
Izvor: B92, 22.Sep.2010, 17:30 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Grejanja će biti, ali po kojoj ceni
Beograd -- Čim dani postanu kraći, otvaraju se teme poput one "da li ćemo se smrzavati ove zime?" Nadležni obećavaju grejanje ali niko ne sme da kaže koliko će koštati.
Državni sekretar Ministarstva rudarstva i energetike Zlatko Dragosavljević kaže da će biti dovoljno energenata za predstojeću zimsku sezonu.
Dragosavljević je kazao da je ključno pitanje cena energenata i dodao da cene moraju biti realne u skladu sa tržišnim poslovanjem i da >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << država više ne treba da vodi socijalnu politiku i pravi ogromne gubitke.
On je dodao da je proizvodnja električne energije u skladu sa bilansima a kako se čulo na skupu ima problema sa ugljem jer svake godine ima potrebe za oko pola miliona tona uglja više.
Predsednik Udruženja toplana Srbije Dejan Stojanović je kazao da bi cena toplotne energije trebalo da bude povećana za 14 odsto, ukoliko se odobri poskupljenje gasa za oko 18 odsto, koliko traži Srbijagas.
Stojanović je kazao da su Beogradske toplane, toplane u Subotici i Novom Sadu nabavile određene količine mazuta i izrazio uverenje da će ubrzo biti potpisan ugovor sa Naftnom industrijom Srbije o isporukama dovoljnih količina mazuta.
On je kazao da nije toliko problem cena koliko ostali uslovi ugovora kao što je rok otplate i kvalitet mazuta.
Stojanović je naveo da bi, sa postojećim cenama energenata, grejanje kvadratnog metra stana trebalo da košta 77 dinara bez poreza na dodatu vrednost, a sada je od 60 do 65 dinara.
Toplane za prošlu grejnu sezonu duguju Srbijagasu sedam milijardi dinara, a od toga je dug Beogradskih elektrana čak 4.8 milijardi dinara.
Petar Vasiljević, pomoćnik generalnog direktora Beogradskih elektrana, kaže da su to najveća potraživanja ikada prema Srbijagasu. On objašnjava da će pitanje tog duga morati biti rešeno pred početak grejne sezone i kao razlog za poskupljenje grejanja navodi sve veću cenu gasa.
"Naša kalkulacija koja je pravljena na bazi cene koja iznosi 41,47 dinara po metru kubnom bez PDV-a, govori da je za narednu grejnu sezonu potrebna cena grejanja za stambeni prostor od 90 dinara po metru kvadratnom. To je izuzetno visoka cena, ali je ona rezultat izuzetno visoke cene gasa”, kaže on.
Predstavnik Srbijagasa Dragan Vučur je kazao i da očekuje da će toplane u narednih nekoliko dana toj kompaniji vratiti dug od oko sedam milijardi dinara, jer će uzeti kredite od komercijalnih banaka i da će to malo rasteretiti poslovanje Srbijagasa.
On je kazao i da su u toku pregovori sa stranim partnerima kako bi se zaštitili od mogućih problema u transportu gasa kroz Ukrajinu i Mađarsku.
Jedan od velikih problema je i naplata potraživanja toplana od strane dužnika koje iznose više od pet milijardi dinara, a kako je ocenjeno, rešenje je uvođenje tehničkih aparata na osnovu kojih bi se u svakom domaćinstvu tačno znalo koliko ko potroši toplotne energije.
Uvođenje tog aparata košta oko 250 evra, a analize su pokazale da je u novijim stanovima u kojima je ugrađen potrošnja smanjena do 30 odsto. Te aparate je, međutim, nemoguće ugraditi u sve zgrade.
Pratite specijal: NIS na berzi