
Izvor: B92, Tanjug, 03.Apr.2009, 20:38 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Mere štednje krajem naredne nedelje
Beograd, Gornji Milanovac -- Vlada još nema konkretan plan uštede, mere se očekuju sledeće nedelje. Sindikati najavljuju protest za 29. april.
Vlada će sigurno do kraja iduće sedmice utvrditi mere za borbu protiv ekonomske krize, izjavio je u Gornjem Milanovcu premijer Mirko Cvetković. Premijer tvrdi da će se najviše štedeti u državnoj upravi, ali još nije ništa konkretno dogovoreno.
U javnosti se za sada pretpostavlja da će biti povećane akcize na gorivo, >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << impulse za mobilnu telefoniju, a govori se da će svako ministarstvo morati da smanji svoje troškove za četvrtinu.
To je sve što se u ovom trenutku zna o merama štednje.
Državni zvaničnici tvrde da razgovori o uštedama traju dugo jer smanjenja rashoda od 12 odsto nikada do sada nije bilo.
"Te još i neke druge mere su na stolu, razmatramo, ali ni jedna nije prihvaćena kao takva. Očekujemo da će se to desiti u najskorije vreme”, kaže premijer Cvetković.
"Idealno bi bilo za tri do četiri dana. Misao jeste da se manje opterete radni ljudi, građani koji će biti pogođeni ovom krizom, a da u većoj meri državni aparat podnede najveći teret”, naveo je on.
Jedan od potpisnika memoranduma sa MMF-om, guverner Radovan Jelašić, ne učestvuje direktno u dogovorima oko traženja rešenja o budžetskoj uštedi od 100 milijardi dinara.
Ni on ne zna ništa konkretno o merama štednje.
"Za tu odluku potrebni su koalicioni partneri, oni su ti koji procenjuju šta može u postojećem vremenskom periodu da prođe ne samo kroz Vladu, nego i kroz Skupštinu. I zaista nije red da ja o tome pričam”, kaže Jelašić.
Osim guvernera, direktnim razgovorima o budžetskim uštedama ne učestvuju ni članovi ekonomskog saveta Vlade Srbije.
Neki od ekonomista tvrde da vladine mere nisu najbolje moguće rešenja, i da prostora za uštedu ima i na drugi način.
"Sami podaci o padu turističkog prometa, uslužnim delatnostima, trgovini na malo potom i proizvodnim delatnostima sasvim jasno upućuju na to da bi 'start-ap’ kredite, kao što je MMF sugerisao, zaista i trebalo ukinuti”, rekao je ekonomski analitičar Saša Đogović.
"Eventualno treba razmisliti o uvođenju poreza na robu široke potrošnje. Prevashodno, mislim na trajna potrošna dobra”, kaže on.
"Da bude manje činovnika, od Skupštine, pa savetnici, pa činovnici. Jer, činovnika ima za tri Srbije. Sve to da se 'slisti’”, predlaže direktor Instituta za trržišna istraživanja Miloje Kanjevac.
Ukoliko Vlada uskoro nađe rešenje za štednju bord direktora MMF-a bi aranžman trebao da potvrdi početkom maja.
U tom slučaju, prvih 800 miliona evra Srbija bi mogla da povuče već sredinom istog meseca.
Godišnja kamata na ovu pozajmicu je 1,47 odsto, i plaćaće je centralna banka koja će i vraćati dug.
"Nema novca od mera koje lepo zvuče"
Guverner Narodne banke Srbije Radovan Jelašić izjavio je da Vlada mora da smanji izdatke budžeta za 12 odsto, što je jedan od uslova za odobravanje aranžmana s Međunarodnim monetarnim fondom.
Ako Srbija ne dobije znatna sredstva za infrastrukturne projekte, možda će u ovoj godini i pad bruto domaćeg proizvoda od dva odsto "izgledati jako optimistično", rekao je Jelašić na zajedničkoj prezentaciji makroekonomske situacije Srbije i Bosne i Hercegovine.
Jelašić je upozorio da već sada ima manje prihoda u budžetu, jer je u prva tri meseca ove godine zabeležen pad i uvoza i izvoza i Srbija će najpre osetiti efekte kroz smanjenje prihoda u budžetu od carina i PDV-a, a tek kasnije od smanjenja prihoda od akciza.
U Srbiji svi ekonomsku krizu dovode u vezu sa rastom inflacije, podsetio je Jelašić i zapitao kako je to moguće kada se smanjuju uvoz, izvoz, proizvodnja, a kurs ostaje relativno stabilan.
Guverner je ranije ocenio da neće biti mnogo novca od mera koje lepo zvuče.
"Jedna stvar je šta je najbolje za Srbiju, a sasvim druga šta će u određenoj političkoj konstelaciji biti odobreno u Skupštini. I dalje imam osećaj da političari skoro isključivo pričaju o merama koje dobro zvuče. Jedini je problem što od tih i takvih mera nema mnogo para", ocenio je Jelašić za "Večernje novosti".
