
Izvor: Blic, 17.Maj.2012, 14:20 (ažurirano 02.Apr.2020.)
MMF: Reforme u Italiji putokaz za problematične zemlje evrozone
Italija je ostvarila izvanredan napredak, a mere i reforme koje je preduzela se mogu smatrati modelom za fiskalnu stabilizaciju i podsticanje rasta u evrozoni, ocenila je misija Međunarodnog monetarnog fonda, po okončanju posete toj zemlji. Mere koje je sprovela ekspertska vlada Marija Montija spasile Italiju od bankrota
- Vlasti su uz široku političku podršku, preduzele ambiciozne i širokoobuhvatne mere koje su pomerile Italiju sa ivice ambisa - ističe se u saopštenju MMF-a >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << i ukazuje da je rad vlade tek počeo i da ostaje još mnogo da se uradi na oživljavanju rasta i dinamizma u ekonomiji.
- Učinjen je izvanredan napredak. Treba se setiti da se Italija suočavala sa veoma teškom i opasnom situacijom na kraju prošle godine - ukazao je direktor MMF za Evropu Reza Mogadam na konferenciji za novinare u Rimu.
MMF očekuje da italijanska ekonomija ove godine zabeleži pad, kao posledicu jakog negativnog uticaja fiskalne konsolidacije, teških finansijskih uslova i globalnog usporavanja. Oporavak ekonomske aktivnosti se očekuje početkom 2013. zahvaljujući skromnom porastu izvoza i investicija.
Reforme na tržištu rada mogle bi da povećaju rast za šest odsto
Reforme na italijanskom tržištu rada treba hitno sprovesti kako bi se ublažila neizvesnost i podstaklo zapošljavaje, pre svega mladih i žena.
Prioritet bi, takođe, trebalo dati ubrzanju reformi u sektorima energetike, javnih i profesionalnih usluga koje imaju najveći uticaj na ekonomski rast, kao i pomoći malim i srednjim preduzećima.
Reforme na tržištu rada i liberalizacija sektora usluga mogle bi da povećaju rast italijanske ekonomije za šest odsto, ukazao je MMF.
Misija je takodje predočila da italijanske banke, koje su snažno izložene suverenom dugu, treba da povećaju svoj kapital, ali ne smanjenjem obima zajmova, već, na primer, otuđenjem sporedne imovine.
Američka agencija za kreditne rejtinge "Mudis" je ove sedmice snizila rejtinge 26 italijanskih banaka.
Prema prognozi vlade, italijanska ekonomija će ove godine oslabiti 1,2 odsto. Statistička agencija te zemlje je ove sedmice potvrdila da je domaća privreda tri uzastopna kvartala beležila negativan rast, čime je produbljena recesija.
Povezane vesti: MMF pristao da nadzire reforme u Italiji