
Izvor: Blic, 23.Sep.2008, 06:37 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Hrana skupa jer nema konkurencije
Bez obzira na to što su cene goriva i sirovina u padu i što je ova godina bila rodna, cene osnovnih životnih namirnica u radnjama su i dalje iste. Budući da su proizvođači ranija poskupljenja pravdali visokim cenama goriva i sirovina, nameće se pitanje zašto sada ne urade suprotno i ne snize cene svojih proizvoda.
Ministar trgovine Slobodan Milosavljević izjavio je prekjuče da su odličan rod u poljoprivredi i pad cene energenata na svetskom tržištu razlozi >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << da dođe do snižavanja cena. Milosavljević je dodao da će se njegovo ministarstvo svuda gde cene ne budu korigovane na adekvatan način potruditi da dovede konkurenciju koja će znati kako cene mogu da krenu naniže.
- Borba za niže cene je jedan od prioriteta ove vlade. Mi ćemo, kao ministarstvo, jednom mesečno izveštavati o stanju na tržištu i u saradnji sa organizacijama proizvođača davati preporuke ko u jednom vremenskom periodu nudi niže cene i za koje proizvode kako bismo svi mi, kao potrošači, prisilili one koji zadržavaju neopravdano visoke cene da ih snize jer ćemo svesno odlaziti da kupujemo kod onih koji nude jeftinije - rekao je ministar.
Na pitanje da li država može da utiče na visinu cena na neki drugi način, Vladana Hamović, zamenica direktora Instituta za ekonomiku poljoprivrede, objašnjava da to nije jednostavno očekivati jer ne postoje pravne regulative kojima bi se to moglo uraditi. Jedini način je da inicijativa potekne od Vlade, koja će preko resornog ministarstva davati određene preporuke.
- Do sada su proizvođači sva poskupljenja pravdali povećanjem cena goriva i sirovina. Sada se po prvi put posle mnogo vremena dešava obrnuta situacija, a to je da su oba inputa smanjena, zbog čega se nameće pitanje smanjenja cena finalnih proizvoda. Međutim, iako bi po logici stvari i te cene trebalo da padaju, to kod nas nije praksa jer tržišni mehanizmi ne prate tržište. Mi se stalno vadimo na slobodno tržište, koje kod nas ne postoji, Kod nas nema konkurencije jer, da je ima, mnogi proizvođači bi odmah oborili cene kako bi privukli kupce i prodali svoju robu - objašnjava Hamovićeva i dodaje da je ceo proces mnogo kompleksniji i da država, pre svega, mora da uvede paket mera koji će pratiti kompletan agrokompleks. Ekonomista Goran Nikolić iz Privredne komore Srbije iznosi drugačiji stav. Po njegovom mišljenju, postoji nekoliko stvari koje navode na zaključke da će doći do pada cena, odnosno usporavanja inflacije.
- Gledano sa makroekonomske strane, razlozi za obaranje cena su pad svetskih cena nafte, cena hrane na globalnom nivou, snažan pad cena sirovina i apresijacija dinara, koja će preko uvoznih cena uticati na smanjenje inflacije. Uostalom, da su cene već u padu, pokazuje i međugodišnja bazna inflacija, koja je i u julu i u avgustu, ali i ovog meseca, imala silaznu putanju, pa je nivo inflacije za septembar ispod 10 odsto - kaže Nikolić.