije to što ljudi nisu ugroženi, nego to što vrlo često socijalne ustanove i elektrodistribucije građanima ne daju prave informacije i građani ne znaju da mogu da dobiju taj popust. "Komunikacija i svest u lokalnim samoupravama mora da se poboljša", rekla je Mihajlović. Socijalne energetske karte, koje treba da pomognu najsiromašnijima da plate struju i gas, važe od 1. aprila ove godine.

Nastavak na Studio B...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Studio B. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Studio B. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.