Kišobran MMF iznad naših deviza

Izvor: B92, 21.Nov.2014, 10:48   (ažurirano 02.Apr.2020.)

"Kišobran MMF iznad naših deviza"

Profesor Fakulteta političkih nauka Predrag Simić kaže da u uslovima nestabilnih međunarodnih ekonomskih kretanja Srbija ima kišobran MMF iznad deviznih rezervi

Takođe, kako je rekao, država ima sposobnost da obavlja plaćanja, koja će iduće godine biti još veća zbog dospelih rata uzetih kredita.

Simić je u Jutarnjem programu RTS-a, povodom postizanja aranžmana sa MMF-om, rekao da očekuje jednu ili dve teške godine i da će 2015. po svemu sudeći, biti >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << teža od 2014. godine.

Profesor FPN je ukazao da se iz onoga što Svetska banka obično traži od partnera može pretpostaviti da će se ovaj dogovor odnositi na smanjivanje javnih rashoda, konsolidaciju državnih finansija, mere štednje i podsticanje izvoza, jer to Srbiju čeka, ukoliko želi da bude stabilna ekonomija.

Simić je ukazao da su privredna kretanja potpuno nepredvidiva, da su Srbiju zatekla usred tranzicije i da je ovakav aranžman sklopljen da bi se "prošlo kroz naredne tri godine".

On je rekao da je dobro što je evropski komesar za istočno susedstvo i politiku proširenja Johanes Han "od stupanja na dužnost nove Evropske komisije prvo posetio Beograd, jer smo već pomalo zaboravili na obećanja da nas Evropa očekuje".

Simić je ukazao da je za EU najproblematičnije pitanje koje se odnosi na Rusiju i da je Han već u nekoliko navrata rekao da Srbija mora da se pridruži sankcijama protiv Rusije.

Profesor FPN je ukazao da će Kina već sledećeg meseca u Beogradu okupiti svih 16 istočnoevropskih zemalja oko svog programa ulaganja u istočnoj Evropi i da se na to u Briselu ne gleda blagonaklono, "jer se smatra da je ovo deo interesne sfere, područje EU".

Ako EU želi region zapadnog Balkana u EU ona bi morala da pomogne njegovoj integraciju izgradnju autoputeva i komunikacija, rekao je Simić. Međutim, EU u ovom trenutku za to nije spremna, nego to radi Rusija sa kreditom za železnicu i to će po svemu sudeći, raditi i Kina ulaganjem u železnicu i putnu infrastrukturu, dodao je Simić.

Aranžman sa MMF-om veoma je bitan za Srbiju da bi se kontrolisao budžetski deficit i javna potrošnja, ali i zbog poboljšanja poverenje investitora, izjavio je direktor projekta za bolje uslove poslovanja USAID Džo Lauter.

Lauter je na RTS-u rekao da Srbija treba da se usredsredi na poboljšanje poslovnog okruženja da bi privatni sektor mogao da raste.

"MMF daje pečat koji dokazuje da jedna zemlja raste i da njena privreda raste i to je dokaz da fond ima poverenja u to što država radi...Takođe ulagači smatraju da MMF ozbiljno shvata državu i njene refotrmske napore", naglasio je Lauter.

Govoreći o tome gde je postignut napredak od potpisivanja poslednjeg aranžmana 2011. godine, a gde nije bilo pomaka, on je rekao da se postiglo mnogo u uslovima poslovanja kao i u objedinjavanju postupka za plaćanje poreza i doprinosa na zarade.

"Privreda smatra da napretka nije bilo u dostupnosti izvora finansiranja, jer banke skoro da i ne obezbeđuju finansiranje. Većina firmi i dalje koristi sopstvena sredstva za finansiranje, što je problematično jer nije lako da preduzeće raste ako ne može da obezbedi finansiranje", naglasio je predstavnik USAID.

On je dodao da je ostalo kao veliki problem cena građevinskih dozvola i dužina postupka za dobijanje građevinskih dozvola i dodao da se ti problemi moraju rešava kako bi se poboljšali uslovi poslovanja.

USAID će danas predstaviti rezultata četvrte godišnje ankete USAID projekta za bolje uslove poslovanja.

Nastavak na B92...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.