
Izvor: Blic, Beta, 01.Sep.2009, 16:20 (ažurirano 02.Apr.2020.)
MMF odobrio povećanje budžetskog deficita
Međunarodni monetarni fond dao je rok Vladi Srbije do oktobra da dokaže da će gromoglasno najavljene reforme državne administracije dati rezultate. Narednih nedelja vlast će imati pune ruke posla jer će morati da pripremi neophodne zakone, a od uverljivosti i odlučnosti zavisiće uplata druge i treće tranše stendbaj aranžmana, vrednih ukupno oko 1,2 milijarde evra.
Albert Jeger, šef misije MMF za Srbiju, juče je rekao da je postignut dogovor da se odloži >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << zaključenje druge revizije aranžmana i da se kombinuje sa trećom, koja je planirana od 20. oktobra. On je potvrdio da je Fond tražio povećanje stope PDV od Vlade Srbije kako bi se pokrio deficit budžeta, ali da su dobijena uveravanja da za tim nema potrebe pošto će deficit biti pokriven iz drugih izvora.
- Fond je odobrio Srbiji povećanje budžetskog deficita sa tri na 4,5 odsto u 2009. Očekujemo da se proizvodnja u Srbiji stabilizuje u drugoj polovini godine i da pad bruto domaćeg proizvoda bude četiri odsto u 2009. Mi smo više nego spremni da podržimo ideju reformi javnog sektora, ali bismo voleli da vidimo konkretne planove i akcije - naglasio je Jeger.
On se pohvalno izrazio o monetarnoj politici Srbije, posebno u vezi sa stabilnim deviznim rezervama Narodne banke Srbije i stabilnošću bankarskog sektora, ali je ukazao da je stopa inflacije u Srbiji i dalje visoka u odnosu na druge zemlje regiona.
Plate u javnom sektoru i penzije u 2009. neće biti smanjivane, niti ima potrebe za povećanjem poreza jer je, kako je rekla Diana Dragutinović, ministar finansija, budžet do sada „restriktivno izvršavan”.
- Postignuta je saglasnost da je u 2010. godini neophodna reforma penzionog sistema, socijalne zaštite, obrazovanja, zdravstva i državne administracije. Reforma znači manje troškove i efekti su od 20 do 25 milijardi dinara na godišnjem nivou. Sva ministarstva moraće da dostave jasni plan ušteda kako bi spremno dočekali misiju MMF u oktobru - upozorila je Dragutinović, dodajući da se već sada radi na nacrtu budžeta za 2010. i da će njime biti predviđen iznos za otpremnine za višak u državnoj upravi.
Mlađan Dinkić, potpredsednik Vlade i ministar ekonomije, kaže da će se odlučno ići na smanjivanje javnog sektora.
- U narednom periodu ne samo da ćemo pripremiti nacrte zakona koji će osigurati racionalizaciju javnog sektora već ćemo sprovesti i socijalni dijalog i tražiti mišljenja i centra i opozicije - najavio je Dinkić i ponovio da „Vlada neće sedeti skrštenih ruku, već će do kraja mesec da utvrdi zakone o državnim službenicima i o potrebnom broju činovnika na lokalnom nivou.
Srbija, po rečima ministra ekonomije, planira da 600 miliona dolara, koje će dobiti po osnovu povećanja kvote MMF, iskoristi za finansiranje deficita budžeta. Taj novac trebalo bi da bude na računu države do kraja ovog meseca.
Sa MMF, po rečima Radovana Jelašića, guvernera NBS, dogovoreno je da postojeća monetarna politika u Srbiji bude nastavljena i da u budućnosti dođe do njene postepene relaksacije. On je upozorio da je u razgovorima ukazano da postoji rizik da inflacija izađe iz planiranog okvira od osam plus-minus dva odsto zbog rasta regulisanih cena, a posebno zbog rasta cena naftnih derivata.
EKONOMISTI O ARANŽMANU S MMF
Dr Vladimir Vučković, profesor „Megatrenda"
Dobitna kombinacija
Iz ugla naše ekonomije, privrede i građana ispalo je idealno što nije došlo do povećanja poreza, a što je uspeh naše pregovaračke pozicije. S druge strane, zbog traženja garancija MMF da će se reforme u javnom sektoru sprovesti, neće se sve sa naše strane završiti na rečima, kao što je do sada bio slučaj, već ćemo morati reforme i da počnemo i završimo. Zapravo, odlična je kombinacija što nisu insistirali na prihodima, već na rashodima, a nisu prihvatili puka obećanja, nego traže i čvršće garancije.
Dr Jurij Bajec, ekonomski savetnik premijera
Politički konsenzus za reforme
Očigledno da postoji želja MMF da se za 2010. nađu trajna rešenja kojim bi se obezbedilo postepeno smanjenje fiskalnog deficita smanjenjem rashoda. U tom pogledu postoji podrška Fonda u okviru jednog srednjoročnog plana. Da bi se to obezbedilo, neophodna je reforma celokupnog javnog sektora. To znači da se mora doneti jedan plan svih ministarstava koji će biti sastavni deo budžeta za 2010. godinu. Sada je država preuzela jedan težak zadatak koji mora sama da reši.
Aleksandar Stevanović, Centar za slobodno tržište
Stalno se kasni sa reformama
MMF jedna je od retkih institucija koja je laka na ruci da da Srbiji novac. Ipak, i kao takav zajmodavac, Fond traži garancije, neće da novac baca u bunar. Traži se sa pravom nešto više od pukog obećanja. Vlast u Srbiji, barem do sada, bila je maher za pisanje strategija, ali uvek zapne kada one treba i da se sprovedu. Očito da MMF sada traži da vidi da je nešto počelo da se radi, verovatno su garancija neki zakoni. Odgovorna država bi do sada već smanjila javnu potrošnju i usvojila zakone još početkom godine.
Vladimir Gligorov, stručnjak Bečkog instituta za međunarodnu ekonomsku politiku
Nisu dovoljna obećanja
- Ovo se moglo očekivati. MMF očigledno ne smatra da su obećanja dovoljna, već će zahtevati i konkretne programe i jasno definisana sredstva kako će se oni ispunjavati. Očigledno je da Vlada nije povećala kredibilitet dosadašnjim (ne)izvršavanjem preuzetih obaveza. Što se tiče zahteva da se deficit u sledećoj godini finansira pozajmicama od MMF, to je nerealno i nepotrebno. Cilj sledećih pregovora biće smanjenje rasta javne potrošnje, a krediti MMF-a za budžetsku potrošnju bi stimulisali upravo suprotno ponašanje.
Aranžman sa MMF - šta možemo da očekujemo 2009. godina
- budžetski deficit 132,5 milijardi dinara na nivou cele države (4,5 odsto BDP)
- nema povećanja PDV
- penzije ostaju nepromenjene
- bez promena plata u javnom sektoru
- godišnja inflacija od šest do 10 odsto 2010. godina
- stopa privrednog rasta od 1,5 odsto
- budžetski deficit od 3,5 do četiri odsto BDP
- od januara smanjenje broja zaposlenih u javnom sektoru
- reforme penzionog sistema, zdravstva, obrazovanja
- bez promena penzija
- nema povećanja PDV
- bez promena plata u javnom sektoru
- godišnja inflacija osam odsto
- privatizacija „Galenike”