
Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 09.Apr.2020, 10:58
Kakve će biti posledice pandemije na našu ekonomiju - šta predviđa Svetska banka
Svetska banka prognozira da će bruto domaći proizvod Srbije u 2020. godini zabeležiti pad od 0,5 procenata zbog negativnih efekata pandemije koronavirusa na ekonomsku aktivnost, što je višestruko manje od pada koji ta finansijska institucija predviđa za Evropu i pojedine zemlje u regionu.
U ažuriranom prolećnom izveštaju o ekonomskim izgledima za Evropu i centralnu Aziju, objavljenom na veb sajtu Svetske banke, procenjuje se da će evropska privreda pasti u recesiju u rasponu >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << između minus 2,8 i minus 4,4 procenta.
Što se tiče zemalja u regionu, ova međunarodna finansijska institucija prognozira pad privrede Hrvatske od minus 6,2 odsto, u Bosni i Hercegovini očekuje pad od 1,9 procenata, u Crnoj Gori od 1,3 i u Severnoj Makedoniji od 0,4 posto.
Pandemija Kovid-19 i mere preduzete za njeno suzbijanje imaju veliki uticaj na globalnu ekonomiju i sigurno će uticati i na srpsku privredu, što će dovesti do znatno nižeg rasta nego što se ranije predviđalo, piše u izveštaju SB u poglavlju posvećenom Srbiji.
Na realni pad BDP-a će, kako se dodaje, uticati više faktora – niži prihodi od turizma i saobraćaja, smanjenje doznaka, usporavanje rasta izvoza i smanjenje stranih direktnih investicija.
Prema procenama Svetske banke, privatna potrošnja u našoj zemlji će ove godine opasti za 0,4 procenta, državna potrošnja će zabeležiti rast od 1,1 odsto, izvoz će pasti za 0,5 odsto, a uvoz za 0,8 procenata, dok će bruto fiksne kapitalne investicije će biti u minu od 2,3 posto.
Da bi uspele da izbegnu znatniji pad ekonomije i životnog standarda, srpske vlasti moraju da pruže značajan i sveobuhvatan odgovor na krizu, navodi SB i dodaje:
"Vlada i Narodna banka Srbije su inicijalne korake preduzele još u martu", konstatuje SB i navodi da će se srednjoročno (2021-2023) Srbija vratiti na staze rasta od 4,0 odsto.
Ova srednjoročna perspektiva, napominje Svetska banka, presudno zavisi od međunarodnih ekonomskih kretanja, uključujući uticaj koronavirusa, kao i od tempa strukturnih reformi i političkih prilika u Srbiji.
"Najvažnije je da Srbija radi dalje na uklanjanju uskih grla za rast privatnog sektora. Ubrzanje procesa pristupanja EU je važno ne samo sa stanovišta jačanja institucija, već i kao važan signal za privlačenje investicija", ističe se u izveštaju.
Svetska banka predviđa, takođe, da će zbog negativnih uticaja epidemije Kovid-19 doći do malog rasta siromaštva 2020. godine.
U dokumentu se upozorava na to da bi, osim direktnih posledica epidemije na zdravlje nacije, pad u sektoru usluga, manja ulaganja, smanjenje potražnje za srpskim izvozom i ograničenje mobilnosti, mogli da nanesu štetu tržištu rada i prihodima zaposlenih.
Kada je reč o rizicima i izazovima sa kojima se Srbija može suočiti, Svetska banka navodi da su oni prvenstveno odnose na dužinu i dubinu aktuelne krize prouzrokovane pandemijom i primenom mera zaštite.
Stoga preporučuje da se upotpune kratkoročne mere za ublažavanje uticaja na siromašne i ugrožene slojeve stanovništva, instrumentima kao što su kompenzacija gubitaka prihoda zbog nezaposlenosti i povećanje naknada socijalne zaštite.
U izveštaju se takođe ukazuje da bi izazove na tržištu rada moglo dodatno da oteža znatan odliv mozgova.
Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...
SVETSKA BANKA PREDVIĐA SRBIJI MINIMALAN PAD Zbog korona virusa BDP manji za 0,5 odsto, u Evropi i više od 4 procenta
Izvor: Blic, 09.Apr.2020
Svetska banka prognozira da će bruto domaći proizvod Srbije u 2020. godini zabeležiti pad od 0,5 procenata zbog negativnih efekata pandemije korona virusa na ekonomsku aktivnost, što je višestruko manje od pada koji ta finansijska institucija predviđa za Evropu i pojedine zemlje u regionu.
Korona "uzima" i do 650 miliona dolara u BiH
Izvor: Nezavisne Novine, 09.Apr.2020
BANJALUKA, VAŠINGTON - Korona kriza, uz uobičajenu političku nestabilnost, predstavlja najveći rizik u BiH, a ako se kriza produži bruto domaći proizvod BiH bi mogao pasti do 3,2 odsto u 2020. godini, što kada se preračuna čini oko 650 miliona dolara, procjena je Svjetske banke.