
Izvor: B92, 15.Apr.2021, 18:50
Indeksi na Vol Stritu ruše rekorde
Njujork -- Indeksi Njujorške berze S&P 500 i Dau Džons skočili su danas do novih rekordnih vrednosti.
Naime, izveštaji o snažnom rastu maloprodaje u SAD u martu i o dobrim poslovnim rezultatima kompanija, uključujući Bank of Amerika i fond Blek rok, pojačali su nade u brži ekonomski oporavak.
Industrijski indeks Dau Džons je porastao za 57,64 poena ili 0,17 posto, na 33.788,53 poena, na otvaranju trgovanja, izveštava Rojters.
Opšti indeks S&P 500 >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << je, nakon zvona koje je oglasilo zvaničan početak trgovanja, ojačao za 15,10 poena ili 0,37 procenata, na 4.139,76 poena, dok je tehnološki Nasdak kompozit registrovao rast od 125,39 poena, odnosno 0,90 odsto, na 13.983,23 boda.
Američko Ministarstvo trgovine je saopštilo danas da je promet u trgovina na malo porastao, prema sezonski prilagođenim podacima, za 9,8 posto u martu, nakon pada od oko 3,0 procenta prethodnog meseca, prenela je agencija AP.
To je najveći rast maloprodaje u SAD od maja 2020. godine, kada su prodavnice ponovo bile otvorene nakon zatvaranja na početku pandemije, a takođe je i znatno iznad 5,5 procenata koliko su prognozirali analitičari sa Vol strita.
Današnji izveštaj ministarstva, koji pokriva oko jedne trećine ukupne potrošnje stanovništa, najnoviji je znak da se ekonomska aktivnost u SAD poboljšava usled ubrzavanja vakcinacije, popuštanja mera ograničenja za preduzeća i spremnosti sve većeg broja ljudi da ponovo idu u prodavnice i restorane, navodi AP.
Američki poslodavci su, podseća se u informaciji, otvorili u martu 916.000 novih radnih mesta, najviše od avgusta 2020, a i poverenje potrošača u SAD je poraslo prošlog meseca na najviši nivo u poslednjih godinu dana.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i uključite se u našu Viber zajednicu.