
Izvor: Glas javnosti, 10.Okt.2008, 09:37 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Gas skuplji 60 odsto
BEOGRAD - Neodgovornost Koštuničine, ali i Cvetkovićeve vlade ove zime najdrastičnije će na svojoj koži osetiti potrošači prirodnog gasa, ali i toplane i Elektroprivreda Srbije zbog poskupljenja plina od 15. oktobra za daljinsko grejanje 37 odsto, a 59 odsto za domaćinstva. Cena za domaćinstva sa 21 dinar povećana je na 31. Iako je poznato da se cene energenata povećavaju odmah kada poskupi uvoz, što je kod gasa trebalo da se desi u januaru, aprilu ili julu, obe vlade odlagale su ovu >> Pročitaj celu vest na sajtu Glas javnosti << odluku. „Srbijagas“ je plin u januaru plaćao 330 dolara za 1.000 kubika, u aprilu 380, u julu 460, a od 1. oktobra 530, a cena za domaće potrošače promenjena je samo u januaru.
Potrošači će od polovine meseca za zagrevanje stana od 60 kvadrata, za 250 kubika gasa, mesečno morati da izdvoje na dosadašnjih oko 5.700 dinara još 2.750 dinara. Svi oni su sad manje-više stavljeni pred svršen čin jer bi drugačije razmišljali o grejanju da je gas poskupeo na vreme, pa bi se možda odlučili za drugi energent.
EPS u problemu
Ovakva situacija neće obradovati EPS jer će većina potrošača verovatno preći na zagrevanje stanova električnom energijom, zbog čega će ovo javno preduzeće morati da poveća skup uvoz. Moguće je da se građani i posle poskupljenja neće odreći gasa jer je i grejanje na struju papreno. Za dogrevanje grejalicama uz potrošenih 1.000 kilovat-sati (750 u skupljoj i 250 u jeftinijoj tarifi) potrebno je mesečno oko 5.100 dinara. Grejanje jednosobnog stana termoakumulacionom peći košta oko 5.500 dinara, a kotlom od 12 kilovata oko 8.400.
Za dvosoban stan ukoliko se koristi TA peć potrebno je 10.500 dinara, a za kotao od 18 kilovata čak 17.300 dinara. Za stan od 60 kvadrata uz potrošenih 250 kubika plina potrebno će biti skoro 8.500 dinara, s tim da je snabdevač „Srbijagas“, koji je najjeftiniji.
Toplane na izdisaju
- Sistemi daljinskog grejanja će biti u veoma neugodnoj situaciji jer grejanje može da poskupi u ovoj godini samo šest odsto, a gas će sada biti skuplji od mazuta, kada se uračunaju i energetske vrednosti. Toplane oko 60 odsto koriste gas, oko 35 odsto mazut, a ostalo je ugalj, pa će im se sada pogoršati likvidnost. „Znamo da „Srbijagas uvozi oko 91 odsto gasa ali šta da rade toplane“, kaže Milovan Lečić, predsednik Poslovnog udruženja toplana.
Naknada za merno mesto
I kod velikih potrošača, ali i kod domaćinstava uvodi se tarifni stav „merno mesto“, koje predstavlja fiksnu naknadu i obračunava se na osnovu broja mesta za „čitanje“ potrošnje gasa kod jednog trgovca. Kod domaćinstva ona iznosi 2.873 dinara za celu godinu. Novi tarifni sistem uvodi i podelu kupaca u tri kategorije u zavisnosti od pritiska na koji su priključeni - viši pritisak znači veću cenu.
Povod za nove cene je, pre svega, poskupljenje gasa u inostranstvu, odnosno izvoznih cena Rusije, koje prate kretanje sirove nafte. Tako bi i u sektoru gasa trebalo da se desi ono što se dešava kod cena goriva na pumpama. Cenovnici naftnih derivata menjaju se na 15 dana dok bi promene kod plina mogli da očekujemo kvartalno, na tri meseca. Ovo će omogućiti novi tarifni sistemi u oblasti prirodnog gasa koji su odavno doneti, ali se nisu primenjivali. Od 15. oktobra oni se i zvanično primenjuju.
Kapacitet se plaća
Mesečni računi velikih potrošača, toplana, industrije, zavisiće od načina potrošnje. Ravnomerna potrošnja je kad kupac ima manje od 70 odsto ukupne godišnje potrošnje od 1. oktobra do 1. aprila, a neravnomerna da u ovom periodu troši više od 70 odsto. Ova promena uvedena je jer „Srbijagas“ plaća plin jeftinije ako ga kupuje u istim količina tokom godine. Do promena na računima velikih potrošača trebalo bi da dođe i zbog uvođenja tarifnog stava „kapacitet“, koji označava fiksnu naknadu za „rezervisani“ kapacitet gasovoda.
Dali se isplati ugradjivati solarne panele za neko zagrevanje ili dogrevanje stambenog prostora i koliko bi to kostalo ako neko zna za 60 kvadrata?
Idi na sajt AUTONOMNE KUĆE.
Nemojte puno brinuti uskoro dolazi besplatni gas iz bratske ROSIJE!!!?