Dinarska štednja porasla za skoro dve milijarde dinara

Izvor: Kamatica.com, 26.Avg.2015, 11:31   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Dinarska štednja porasla za skoro dve milijarde dinara

U prvoj polovini ove godine dinarska štednja je porasla za skoro dve milijarde dinara, odnosno pet odsto u odnosu na isti period prošle godine, tako da je zaključno sa krajem juna iznosila 40 milijardi dinara, rečeno je danas Tanjugu u Narodnoj banci Srbije (NBS). 

Učešće štednje u dinarima u ukupnoj štednji, prema podacima NBS, iznosilo je krajem juna 3,8 odsto, a početkom godine je bilo je 3,7 odsto.

"Na navedeni rast dinarske štednje uticala je niska i >> Pročitaj celu vest na sajtu Kamatica.com << stabilna inflacija, relativno stabilno kretanje kursa dinara i činjenica da su za dinarsku štednju kamatne stope i dalje povoljnije u odnosu na deviznu štednju", objašnjavaju u NBS.

Atraktivnosti dinarske štednje, kao objašnjavaju u NBS, doprinosi i poreski tretman prihoda od kamate, odnosno činjenica da se na kamatu na dinarsku štednju ne plaća porez, dok devizna kamata podleže oporezivanju.

Direktor funkcije Upravljanje mrežom i stanovništvo u Vojvođanskoj banci Maria Konstantinou objašnjava da su trenutno kamatne stope za štednju u dinarima i do tri puta veće od kamatnih stopa u evrima.

"Prilikom odabrira valute u kojoj će štedeti, sve klijente savetujemo da se sami opredele za valutu i vrstu štednje u zavisnosti od svojih potreba i planova", kaže Konstantinou.

Ona dodaje da ovog leta Vojvođanska banka nudi jedinstvenu kamatnu stopu na oročenu štednju u evrima od 1,2 odsto godišnje, dok će za oročenu štednju u dinarima kamata biti čak 6,75 odsto za godinu dana.

Profesor Beogradske bankarske akademije Zoran Grubišić smatra da u ovom trenutku najveću perspektivu za rast ima životno osiguranje kao vid štednje, a donekle i privatni penzijski fondovi.

Grubišić je u izjavi za Tanjug objasnio da kod životnog osigranja u osnovu postoji vezanost za evro i "uglavnom možete sa velikom preciznošću da računate na iznos koji vas očekuje nakon 20-25 godina".

"Kod privatnih penzijskih fondova u pitanju je konzervativno upravljanje sredstvima, ulaže se pretežno u državne hartije od vrednosti sa dinarskim i deviznim predznakom i u određenoj meri zavisite od performansi ostvarenih na finansijskom tržištu", objasnio je Grubišić.

U Uniqa osiguranju kažu da u životnom osiguranju nema nepoznanica. Sve se, tvrde, izračuna unapred i jasno je koliku će sumu osiguranik dobiti po isteku osiguranja, s obzirom na uloženi novac i godine starosti prilikom potpisivanja ugovora.

Visina premije, odnosno iznosa koji se uplaćuje na ime usluge osiguranja zavisi od mogućnosti i želja svakog osiguranika, sa tim da, kako objašnjavaju za Tanjug, najniži mesečni iznos premije kod Uniqa osiguranja ne može biti manji od 25 evra.

Jedino životno osiguranje garantuje isplatu pune osigurane sume sa uplatom prve rate premije u slučaju nastanka osiguranog slučaja (smrti osiguranika).

"U slučaju srmti usled nezgode, ta suma s takođe višestruko uvećava", kažu u Uniqa osiguranju.

Nastavak na Kamatica.com...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Kamatica.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Kamatica.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.