On je precizirao da je, na primer, smanjenje broja zaposlenih u administraciji proces čije efekte treba čekati bar pola godine, a koji već danas košta zbog plaćanja otpremnina.
Jelašić smatra da je najrealnije da se dodatno smanje izdaci iz budžeta, pre svega diskrecioni rashodi, kao i rashodi za plate u državnoj administraciji.
Povećanje PDV-a će biti samo krajnja mera, ako sve druge ne donesu željeni efekat, rekao je guverner NBS-a.
Jelašić je podsetio da je iduća nedelja krajnji rok za to da Srbija dostavi svoj novi predlog mera za savladavanje krize.
Ministarka sa sindikatima
O merama za izlazak iz krize sinoć je sa sindikalcima razgovarala ministarka finansija Diana Dragutinović.
Predsednik Sindikata zaposlenih u državnoj upravi Njegoš Potežica kaže da su na sastanku, na kom su učestvovali predstavnici Saveza samostalnih sindikata i sindikata Nezavisnost, obavešteni da Vlada Srbije još nema konkretno rešenje za predlog finansiranja i rebalansa budžeta.
To znači, kaže Potežica, da Vlada nema rešenje za materijalni status budžetskih korisnika.
On je objasnio da je sastanku prisustovao i ministar obrazovanja Žarko Obradović, ali ne i ministar države uprave Milan Marković jer, kako je rekao Potežica, Vlada nije postigla saglasnost povodom mera koje je Marković predlagao za zaposlene u državnim organima i lokalnoj samoupravi.
"Izašli su sa predlogom da oporezivanja neće biti, tih šest odsto, ni na minimalne ni na kakve veće zarade, neće biti, što je važna stvar", objasnio je Potežica.
A predsednik Saveza samostalnih sindikata Srbije Ljubisav Orbović kaže da je taj sindikat odlučio da od 29. aprila radnici počnu proteste koji će se održati u Beogradu.
Orbović očekuje da slične odluke donesu i ostali sindikati.
Orbović je danas ocenio u Ćupriji da će zajednički protesti sindikata, zakazani za kraj aprila u Beogradu, biti poruka Vladi da vreme ističe i da će sindikat, ukoliko se ne preduzmu aoegovarajuće mere očuvanja zaposlenosti i zaštite standarda, koristiti sve mere sindikalne borbe.
"Vlada je svojim merama, koje ukazuju na sve samo ne na sinhoronizovanu aktivnost, uspela ono što sindikati do sada nisu, da i pored niza razlika, ujedini sindikate", rekao je Orbović za TV Ćupriju.
Gligorov: Skučene mogućnosti Vlade
Ekonomista Vladimir Gligorov kaže da nije siguran da će Vlada uspeti da ispuni zahteve Međunarodnog monetarnog fonda u predviđenom roku.
"S obzirom da oni moraju da razmišljaju o tome šta je izvodljivo i šta se može prihvatiti, tu su mogućnosti dosta komplikovane i skučene zato što, kako prolazi vreme i kako najavljuju jednu ili drugu meru, njihova kredibilnost opada”, smatra Gligorov.
"Nemaju oni neki autoritet. Prvo, smanjenje zaposlenih nije jednostavno zato što postoje i zakonski problemi. Potom, to je otprilike kao da seku granu na kojoj stoje”, kaže on.
"Na kraju će se to svesti na smanjenje investicionih ulaganja, odnosno javnih ulaganja”, zaključio je on.
Susret ministarke finansija i sindikata bez rezultata
Izvor: EMportal, 03.Apr.2009
Ministarka finansija Diana Dragutinović razgovorala je sa sindikatima o merama za izlazak iz krize. Sindikalci su nakon sastanka kazali da Vlada još nema konkretna rešanja za rebalansa budžeta i mere ekonomske stabilizacije
Cvetković: Nove mere u narednih nekoliko dana
Izvor: EMportal, 03.Apr.2009
Premijer Srbije Mirko Cvetković najavio je danas da će nove mere za postizanje ušteda u budžetu biti precizirane u narednih nekoliko dana i javnosti predočene krajem iduće nedelje.
Mere protiv krize krajem iduće sedmice
Izvor: RTS, 03.Apr.2009
Premijer Mirko Cvetković najavio da će Vlada do kraja sledeće nedelje utvrditi mere protiv ekonomske krize, a da će najveće uštede tražiti u državnoj upravi...Premijer Srbije Mirko Cvetković izjavio je da će vlada sigurno do kraja iduće sedmice utvrditi mere protiv ekonomske krize, a da će...
Sindikati već najavljuju proteste
Izvor: Politika, 03.Apr.2009
Zaposleni u državnim službama ne pristaju na smanjenje plata. – U Savezu samostalnih sindikata pozivaju na štrajkove ..Jučerašnju najavu premijera Mirka Cvetkovića da će teret krize biti „prebačen na zaposlene u državnim organima” u sindikatima su dočekali sa negodovanjem. Mere...