Izvor: Blic, 03.Jun.2008, 15:37   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Inflacija u 2008. godini 12,5 odsto

Stručnjaci Ekonomskog insituta procenili su da će inflacija u Srbiji do kraja 2008. godine biti najmanje 12,5 procenata.

Saradnik Ekonomskog instituta Stojan Stamenković kazao je, na predstavljanja novog broja „Konjukturnog barometra" i makroekonomskih analiza i trendova, da je to značajno više od osam odsto koliko je predviđeno u novom memorandumu o budžetu.

Na rast infacije uticao je porast cena energenta i poljoprivrednih proizvoda, naveo je Stamenković, >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << dodajući da je u situaciji kada je izvesno da će budžet biti ekspanzivan čitav teret borbe protiv inflacije, pao na Narodnu banku Srbije, koja to čini povećanjem referente kamatne stope.

„Pitanje je gde je granica tog metoda kada ne postoji raspoloženje za priliv investicija u ovoj situaciji čekanja nakon izbora", kazao je ekonomista.

„Ova godina je izgubljena sa stanovništa ekonomske politike", ocenio je Stameković, navodeći da bi za uređene makroekonomske politike u Srbiji morala da usledi temeljna reforma javnog sektora koja mora da donese jeftiniju i efikasniju državu.

Nastavak na Blic...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.