Kipar, spas banaka plaćaju investitori

Izvor: RTS, 30.Mar.2013, 19:54   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Kipar, spas banaka plaćaju investitori

Klijenti sa najvećim ulozima u kiparskim bankama mogli bi da ostanu i bez 60 odsto svojih uloga, što je daleko više nego što je prvobitno procenjeno. Pošto se poslovanje smanjuje, Kipar bi mogao potonuti u još dublju recesiju, smatraju analitičari.

Veliki deponenti banaka na Kipru mogli bi ostati i bez 60 odsto svog uloga, što je daleko više nego što je prvobitno procenjeno po Evropskom paketu pomoći finansijskom sektoru te zemlje kojoj je zapretio bankrot.
>> Pročitaj celu vest na sajtu RTS <<
Centralna banka Kipra saopštila je će oni čiji su ulozi veći od 100.000 evra izgubiti 37,5 odsto novca, jer će u tom iznosu biti pretvoreni u akcije banaka. U drugoj fazi, deponenti mogu izgubiti još do 22,5 odsto vrednosti uloga, zavisno od toga šta stručnjaci utvrde da je potrebno da bi se podržala rezerva banke.

Pretvaranje uloga u akcije banaka bi teoretski trebalo da omogući da vlasnici-ulagači na kraju povrate sav svoj novac. Ali, akcije banaka sada imaju malu vrednost, te je neizvesno kada će i da li će ikada, akcije dostiće vrednost jednaku sadašnjem gubitku deponenata.

EU zahteva da veliki deponenti u dve najveće komercijalne banke - "Banci Kipra" i "Laiki banci", podnesu gubitak, kako bi time učestvovali u pomoći posrnulim bankama za šta je potrebno ukupno 16 milijardi evra.

Kiparski zvaničnici su ranije rekli da bi veliki ulagači "Laiki banke" koju će preuzeti "Banka Kipra", mogli da izgube čak 80 odsto vrednosti svojih uloga. Veliki ulagači "Banke Kipra" će izgubiti "samo" 30 do 40 odsto.

Analitičari smatraju da bi nametanje većih gubitaka klijentima "Banke Kipra" moglo dodatno da "iscedi" već obogaljeno poslovanje, dok zemlja pokušava da obnovi bankarski sektor u zamenu za međunarodnu pomoć.

"Većina štete biće naneta preduzećima koja drže novac u tim bankama" za plaćanje dobavljača i zaposlenih, rekao je Sofronis Kliridis, profesor ekonomije na Univerzitetu Kipra.

Strah od povlačenja ruskog novca

Pošto se poslovanje smanjuje, Kipar bi mogao potonuti u još dublju recesiju, ocenjuje Kliridis.

Strahuje se da će se veliki deponenti - uključujući i mnoge bogate Ruse i njihova preduzeća, sasvim povući s Kipra kada vlasti za oko mesec dana ukinu privremena ograničenja bankarskih transakcija.

Kipar je u ponedeljak prihvatio da ulagači u bankama koji imaju uloge veće od 100.000 evra, doprinesu finansijskoj pomoći što je bio uslov da mu zona evra i Međunarodni monetarni fond daju 10 milijardi evra kredita.

Potrebno je da Kipar "nagrebe" ukupno 5,8 milijardi evra svog doprinosa da bi dobio tu pomoć za svoje banke.

Dok su se političari dve nedelje pogađali o tome, banke su bile zatvorene, a ponovo, uz restrikcije, rade od četvrtka.

U strahu da će ulagači masovno požuriti da uzmu sav svoj novac kada se banke otvore, kiparske vlasti su uvele niz ograničenja, uključujući granicu dnevnog povlačenja od 300 evra za pojedince i 5.000 evra za preduzeća. To je prvi slučaj takozvane kapitalne kontrole u 14-godišnjoj istoriji zone evra.

Po sporazumu sa EU i MMF o pomoći, druga najveća banka Kipra "Banka Laiki" koja je najviše oštećena kao vlasnica obezvređenih grčkih obveznica i sumnjivih kredita, deli se tako što iz nje u "Banku Kipra" odlaze zdravi poslovi, a nekvalitetni krediti i "toksična sredstava" ostaju u "lošoj banci" koja "ide pod led".

Ekonomista Steljos Platis odbacio je čitav plan spasavanja kao "potpuno pogrešan" i kritikovao partnere Kipra u zoni evra zbog insistiranja na prenošenju nevolja "Banke Laiki" u "Banku Kipra".

Profesor Kliridis je rekao da izgleda da su Nemačka i Finska htele propast Kipra kao međunarodnog finansijskog centra, dok je šef Evrogrupe, holandski ministar Jeren Dijselblem, hteo da Kipar bude "zamorče" za upozorenje svima ostalima da evropski poreski obveznici više neće preuzimati teret spasavanja problematičnih banaka.

Međutim, ministar finansija Nemačke Volfgang Šojble je osporio tu ocenu, insistirajući u intervjuu za Bild, objavljenom u subotu, da "Kipar jeste i biće poseban, izolovan slučaj", a ne primer metoda za buduće evropske programe pomoći.

Nastavak na RTS...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.