Izvor: B92, 27.Mar.2012, 18:10 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Dojče banka najveća banka u Evropi
Frankfurt -- Nemačka Dojče bank, koja povećava imovinu dok druge finansijske institucije rade suprotno, prestigla je francusku BNP Pariba i postala najveća banka u Evropi.
Vrednost imovine Dojče banke je tokom 2011. porasla za 14 odsto na 2,16 biliona (hiljada milijardi) evra, pa je tako prvi put u poslednjih pet godina postala najveća evropska banka koja kotira na berzama.
Kad u maju odstupi sa pozicije izvršnog direktora Dojče banke, Jozef Akerman će iza sebe ostaviti >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << vrednost imovine za oko 40 odsto veću u odnosu na 2006. godinu, a koja je sada jednaka 80 odsto nemačkog bruto domaćeg proizvoda.
Od 21. decembra, kad je Evropska centralna banka odobrila prvu rundu trogodišnjih kredita evropskim bankama kako bi sprečila kreditnu krizu, akcije Dojče banke su dobile na vrednosti čak 37 odsto, u poređenju sa rastom berzanskog indeksa evropskih banaka i finansijskih usluga od 20 odsto.
Ta banka može da ima manje rezervnog kapitala od ostalih evropskih banaka i da više pozajmljuje kako bi povećala profit zato što njeni klijenti veruju da nemačka vlada nikad ne bi dopustila njen bankrot, ističu analitičari.
To potvrdjuje i podatak prema kojem osiguranje od bankrota Dojče banke košta manje od osiguranja bilo koje druge banke medju deset najvećih u Evropi, osim HSBC-a.
Pored toga, bonitetna agencija Fič je u decembru potvrdila banci "stabilnu prognozu" kreditnog rejtinga, navodeći kao razlog sposobnost i spremnost države da podrži tu banku.
Unikredit u minusu 9,21 mlrd. evra
Izvor: B92, 27.Mar.2012
Milano -- Najveća italijanska banka Unikredit je objavila da je u 2011. ostvarila neto gubitak od 9,21 milijardu evra zbog otpisa vrednosti svoje imovine...Neto profit banke je opao za 64,5 odsto u poslednjem kvartalu 2011, na 114 miliona evra, što je još uvek bolje u odnosu na prognoziranih 70 miliona...
Siva ekonomija ozbiljan ekonomski i društveni problem
Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 28.Mar.2012, 12:16
NOVI SAD -..Siva ekonomija u Srbiji premašila je 40 odsto bruto domaćeg proizvoda i skraćuje budžet za milijardu i po evra nenaplaćenih transakcija na poreze. Zato je to ozbiljan ekonomski i društveni problem, čije razrešenje nije lako nazreti...S koliko entuzijazma svih prethodnih godina država...




