Dinar danima blago pada prema evru

Izvor: B92, 25.Mar.2011, 02:45   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Dinar danima blago pada prema evru

Beograd -- Domaća valuta poslednjih dana lagano klizi u odnosu na evro. Za desetak dana jedan evro ojačao je za dinar u odnosu na domaću valutu.

U četvrtak je zvanični srednji kurs bio 103,36 dinara za jedan evro, a u petak će se naći na nivou iznad 103,50 dinara.

Sredinom prošle nedelje, tačnije 15. marta, vredeo je 102,56 dinara. Glavni razlog za ponovni skok evra iznad 103,50 dinara je kupovina deviza za plaćanje prema inostranstvu.

Kako je domaće >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << međubanakarsko tržište „plitko", svaka veća potražnja za devizama može da dovede do slabljenja domaće valute. Prema podacima Narodne banke Srbije, tokom februara je obavljena trgovina devizama na međubankarskom deviznom tržištu u iznosu od 869,8 miliona evra, što je za 237,7 miliona evra manje nego u prethodnom mesecu.

Ove godine, srpska valuta je bila najjača 15. marta, kada je evro vredeo 102,56 dinara, a najslabija 6. januara, kada je srednji kurs bio 106,49 dinara za evro. Od decembra prošle godine, domaća valuta se stabilizovala na nivou od oko 103 dinara.

Dinar je u toku prošlog meseca nominalno ojačao prema evru za 1,3 odsto, a centralna banka nije intervenisala na međubankarskom deviznom tržištu.

"Zbog velike izloženosti države, privrede i banaka valutnom riziku, postoji veoma velika 'osetljivost' kada dinar pada", smatra Vladimir Čupić, bankar i predsednik Odbora za finansije Privredne komore Srbije.

On navodi da "svako ozbiljnije slabljenje nosi sa sobom opasnost prerastanja deviznog u kreditni rizik, što se odražava na poslovanje banaka. S druge strane, značajniji pad dinara predstavlja troškovni udar na privredu, koja je visoko zavisna od uvoza i ima kredite vezane za evre, kao i zajmove direktno u inostranstvu. To se, naravno, odražava na rast cena".

Prema rečima Čupića, ambijent u kome posluju privreda i banke je nepovoljan i nepredvidljiv, a upravo ta neizvesnost koja postoji i u domenu kursa je jedan od glavnih problema na tržištu.

Čini se da se ovakvom osciliranju kursa raduje samo država koja zbog inflacije, ali i jačeg evra, bolje puni budžetsku kasu.
Pogledaj vesti o: Kurs evra

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.