MMF: Sporazum zavisi od Beograda

Izvor: B92, 02.Apr.2009, 11:37   (ažurirano 02.Apr.2020.)

MMF: Sporazum zavisi od Beograda

Vašington -- Kada će Izvršni odbor MMF-a odobriti sporazum sa Srbijom zavisi od srpskih vlasti, kaže Albert Jeger i upozorava da je srpska ekonomija teško pogođena krizom.

Šef Misije MMF-a za Srbiju Albert Jeger nije precizirao kada bi Izvršni odbro te međunarodne finansijske institucije mogao da odobri dvogodišnji aranžman sa Srbijom, ali ocenjuje da je odugovlačenje u usaglašavanju mera štednje rizik da se taj prosec odloži.

Jeger je upozorio >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << da je ekonomija Srbije vrlo teško pogođena globalnom finansijskom krizom, posebno padom izvoza u januaru i februaru, dok je priliv kapitala smanjen.

„Istovremeno Srbija je tokom, proteklih nekoliko godina, akumulirala velike strane zajmove, što se odrazilo na trenutno visoki deficit i veliki spoljni dug", navodi on.

Funkcioner MMF-a ukazuje da je Srbija tokom proteklih godina, zbog brzog ekonomskog rasta, beležila velike državne prihode, te je i potrošnja rasla vrlo brzo. Na primer, ukazuje on, penzije su u 2008. rasle oko 24 odsto, a u 2009. će porasti oko 17 odsto.

„Odluke o tim troškovima donete su na osnovu pretpostavke da će ekonomija rasti vrlo brzo u neposrednoj budućnosti, što nije bio slučaj. Stoga se javila potreba da se troškovi prilagode obimu budžetskog prihoda", rekao je Jeger.

Sporazum postignut sa MMF-om predviđa ukidanje daljeg povećanja plata i penzija u 2009. i 2010. godini, te znatno smanjenje neobaveznih izdataka na dobra i usluge, kao i državnih subvencija na svim nivoima. Drugi važan stub ovog programa je da MMF traži obećanja stranih banaka da će ostati angažovane u Srbiji i konačno obezbeđenje znatne spoljne finansijske podrške MMF-a i drugih međunarodnih finansijskih institucija, kaže Jeger.

„Tokom godina do 2008. ukupni troškovi srpske ekonomije bili su daleko veći nego što je bio prihod, što je u 2008. dovelo do ukupnog deficita od oko 500 milijardi dinara. To je bilo moguće, jer su strani investitori bili voljni da finansiraju to preterano trošenje, ali bi sada troškove trebalo prilagoditi realnijem nivou prihoda", dodao je on i istakao da je Srbiji potrebno da stegne kaiš.

Jeger je kazao da novac koji Srbija bude dobila od MMF-a neće biti korišćen za pokrivanje budžetskog deficita, ali i dodao da će veći deo tog novca, na kraju ipak biti iskorišćen za pokriće duga sa kojim će Srbija biti suočena tokom ove i sledeće godine.

„To omogućava privatnom sektoru da smanji troškove daleko postepenije nego što bi bio slučaj da ova sredstva nisu dostupna", ističe on.

Jeger je ocenio da da MMF i Srbija imaju veoma plodnu, dugogodišnju saradnju sa vlastima u Srbiji. "Nadamo se da će tekući revidirani aranžman funkcionisati, tako da će Srbija izaći iz perioda usporenog rasta daleko snažnija, kao i da će vlada biti u dobroj poziciji da postigne svoj krajnji cilj - prelazak na evro", smatra šef Misije MMF za Srbiju Albert Jeger.

Nastavak na B92...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.