GDE JE NESTALA DOMAĆA LUBENICA? Uvoz bostana nikad veći, statistika PORAŽAVAJUĆA

Izvor: SrbijaDanas.com, 15.Jul.2020, 08:44

GDE JE NESTALA DOMAĆA LUBENICA? Uvoz bostana nikad veći, statistika PORAŽAVAJUĆA

Uvoz dupliran u poslednjih sedam godina

Analizirajući najnoviju statistiku o proizvodnji lubenica u Srbiji i količini koju pojedemo, pitanje koje je sasvim na mestu jeste "gde to ode srpski bostan i zašto je drastično pao broj proizvođača".

Samo u poslednjih sedam godina Srbija je duplirala uvoz lubenica, a od 2008. godine do 2019. uvoz dinja i bostana je povećan čak četiri puta. Statistika pokazuje da je reč o uvozu od milion evra u 2008. godini, zatim izvozu >> Pročitaj celu vest na sajtu SrbijaDanas.com << od 2,3 miliona u 2012. i rekordnih 4 miliona evra u prošloj godini. Najviše lubenica stiže nam iz Grčke (2,2 miliona evra), zatim Španije (663 hiljade evra) i Albanije (568 hiljada evra).

- Takav prelazak iz suficita u deficit sigurno je imao negativni efekat na zasađene površine bostana, a koliki je taj efekat saznaćemo prilikom narednog poljoprivrednog popisa - ocenio je ekonomista Miroslav Zdravković.

Nesumnjivo je da je je zasada mnogo manje u Vojvodini koja je prema poslednjem popisu držala polovinu svih površina pod bostanom. Svaka treća lubenica rasla je u Južnoj i Istočnoj Srbiji, dok je nešto više od 15 odsto zasada pod lubenicom bilo u Šumadiji i Zapadnoj Srbiji.

Najviše lubenica i dinja bilo je u naseljima Ruma, Žitorađa, Pećinci, Negotin, Smederevo i Jagodina.

- I tako su mnoga manja i mala naselja na direktnoj šteti od uvoza bostana iz Grčke, Španije, Albanije i Severne Makedonije - ocenio je Zdravković.

Poslednjih godina proizvođači lubenica imaju velike probleme sa prinosom zbog vremenskih nepogoda. Zbog velike količine padavina bilo je godina kada je rod umanjivan i za polovinu, a kiša i grad često su u pitanje dovodili i kvalitet bostana.

Velike padavine utiču i na brojne bolesti i smanjenje prinosa.

Prošle godine je od 15. aprila do 15. jula palo između 180 i 200 mililitara kiše po kvadratu, što je znatno povećalo troškove zaštite. Prinosi su smanjeni u odnosu na 2018. godinu od 30 do 50 odsto.

- Sa padom proizvodnje, Srbija je logično dobila i pad izvoza lubenice i sa nepuna 2 miliona evra u 2008. na manje od milion evra u prošloj godini. Naše dinje i lubenice nalazile su kupce u Nemačkoj (460.000 evra), Češkoj (189.000), Sloveniji (140.000) i Hrvatskoj (88.000 evra) - navodi Zdravković.

Nastavak na SrbijaDanas.com...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta SrbijaDanas.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta SrbijaDanas.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.