Gas jeftiniji 23%, šta će biti s cenom grejanja?

Izvor: Vesti-online.com, 24.Sep.2015, 21:22   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Gas jeftiniji 23%, šta će biti s cenom grejanja?

Državni sekretar u Ministarstvu energetike Zoran Predić smatra da još ne može da se kaže da će zbog sniženja cena gasa doći do pojeftinjenja daljinskog grejanja u Srbiji.

- Najveći broj toplana radi kalkulacije i usaglašava ih sa svojim lokalnim samoupravama koje su nadležne da donesu konačnu odluku o cenama - rekao je Predić.

On je podsetio da nova Uredba o formiranju cena grejanja u svom varijabilnom delu predviđa direktnu zavisnost od cene energenata, >> Pročitaj celu vest na sajtu Vesti-online.com << što znači - kada cene energenata rastu, grejanja bi trebalo da poraste i obrnuto.

- Sačekaćemo još nekoliko dana da vidimo, ali su već sada Zrenjanin, Niš i još neki gradovi doneli odluku o sniženju varijabilnog dela računa za grejanje, zbog pojeftinjenja gasa - rekao je Predić za RTS.

Gas je od juna pojeftinio tri puta, a sa najnovijim pojeftinjenjem od oktobra, ukupni pad cena gasa iznosiće oko 23 odsto.

Grejna sezona zvanično počinje 15. oktobra i toplane do tada moraju izaći sa novim cenovnicima po novoj metodologiji.

Predić je napomenuo da se svake godine isti gradovi, iste toplane javljaju sa istim problemom pred grejnu sezonu i zbog nabavke energenata, istakavši da je država proteklih godina mnogo pomagala toplanama.

On je naglasio da je odgovornost lokalnih samouprava da sa svojim javnim komunalnim preduzećima obezbede redovnu naplatu potraživanja i sve neophodne uslove da toplana može nesmetano da radi.

Predić je podsetio da je osnovni zadatak Ministarstva rudarstva i eneregetike, pre svega, da obezbedi energetsku stabilnost, dovoljne količine energenata na tržištu.

Pred ovu grejnu sezonu možemo sa sigurnošću reći da imamo dovoljne količine svih energenata za potrebe gradjana i daljinskim sistemima grejanja, poručio je Predić i dodao da su Robne rezerve, preko kojih država u urgentnim situacijama pruža podršku toplanama, imaju svoju proceduru rada, a Zakonom o robnim rezervama definisana su i ograničanja.

- To znači da ne mogu toplane koje godinama duguju i ne izmiruju svoje obaveze da se ponovo zadužuju kod Robnih rezervi - upozorio je državni sekretar u Ministarstvu energetike.

Iz Udruženja toplana poručuju da potrošači moraju redovno da plaćaju račune jer je to uslov da toplane nesmetano greju.

Građani i privreda za grejanje sada duguju oko 29 milijardi dinara.

Nastavak na Vesti-online.com...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Vesti-online.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Vesti-online.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.