Merkator zakupio 22 objekta Coke

Izvor: B92, 05.Avg.2010, 11:10   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Merkator zakupio 22 objekta Coke

Beograd -- Kompanija Merkator S potpisala je ugovor sa poslovnim sistemom Coka iz Smedereva o zakupu objekata na 15 godina u koje će investirati devet miliona evra.

Zakupom 22 objekta Coke nastavljamo da širimo maloprodajnu mrežu u u Podunavskom i Braničevskom okrugu, kažu u Merkatoru.

Predsedica Upravnog odbora Merkatora S Stanka Čurović kaže da će saradnja sa Cokom obezbediti toj kompaniji >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << da poveća učešće na tržištu u Srbiji na oko devet odsto, čime će se učvrstiti na poziciji drugog najvećeg trgovca.

Objekti Coke će ubuduće poslovati pod oznakom brenda Roda, koji je u sklopu Merkatora. Ovo je već treće strateško povezivanje Merkatora ove godine, jer se prethodno povezao sa hrvatskim Getroom i crnogorskim "Panto marketom".

Dogovor o stratesskom povezivanju, koji je "Merkator" danas sklopio sa srpskom poslovnom grupom "Coka" che stupiti na snagu tek nakon ssto dobije saglasnost odstrane srpske Agencije za zasstitu konkurencije.

"Partnerstvo sa Merkatorom obezbediće sigurnost Coki u narednih 15 godina, kao i prodaju robe fabrike ambalaže Mladost iz Odžaka i razvoj i tehnološko usavršavanje njenih proizvodnih kapaciteta", rekao je predstavnik Coke Zoran Rajić.

U okviru poslovnog sistema Coka, pored fabrike Mladost, posluju i trgovinska preduzeća Coka i Dunav iz Smederava, Ineks velepromet iz Velike Plane, Mlava iz Petrovca na Mlavi i Nova trgovina iz Petrovca.

Poslovni sistem Coka postoji od 1984. godine i ima 37 objekata i oko 500 zaposlenih, a Merkator će preuzeti njegovih 230 radnika.

Slovenački Meraktor je 2001. godine u Srbiji osnovao kompaniju Meraktor S koja u kojoj je zapošljava 4.200 radnika i preko koje je na srpskom tržištu do sada investirao 300 miliona evra.

Merkator je u Srbiji drugi po veličini trgovac, u Crnoj Gori i Sloveniji prvi, u Bosni i Hercegovini treći, dok je u Albaniji i Bugarskoj tek započeo poslovanje.

Još nisu stigle najave većih cena

U trgovinsku kompaniju "Merkator S" još uvek nije stigla nijedna pisana najava dobavljača o povećanju cena, što znači da u narednih mesec dana neće biti poskupljenja, kaže ona.

Čurović je precizirala da ta firma u komercijalnim ugovorima sa svojim dobavljačima ima tačno definisano ponašanje u situacijama kad na tržištu dolazi do rasta cena, a to je da mesec dana ranije moraju da upute pisanu najavu o povećanu cena svojih proizvoda.

"Trenutak u kom poslujemo je vrlo ozbiljan, više se ne borimo za promet, već za broj potrošača, što znači da ćemo, ukoliko bude zvaničnih najava poskupljenja, od slučaja do sučaja procenjivati da li ćemo zadržati iste marže ili ih smanjiti na svoju štetu, jer trgovina nikada nije bila u goroj situaciji nego sada", istakla je Čurovićeva.

Prema njenim rečima, za sada nema pada fizičkog obima prometa robe, ali je veliki problem slabljenje kursa dinara, jer ta kompanija, pošto posluje na međunarodnom tržištu, svoje poslovanje iskazuje u evrima, što onda daje znatno lošije rezultate.

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.